Mennyi vérünk van? Mi az a vérvétel? Egyáltalán miért van arra szükség, hogy vért vegyenek tőlünk? Marad-e úgy elég? És hogy ússzuk meg fájdalom nélkül? Eláruljuk, szülőként hogyan lehet ezekre a kérdésekre frappánsan válaszolni a gyerekeknek.
A vérünk olyan, mint egy bennünk áramló nagy, piros folyó. Ebben a folyóban közlekedik az immunhadseregünk, itt jut el az étel, amit megeszünk, mindenhová, például a lábujjainkba és a hajunkba is.
Dolgos munkások
A vérünk tele van az immunrendszerünk kis katonácskáival és sok-sok munkás sejttel. Vannak, akik teherautót vezetnek, de sok olyan munkás is van, akinek az a dolga, hogy amikor elesünk, és vérzik a sebünk, odafut, és befalazza a kis lyukakat. Ezért áll el a vérzésünk. A vérünk tehát egy olyan folyó, ami mindenfélét szállít, melegen tart minket, és befoltozza a kis sérüléseinket.

Mennyi van és mennyi marad?
De miért is vesznek tőlünk vért, és marad-e belőle elég ezután? Naná, hiszen az embereknek jó sok vére van, legyen az gyereké vagy öregé. Pont annyi, amennyire szükségünk van, de annál jobb, ha egészségesek vagyunk, és sportolunk.
A vérünk nagyon sok titkot rejt magában, amelyekből a tudósok és az orvosok sok mindent megtudhatnak. Például azt, hogy mennyire vagyunk betegek, hogy miért pont a hasunk fáj, vagy miért épp a fejünk. Megtudhatják azt is, hogy milyen gyógyszert kell szednünk, vagy hogy ittunk-e eleget, sőt még az is benne van, hogy szedjük-e rendesen a gyógyszert, amit kell.
Ne féljünk a vérvételtől!
A vér titkainak megfejtéséhez egy kis üvegcsébe egy kis szúrással mintát kell venni. A szuritól sok gyerek fél, és a legtöbben nem is tudják, hogy annak nem is kell ám mindig fájni. Pedig ha nem figyelünk rá, lehet, hogy észre sem vesszük, hiszen nagyon pici tűket használunk.
Íme, néhány trükk!
- Könyv- vagy mesenézés közben észre sem lehet venni az apró tűszúrást.
- Van már olyan krém is, amivel ha a szúrás előtt bekenjük a kezünket, nem fog fájni sem a bőrünk, sem a szuri.
- A legjobb az, ha felkészülünk rá, és nem húzzuk el a kezünket, akkor sem, ha picit félünk, mert egy pillanat alatt túl lehet lenni a vérvételen.
A doktor nénik és bácsik, meg a nővérek ezeken kívül még más trükköket is tudnak.
Forrás: YouTube/Dr. Kőnig Róbert
Ezt olvastad már?