Hogy lehet az, hogy a gyermekkor végtelen napjai sokkal tovább tartottak, mint a jelen napok? Miért van az, hogy ahogy öregszünk, úgy repül egyre jobban az idő? Hihetetlen, de erre is megvan a válasz, méghozzá tudományos! És kicsit aggasztó is.
Neked is feltűnt már, hogy olyan, mintha az idő gyorsabban telne, mióta felnőtt vagy? Mintha a gyerekkorunk napjai sokkal hosszabbak lettek volna, nem igaz? Ennek járt utána Adrian Bejan, a Duke Egyetem kutatója.
Agyunkban a válasz
A gépészmérnöki professzor szerint a látszólagos időbeli eltérés annak tudható be, hogy az emberi agy a test öregedésével egyre lassuló sebességgel készíti és dolgozza fel a képeket.
„Az emberek gyakran meglepődnek azon, hogy mennyi mindenre emlékeznek azokból a napokból, amelyek fiatalkorukban örökké tartónak tűntek. Nem arról van szó, hogy az élményeik sokkal mélyebbek vagy tartalmasabbak lettek volna, csupán arról van szó, hogy gyorsabban dolgozták fel azokat” – magyarázta Adrian Bejan.

Öregszik a test
A szakember tehát ezt a jelenséget nem másnak, mint az öregedő emberi test fizikai változásainak tulajdonítja. Ahogy az idegek és neuronok kusza szövedékei érnek, méretük és összetettségük nő, ami hosszabb utat tesz lehetővé a jelek áthaladásához. Ahogy ezek az utak elkezdenek öregedni, leépülnek, és nagyobb ellenállást adnak az elektromos jelek áramlásának.
Másképp mozog a szemünk is
Ezeknek a jelenségeknek tulajdonítható az, hogy az életkor előrehaladtával csökken az új mentális képek megszerzésének és feldolgozásának sebessége. Ezt bizonyítja, hogy a csecsemők szemei milyen gyakran mozognak a felnőttekhez képest, mivel a babák a felnőtteknél gyorsabban dolgozzák fel a képeket, gyakrabban mozog a szemük, így több információt szereznek be és integrálnak.

Megváltozott mentális látásmód
A végeredmény az, hogy mivel az idősebb emberek kevesebb új képet néznek meg ugyanannyi idő alatt, úgy tűnik számukra, hogy az idő gyorsabban telik.
„Az emberi elme érzékeli az idő változását, amikor az észlelt képek változnak. A jelen azért különbözik a múlttól, mert a mentális látásmód megváltozott, nem azért, mert valakinek az órája csörög. Fiatalkorodban úgy tűnt, hogy a napok tovább tartanak, mert a fiatal elme több képet kap egy nap alatt, mint ugyanaz az elme idős korában” – fogalmazott a kutató.
Forrás: Sciencedaily.com
Ezt olvastad már?