A vírusok szuperpici kis gépecskék. Nem valami okosak, nincs is agyuk, sőt szívük sincs, így nem szeretnek és nem is utálnak bennünket. Azt sem tudják, hogy vagyunk. Mégis félünk tőlük. Vajon miért? És egyáltalán hogyan betegítenek meg bennünket? Most elmagyarázzuk.
A láthatatlanul pici vírus olyan, mint egy csomag vagy egy levél, aminek van külseje és belseje. A belsejében van egy üzenet egy paranccsal, amiben ez áll: „Másold le ezt a levelet!” A testünk pedig nem tud ellenállni ennek a parancsnak.
Ezért leszünk betegek
Ha a szervezetünkbe kerül a vírus, a testünk elkezdi azt lemásolni, mi több, rengeteg másolatot készít belőle. Annyira sokat, hogy már meg sem lehet számolni. Ennyi levelet gyártani nagyon fárasztó, elvégre a testünk nem egy vírusgyár – amikor kifárad, akkor leszünk mi betegek.

Így kerül belénk
Noha se lábuk nincs, se nem tudnak repülni, a vírusok igenis belénk kerülnek. Mert nagyon ragadósak: hozzá tudnak ragadni a kezünkhöz, és rajta vannak például a kilincsen, a csúszdán vagy a mászókán. És mikor az orrunkat turkáljuk, vagy a szánkba vesszük az ujjunkat, akkor lenyeljük, és már bennünk is vannak. Ezért nagyon fontos a kézmosás. Mert képzeljétek, ez a kis szívós vírus a szappantól kipukkan, mint egy buborék, és pukk, vége is van. Moss szépen kezet!
Segít a maszk?
A vírusokat úgy szívjuk be, hogy észre sem vesszük. Ugyanis ha például egy társunk beteg, sok-sok szuperpici nyálcseppet is kiköhög vagy kitüsszent. Sőt, a vírusok terjedéséhez elég, ha beszélünk, mert közben is láthatatlan nyálcseppek repülnek ki a szánkból és az orrunkból. Ezekben a cseppekben utaznak a vírusok. De ha van rajtunk maszk, akkor a mi kis nyálbuborékunk sem tud messzire repülni, és beszívni is nehezen tudjuk másokét.
Forrás: YouTube / Dr. Kőnig Róbert