Tanulmányok kimutatták, hogy a zöldfelületek védő hatással lehetnek mentális jólétünkre. Hamarabb felépülünk a stresszből, és kisebb az esélye, hogy depressziósak leszünk, illetve a gyerekek kevesebb pszichiátriai problémával nőnek fel. Mindezen túl a zöldterületek közvetve hasznunkra válhatnak azáltal, hogy megvédenek minket a szennyezéstől, és mozgásra ösztönöznek. Ezekhez hozzátartoznak azok a zöldterületek is, amelyekkel az otthonukon kívül találkozunk – a munkahelyünkön, az iskolában, az ingázáskor és a szabadidős utak során.
Vegyünk például egy nemrégiben készült tanulmányt, amelyben 85 000 kaliforniai felnőtt és tinédzser vett részt. A kutatók megmérték a növényzet sűrűségét a lakóházak körüli 350 méteres körzetben, és azt találták, hogy a sok környékbeli növényzet csökkenti a „súlyos pszichés szorongás” esélyét. De ez csak a tinédzserekre és a 65 év feletti felnőttekre volt igaz. A kettő életkor közöttiekre nem volt hatással. A kutatók tovább keresték a választ, mely szerint a 350 méteres vizsgált zóna okozta az eltérést, hiszen a felnőttek mozgásképessége nagyobb, mint a tinédzsereké vagy az időseké. Gyakrabban mozdulnak ki, és nagyobb távokat tesznek meg az otthonuktól, így máshol is találkoznak zöldterületekkel.
A kutatók mélyebbre ásva arra is rájöttek, hogy nem a lakossági zöldfelületek puszta mennyisége a fontos, hanem a minősége. A lakossági zöldfelületek társadalmilag elszigetelődhetnek, ami ellensúlyozhatja a zöldfelületek mentális egészségügyi előnyeit. Emiatt egyesek úgy találhatják, hogy a városi parkok – kiváló minőségű, biztonságos zöldterületek, amelyek elősegítik a közösségi érzést – jobban védik mentális jóllétüket. Például a gyerekek kevesebb pszichés nehézséggel szembesülnek, amikor jó minőségű zöldterületek és városi parkok közelében élnek.
És biztos, hogy az egyéni különbségek számítanak
A kutatások azt is sugallják, hogy az előnyök a természettel való érzelmi kapcsolatától függenek, és bizonyos populációk eltérően reagálhatnak ugyanazokra a természeti jellemzőkre. Például egy több mint 55 000 amerikai gyerek bevonásával végzett tanulmány azt találta, hogy az autizmusspektrum-zavarral (ASD) szenvedő gyerekeknél nagyobb valószínűséggel alakul ki szorongás, ha sok fával rendelkező zöldterületek közelében élnek. A normálisan fejlődő gyermekek esetében nem volt ilyen kapcsolat.
Mit tehetünk?
A természethez való hozzáférés a jóllét alapvető összetevője. Ez egy jog, amiért harcolnunk kell. Tehát amellett, hogy gyermekeinket a szabadba visszük, gondoskodnunk kell arról, hogy legyenek biztonságos, barátságos közösségi helyek az otthonunkban és azon kívül is. Figyelnünk kell a zöldfelületek kialakítására az iskolákban, munkahelyeken, és meg kell változtatnunk azt a mentalitást, amely szerint a zöldterület a kevesek előnye. Figyeljük meg, hogy mennyit változik a mentális egészségünk azáltal, hogy többet tartózkodunk zöldterületeken, vagy hogy az otthununkban kialakítunk zöldfelületeket. Legyünk jól!
Forrás: How green spaces benefit mental health