Ébredezik a természet, melynek különleges látványát vétek lenne kihagyni – pláne a tavaszi szünetben, amikor a család minden tagja néhány napig szabadságon van. Budapest környékén megannyi csodás helyet találni, ahol eggyé válthatunk a téli álmából kelő évszakkal. Ezek közül mutatunk most néhányat.
Manó tanösvény, Törökbálint
Teszteltük a nemrégen megnyílt, hegygerincen található törökbálinti Manó tanösvényt. A mesével kísért túraútvonalon erősen felfelé kell sétálni, majd lefelé a völgybe, ahol végződik a történet. Az úton különféle pontokon bizonyíthatják a gyerekek az ügyességüket, és QR-kód segítségével az erdő hangjait is meghallgathatják. A program bő kétórás, attól függően, milyen gyorsan haladnak a gyerekek.
Az útvonal nem körtúra, visszafelé is ugyanarra sétálunk. Természetesen lehet még tovább is menni, ha a piros túrajelzést követjük, eljutunk az Anna-hegyi kilátóhoz.
Érdemes korán odaérni, hogy elkerüljük a tömeget. Ajánlott a Sváb térnél leparkolni, és begyalogolni a focipálya melletti ösvény mentén. Az Akácos utca egyirányú, oda kocsival nem lehet behajtani.

Zsivány-sziklák, Dobogókő
Múlt hétvégén egy kisebb csapattal Dobogókőn kirándultunk. A túrán több mint 10 család vett részt, többen kutyával érkeztek. Korosztály: 0–12 év.
Kikapcsolódásul egy rövidebb, 3 órás túrát választottunk a Zsivány-sziklákhoz. Ez egy viszonylag rövid, kicsi gyerekekkel is jól járható útvonal. A táj csodás, vadregényes, biztos, hogy kellőképpen lefárasztja a kicsiket.
A sziklákig a piros patkó alakú jelzést kell követni, ami sokáig egyben megy a sárga kereszttel. Több helyen megálltunk, a szikláknál piknikeztünk, majd elsétáltunk a Kamilla-forrásig, a kék patkó túrajelzést követve. Miután ez nem körtúra, visszafelé is ugyanazon az úton mentünk. Ha van időtök, akkor érdemes továbbmenni a kék patkó vonalon, amely véget ér a sárga kereszt jelzésnél. A sárga kereszt túraútvonalon visszasétálhatunk a Zsivány-sziklákig, a szintkülönbség kicsi, 3-4 évesekkel is járható az út. Babakocsisok számára viszont nem javaslom.
Dobogókő nagy parkolójában, az Eötvös Loránd-menedékházzal szemközti oldalon lehet parkolni, ahol a jó idő jöttével megjelennek a parkolóőrök. Egyébként az út mellett bárhol meg lehet állni, és ott nem is kell fizetni.
A menedékháznál van mosdó a fogyasztó vendégek részére, egyébként pedig 200 forint a használata. Délben bográcsos ételekkel várják a visszaérkező, illetve áthaladó túrázókat. Kisebb snackeket és üdítőket is lehet kérni. Az út mellett több falatozó is található egyszerű gyors ételekkel.
A dobogókői kilátót mindenképpen érdemes megnézni, mert a táj meseszép, és ha szép az idő, akkor a Dunáig is el lehet látni.

