A fogzás jelei különbözőek lehetnek minden babánál, sőt vannak olyan szerencsések is, akik egyáltalán nem tapasztalnak tüneteket. Összegyűjtöttük azokat a jeleket, amik a fogacskák kibújását jósolják.
A babák fogzása általában 4 és 7 hónapos kor között kezdődik. A fogzás jelei közé tartozik a nyáladzás, az arckiütés, a duzzadt és érzékeny fogíny, ingerlékenység vagy nyűgösség, alvászavarok, a vágy, hogy mindent megrágjon, alacsony láz, az arc dörzsölése és az ínyen látható dudor. A fogzási tünetek egy hétig vagy tovább is tarthatnak.
Az áttörés
A baba fogzási tünetei általában néhány nappal a fog megjelenése előtt felerősödnek, és még néhány napig fennállnak, miután a fog áttört az ínyen. Ennek ellenére a fogzási fájdalom akár néhány hétig is görcsösebbé teheti a babát az új fog megjelenése előtt.
Az ínyben várakoznak
A baba fogai már születésük előtt elkezdenek fejlődni. A csecsemőknek általában 6 és 12 hónapos koruk között jönnek ki az első fogaik, bár a normális értékek széles skálája létezik. Néhány csecsemőnek egyáltalán nincs foga az első születésnapjára, és néhány csecsemő fogakkal, úgynevezett születési fogakkal születik.
A baba fogzásának gyakori jelei a következők
A fogzási tüneteknek nincs szigorú listája, és nem minden csecsemő tapasztalja ezeket. Sok baba számára a fogzás nem zavaró, mások számára azonban vannak nyilvánvaló jelek, melyektől nyugtalanná válik.
1. Nyálcsorgatás
A nyáladzás a fogzás egyik leggyakoribb tünete. Egyes szakértők úgy gondolják, hogy a megnövekedett nyál célt szolgál – enyhítheti a fogzási fájdalmat.
2. Arckiütés
A túlzott nyáladzás irritálhatja a baba érzékeny arcbőrét, és bőrpírhoz vezethet, általában a baba állán. A fogzási kiütések elkerülése érdekében óvatosan és gyakran töröld le a nyálat.
3. Duzzadt, érzékeny fogíny
Sok csecsemőnél a fogzás egyik fő jele a duzzadt és érzékeny fogíny, ahol egy új fog kitörni készül.
A baba ínyének finom dörzsölése segít enyhíteni a kellemetlenséget, illetve a védőnőtől, gyermekorvostól lehet ajánlatot kérni, hogy milyen terméket ajánlanak az érzékenység csökkentésére.
4. Ingerlékenység vagy nyűgösség
Ha a baba nagyon nyűgösnek tűnik, a fogzás lehet az oka. Előfordulhat, hogy néhány nappal a baba fogzásának megjelenése előtt szinte lehetetlen felvidítani. Néha ez tovább tarthat egy hétnél is.
5. Alvási problémák
Sok szülő esküszik arra, hogy a kibújó fog rosszabb alváshoz vezet. Ha gyanítod, hogy a fogzás okozza a baba nyugtalan éjszakáit, keresd a fogzás egyéb jeleit, mint például a nyáladzást, az arc dörzsölését vagy az íny duzzanatát.
6. Megpróbál mindent harapni, rágni és szívni
A babák a szájukat használják a világ felfedezésére, és valamikor 3-6 hónapos korukban kezdenek mindent a szájukba tenni. Ha azt veszed észre, hogy a babád folyamatosan rágcsálni szeretne, az lehet a fogzás jele. Ennek az az oka, hogy az ínyre nehezedő nyomás enyhíti a fog közelgő megjelenésével kapcsolatos kellemetlenségeket.
7. Hőemelkedés
A hőemelkedés is lehet jele a fogzásnak, általában más tünet is jelen van ilyenkor. Ha a csecsemő 24 óránál tovább lázas, vagy ha egyéb gyanús tünetei vannak (például levertség, megmagyarázhatatlan bőrkiütés vagy hányás és hasmenés), mindenképpen fordulj orvoshoz.
8. Az arc, a fülek és az íny dörzsölése
Az új fog amellett, hogy fájdalmat okoz az ínyben, égető fájdalmat is okozhat az arcokban és a fülekben. (Ez különösen igaz, ha őrlőfogról van szó.) A baba megpróbálhatja enyhíteni a fájdalmat azzal, ha megdörzsöli az arcát vagy a fülét. Azonban ez lehet a fülgyulladás jele is, ha a tünetek nem javulnak, fordulj gyermekorvoshoz.
9. Látható dudor az íny alatt
Röviddel azelőtt, hogy a fog átnyomódik az ínyen, észrevehetsz egy kékes vagy barnás színű, áttetsző dudort az ínyben, amit kitörési cisztának neveznek. Bár fájdalmasnak tűnnek, a kitöréses ciszták általában nem okoznak fájdalmat, és a fogáttöréssel eltűnnek.
Forrás: Teething symptoms: When do babies start teething?