Tavasszal újra a gyerekeké az udvar. Összegyűjtöttünk 8 olyan tevékenységet, ami nemcsak hogy szórakoztat, hanem bizony fejleszti is az óvodáskorú gyermekeket.
1. Hangvadászat
Készíts egy keresőlistát a gyermekednek, és induljatok el sétálni. Figyeljétek meg a tavasz hangjait, ha a gyermeked meghall egyet, húzza ki a listáról. Lehetnek állathangok, a nyitott autóablakból hallható zene, madárének, udvaron játszó gyerekek vagy éppen a fűnyíró hangja.
2. Szabadtéri kincskeresés
A tavasz látványosságaira is rámutathatsz, például egy földből kibújó növényre, egy rügyező fára, egy virágzó virágra, kint ülő emberekre, nyitott ablakokra vagy éppen a biciklizőkre. Ha minden pontot kihúzott a gyermek a listáról, jár a jutalom – például egy kis séta a kedvenc fagyizójába!

3. Tavaszi kollázsprojekt
Ehhez szükség van egy táskára, amelyben az általatok választott művészeti kellékeket szállíthatod. A fehér papírlap jól működik, persze érdemes a színekkel próbálkozni, krétákra és színes ceruzákra is szükség lehet. Nagyobb gyerekek kipróbálhatják a szenet. Akár bent a lakásban, akár kint, az udvaron/játszótéren indulhat is az alkotás, megörökíteni a tavasz színeit, hangulatait. A kinti séták alkalmával figyeljétek meg az érdekes felületeket, legyen az fakéreg vagy macskakő, bármi, aminek van textúrája. Tegyétek rá a papírt a textúrás felületre, dörzsöljétek át a krétával, ceruzával, amíg a kép elkezd kialakulni. Minél több felülettel és színnel dolgoztok, annál izgalmasabb kollázs készül el. Otthon pedig nincs más dolgotok, mint a gyűjteményeteket egy kartonpapírra ragasztani, ahogy csak a gyermek kedve és fantáziája diktálja.
4. DIY-madáretető
Üdvözöld a madarakat az udvaron! Öblíts ki egy műanyag palackot, és hagyd, hogy a gyermeked festékkel, filccel, matricákkal díszítse. Vágj egy lyukat a palack oldalába, és töltsd meg madármaggal. Fűzz át egy vékony kötelet a kupakon, majd akaszd fel a barkácsolt madáretetőt az udvar egyik fájára. Ha egy tollas vendég érkezik ebédelni, használd ki az alkalmat, hogy mesélj a gyermekednek az érkező madárról.
5. Gyümölcs- és zöldségeskert
Ültessetek magokat, palántákat közösen. Az óvodáskorú gyermeked nemcsak a motoros készségeket fejleszti, hanem a környezettudományról és ökológiáról is tanulhat. Megérti majd az ok-okozati összefüggéseket is, ahogy a nyár és az ősz folyamán megnőnek a zöldségek, gyümölcsök, amiket természetesen el is fogyasztotok majd.

6. Kültéri akadálypálya
Ha a gyermeked egyensúlyérzékét, ügyességét és önbizalmát szeretnéd fejleszteni, építs akadálypályát! Íme néhány ötlet. Kicsi gyerekeknél teríts a földre strandtörülközőt, hogy átugorhassanak rajta. A nagyobbnak lehet picit magasabb akadályt is készíteni, akár kartondobozra tenni egy falécet, seprűt. Állítsatok fel néhány vödröt vagy más akadályt a járdán, kocsifelhajtón, krétával rajzoljatok egy utat, majd a gyermeketek válasszon biciklit, rollert, és menjen végig az együtt elkészített pályán. Több gyermek esetén sorversenyt is lehet rendezni. A jutalom ne maradjon el!
7. Pillangógyűjtemény
Figyeljétek meg a természetben található pillangókat, nézzétek meg a színüket, a mozgásukat! A gyermeked rajzolja is le, hogy milyen színűeket láttatok, számoljátok meg őket, gyűjtsetek össze meséket, amelyekben pillangók szerepelnek.

8. Kézzel készített tavaszi könyv
Ha éppen esős az idő, készítsetek egy tavaszi képeskönyvet! Képeket kereshet a gyermeked különféle magazinokból, de internetről is lehet nyomtatni, amiket aztán egy füzetbe ragaszt. Az oldalakat további díszekkel is feldobhatjátok, legyen az matrica vagy rajz. Utána már csak a történetet kell kitalálni.
Forrás: Parents.com
Borítókép: Canva
Ezt olvastad már?