Mit vigyünk magunkkal, ha gyerekkel megyünk túrázni?
- Az erdőben hidegebb van, így fokozottan figyeljünk a réteges öltözködésre.
- Sapka, kesztyű, termopulcsi, meleg nadrágok, plusz zokni javasolt.
- Legyen nálunk meleg tea, szendvics, édes és sós sütemény.
- Vigyünk magunkkal kisebb szemeteszsákot, így óvva a természetet.
- Víz mindig legyen nálunk.
- A kicsiknek ajánlott cukrot, csokit vinni, ösztönzően hat rájuk.
- Jó, ha van nálunk egy kicsi elsősegélycsomag ragtapasszal, fáslival, fájdalomcsillapítóval, gézzel.
Csíki-hegyek, Budaörs
Már messziről is igen különleges látványt nyújtanak a Csíki-hegyek kopár sziklabércei, közelről pedig maga a csoda. Indulási pontnak a Csíki csárda tökéletes, ami fölött nem sokkal van egy jó kis játszótér parkolóval. Kövessük a sárga túrajelzést, lesz egy kevés baktató felfelé, de nagyjából 10 perc múlva már fel is érünk, onnantól pedig nagyon kényelmes séta következik. Egy idő után az út kétfelé válik, ekkor követhetjük a sárga jelzést a Piktortégla-üregek irányába, vagy a sárga kereszt túrajelzésen elindulunk lefelé, amit a piros kereszt túrajelzés vált fel. Az út levisz minket a Budaörsi Polgármesteri Hivatalhoz. Ez ugyan nem körtúra, de 2-3 órás kikapcsolódásra tökéletes. Onnan busszal vissza tudunk jutni a Csíki csárdáig, de körülbelül 30 perc alatt el is sétálhatunk.

Mit tegyünk, ha a gyerekek elfáradnak?
Ha úgy érezzük, hogy fáradnak a gyerekek, akkor figyelemelterelésnek érdemes bevetni egy kis „trükköt”. Például:
- Mesekitalálósdi: néhány szereplőt körbeírok, ami alapján a gyerekek kitalálják a mese címét.
- Feladatteljesítés: gyűjts össze 5 különböző színű levelet, keress különféle hosszúságú botot vagy más-más formájú kavicsot, készíts tutajt/zászlót!
- Varázscukor-bevetés: aki eléri az előre megbeszélt célállomást, már kapja is a varázscukrot, amitől új erőre kap. Ilyenkor pikkpakk felérnek.
Róka-hegyi kőfejtő, Budapest
A róka-hegyi kőfejtőhöz a csillaghegyi strandfürdő közelében indul a túra, ami tömegközlekedéssel is könnyen megközelíthető. Több sziklakatlannal, hatalmas udvaraiban impozáns sziklafalak tárják elénk a földtörténet epizódjait, a hegytetőről pedig csodás panoráma nyílik Budapestre. A meredek sziklafalainak köszönhetően a hegymászók kedvelt helye.
Kövessétek a piros jelzést, majd térjetek át a piros háromszögre, azután vissza a piros jelzésre, így körbe tudtok sétálni.
Több kijelölt tűzrakó hellyel is találkoztunk, így a hely piknikezési szempontból is jó választás. A szintkülönbség 124 méter, a túra hossza pedig 3,5 km, így a gyerekek is jól bírják, és az egész kirándulás egy izgalmas kaland számukra.

Závoz-nyereg-körtúra, Diósjenő
A Diósjenőről induló körtúra tökéletes azoknak, akik már egész napos túrát is bevállalnak a gyerekekkel. Haladjunk a zöld jelzésen az Erdőtörténeti tanösvényen, egészen a Gál-rétig. Itt irányt kell váltani, és a zöld T jelzésen a patakpart mentén haladni tovább, majd kis kanyarral eljutni a Závoz-nyeregig, ahonnan csoda szép kilátás nyílik a környékre. Visszafelé a sárga jelzést kövessük, az út lejtős, megy, mint a karikacsapás. Az első egy óra viszont kemény menet a 200 méteres szintemelkedés miatt. A csapat lelkesedése könnyen megtörhet az emelkedő láttán, tartsuk egymásban az erőt, vagy inkább a gyerekek bennünk, akiknek meg se kottyan az emelkedő.
Ha bírják a gyerekek, akkor tehetünk két kitérőt is a Csehvárig (piros X jelzésen), illetve a Závoz-nyereg után a sárga jelzésről letérve, át a kis zöld T jelzésre, megnézhetjük a Gyíkos-kutat. Ez egy 5-6 órás program, így inkább 4 éves kor felett ajánlott.
