Vajon létezik-e olyan erejű sláger, amit börtönben kínzásra is lehet használni? Naná! Egy oklahomai büntetés-végrehajtási intézetben például a Baby Sharkkal gyötörték a rabokat. De vajon hogy lehet egy-egy dallam ennyire elviselhetetlen? Van rá egy teljesen logikus magyarázat.
„Baby shark, do do, do do do do” – ezt egyszerűen nem lehet éneklés nélkül elolvasni. Ugye neked sem sikerült? Anyaként már valószínűleg tapasztaltad, hogy e sláger folyamatos hallgatása rányomhatja a bélyegét a hangulatodra vagy akár az egész napodra is.
Négy rabot kényszerítettek rá
Amerikában a bíróság úgy döntött, hogy a Baby Shark valójában nem más, mint a kínzás egyik formája. Nem is akármilyené! Az Oklahoma megyei börtön két korábbi alkalmazottját és a felettesüket ugyanis nem kevesebbel, mint fogvatartottal szembeni kegyetlenkedés és összeesküvés vétségével vádolták meg, csak mert arra kényszerítették őket, hogy a fal felé fordulva, hátrabilincselt kézzel, órákon át hangosan hallgassák a Baby Sharkot.
Forrás: YouTube/gongbearcute
Gyötrelmes dallamok
De vajon egyes dalok miért lehetnek ennyire gyötrelmesek? Tanulmányok szerint a fejünkben ismétlődő, fülbemászó dallamoknak közös jellemzőik vannak: a tempójuk pörgős, a hangmagasságuk más népszerű dalokhoz hasonló, és nagy ugrások vannak a hangjegyekben, felfelé és lefelé is. Az olyan dalok azonban, mint a Baby Shark, még gyötrelmesebbek lehetnek a magas hangok és az értelmetlen szövegek miatt, amelyek a csapdába esés és a tehetetlenség érzését keltik.
Van még több is
Egy, a Psychology of Aesthetics, Creativity and the Arts című szaklapban megjelent, 3000 embert megkérdező tanulmány szerint olyan népszerű slágerek is a fülek áldozatául estek, mint Lady Gagától a Bad Romance, az Alejandro vagy a Poker Face, Kylie Minogue-tól a Can’t Get You Out Of My Head, a Maroon 5-tól a Moves like Jagger és a Queentől a Bohemian Rhapsody. Meglepő módon a 2016-ban megjelent Baby Shark nem került be a válogatásba.
A memória az oka
Egy másik, a Psychology of Music című folyóiratban megjelent tanulmány azt állapította meg, hogy a kiváltó ok nem más, mint a memória: ha látunk vagy hallunk valamit, ami a slágerre emlékeztet, az rögtön elindíthatja a dallamot az agyunkban.
Philip Beaman PhD, a Readingi Egyetem kísérletipszichológia-professzora szerint az emberek arról számolnak be, hogy gyakran énekelnek együtt a fejükben lévő dallammal, így ezekben az esetekben meglehetősen nyilvánvaló, hogy a dallam miért marad meg még akkor is, ha az ok, amiért először is eszükbe jutott, talán egy kicsit homályosabb.
Nem problémás
A British Journal of Psychology című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint a dallamtapadást általában nem tartják „problémásnak” azok az emberek, akik foglalkoznak vele. Azok azonban, akik számára fontos a zene, hajlamosak hosszabb ideig küzdeni a fülzúgással, és nehezebben is tudják kontrollálni.
A dalszöveg is zavaró lehet
John Mayer klinikai pszichológus nem mást mond, mint hogy a zene kemény lehet a fülnek, miután bizonyos hangmagasságok fiziológiailag fájdalmasan érintik a hallóreceptorokat, és bizony fájdalmas reakciót is válthatnak ki az agyban. Ezek a magas hangok és az olyan csikorgó, hosszúkás hangok, mint a szögek a táblán.
Mayer szerint a dalszövegek is szerepet játszanak egy szörnyű dalban, hiszen ha értelmetlen, sértő vagy lealacsonyító szavak rossz zenével vannak kombinálva, akkor megvan a tökéletes vihar.

Túlzott ismertség
„Egy dalt a túlzott ismertség is idegesítővé tehet. A Baby Shark elég egyszerű ahhoz, hogy fülbemászó legyen, ráadásul gyakran is játszották” – mondja Philip Beaman, hozzátéve: ha erős a zenei memóriánk, hajlamosak lehetünk arra, hogy némely dalt elsőre kissé idegesítőnek találjunk.
Szeret, nem szeret
Az idegesítő dallamoknál a csoportmentalitás is közrejátszhat. Beaman szerint vannak dalok, amelyeket hajlamosak vagyunk szeretni vagy nem szeretni, mert egy kortárscsoport szerint rendben van, vagy nem. Tehát ha többen azt mondják, hogy idegesítőnek találják a Baby Sharkot, az is valószínűbbé teheti, hogy mi is egyetértsünk velük.
<canva_baby_shark_4>
Kép: Canva
Nem lehet kizárni
És hogy végképp felbosszantsuk magunkat: Beaman kutatásai szerint ezeket a dallamtapadásokat nem tudjuk kiverni a fejünkből. Az viszont segíthet, ha elfogadjuk, hogy a fejünkben ragadt, és megpróbálunk valami másra gondolni. Csak remélhetőleg nem egy másik slágerre…
Borítókép: Youtube/Pinkfong
Ezt olvastad már?