A nők többségének az életében eljön az a pont, amikor a babázós időszak után újra munkába áll. Közhely, de ez minden családtagnak új és nehéz helyzet. HR-szakemberként igyekszem több szempontból is körbejárni a témát, és saját ötletekkel, hasznos tippekkel segíteni ezt a sorsfordító eseményt.
Bár a magyar rendszer közel sem tökéletes, mégis nagyon egyedi. Lehetőséget ad arra, hogy sok-sok hónapig csak a gyerekünkkel legyünk. Más országokban pár hét csupán a szülési szabadság, itthon az a tapasztalat, hogy az átlag legalább 6 hónapot, de inkább 2 évet otthon tölt. Lehet erről hosszan értekezni, hogy mi a jobb, egy azonban biztos. Az a legjobb döntés, ami lehetőleg minden családtagnak megfelelő. Igen, az anyának is.
Előkészítés
Én már babatervezéskor nagyjából kitaláltam, mit hogyan szeretnék, így sikerült mindent és mindenkit viszonylag jól előkészíteni. Persze ezer változó van ebben, de a gerinc adott. Tudtam, hogy a csed lejártával (6 hónapig körülbelül a fizetésemet kapom, a baba is igényli minden percemet, dolgozni sem lehet az ellátás mellett) még nem szeretnék csatasorba állni, 2 évesen szeretném bölcsibe adni a gyereket. Tehát anyagilag így készültünk fel, képeztünk tartalékot, jeleztem a munkaadóm felé, hogy nagyjából meddig kell nélkülöznie. Utóbbi azért is fontos, hogy ő is tervezni tudjon, így tartottam korrektnek.

Újratervezés
Minden szépen és jól haladt, mígnem úgy alakult, hogy a tesó is bekopogtatott, így a tervet annyiban átírtuk, hogy nem mentem vissza 2 év után, a bölcsit viszont nem húztuk le a listáról. A nagyobbik gyerekemnek már szüksége volt társaságra, a kisebbiknek időre csak velem. Fontos volt azonban számunkra, hogy ne a szülés után induljon a bölcsi, így fél év után csatlakozott a gyereksereghez a nagy tesó. Megszokta, hogy négyen vagyunk, fél évig a bölcsiről beszélgettünk, beleszőttük a játékba is.
Újratervezés újra
Amikor kezdett, az volt a tervem tehát, hogy itthon babázok még másfél évet, míg a tesó is 2 éves nem lesz. Jött azonban a rezsi démon, és a megkeresés a munkaadóm részéről: home office, 4 óra. Szerencsére nagyi bevethető, munka így megoldható.
Egyszerre jött minden
Munka, kollégák, meetingek, határidők, kollégák nevének újra tanulása, legalább felsők terén új ruhatár (annyi látszik a videón, amikor bejelentkezem a meetingekre), bölcsi, beszoktatás, szeparációs szorongás, mozgásfejlődés, szülői értekezlet, betegségek, takarítás, főzés, mosás, kötelező céges képzések, játszótér és levegőzés, kutyaséta, felújítás… – nagyjából ennyi minden érkezett egyszerre az életünkbe. Ez az egész társsal is komoly logisztika, egyedülálló szülőként pedig művészet lehet. Előttük ezúton is le a kalappal!

Mit tehetünk, hogy jól sikerüljön?
Én ezeket gyűjtöttem össze, de bátran egészítsétek ki a listát!
• Tudatos babatervezés, ha megoldható. Ha máshogy alakul, akkor a várandósság alatti tájékozódás.
• Anyagi felkészülés, tartalék képzése, járandóságok kiszámítása előre.
• Munkajogi tudnivalók megismerése, lehetőségeink, kötelezettségeink.
• Bölcsőde/óvoda kiválasztása időben.
• Folyamatos kommunikáció a munkaadóval.
• B, C, D tervek, ha jön a tesó / váratlan párkapcsolati fordulat érkezne / céget kellene váltani.
• Szociális háló, lehetséges bevethető segítők feltérképezése.
Szóval, ami nekem bejött, az a tervezés és a kommunikáció. Folyamatosan.
Ezt olvastad már?