Mi is lehetne jobb alkalom arra, hogy a családodat a természetbe csábítsd, ha nem az, amikor az egész, széles, virágzó, kukucskáló, károgó, ugráló, tekergőző világ új életre kel? Négy nagyszerű ötletünk van arra, hogy előcsald a gyerekekben megbúvó szabadtéri kalandort.
Szita a vízparton
Készíts hímzőkarikából egy szitát, és irány a vízpart! A gyerekek a szita segítségével megismerkedhetnek a vízi élőlényekkel.
A tavakban ugyanis hemzsegnek az élőlények, különösen tavasszal. Ezzel a hímzőkarikából készült szitával a gyerekek testközelből megismerkedhetnek a patakokban, folyókban és tavakban élő lenyűgöző lényekkel – például bogarakkal, csigákkal.
A hímzőkarikára tegyél két, kör formára vágott tüllt, amelyek valamivel nagyobbak, mint a karika. A karikát a két tüllanyag közé helyezd, majd szorosan tűzd rá a tüllt. A víz aljára helyezve a karikát lassan mozgatni kell, az így fogott apró élőlényeket a már előre elkészített, tó vizével feltöltött vödörbe tegyétek át, nézzétek meg az állatokat, majd engedjétek vissza őket a vízbe.

Kukackeresés
Ez egy nagyon érdekes megfigyelés lesz, amelyhez csupán egy laza, enyhén nedves talajú területre (pl. rönk alatti részek) és két botra van szükség. Az egyik botot a talajba kell nyomni, a másikat pedig körülbelül 2 percig erőteljesen a másik bothoz dörzsölni. Más feladat nem marad, mint figyelni, ahogy a közelben lévő férgek a felszínre vándorolnak.
A tudósok nem tudják pontosan, hogy miért jönnek fel a kukacok a botok összedörzsölésétől a felszínre. Az egyik elmélet szerint az így keletkezett rezgések az ellenségeiket utánozzák, ezért bújnak elő a föld alól.
Állatnyomok
A kertben, parkokban, erdőkben sok olyan állat mozog, amelyet az ember által okozott zaj elijeszthet. Azonban a lábnyomukat meg tudjuk örökíteni. Helyezzetek el egy fehér lepedőt az udvar azon részére, ahol a legvalószínűbb, hogy besurranhat egy állat (például a komposztáló környéke). A közepére tegyetek egy félbevágott gyümölcsöt, szeletelt répát stb. A lepedő széleinél nedvesítsétek meg a talajt vízzel. Az állat lábnyoma így látszani fog a fehér anyagon, amikor hozzájut a finomsághoz.

Vegyél egy lélegzetet!
Ez az egyszerű kísérlet bárhol elvégezhető, ahol csak fű és járda található, és bizonyítja, hogy a növények is beszívják a tavaszi levegőt.
Fordíts meg egy befőttesüveget egy füves területen, amikor süt a nap. Egy másikat pedig tedd az aszfaltra. Egy órán keresztül hagyd ott az üveget. Amit tapasztalni fogsz: a füves tégely belseje vízcseppekkel lesz bevonva, míg a másik száraz marad.
Ezzel a kísérlettel jól látszik: a növények „lélegeznek”, szén-dioxidot vesznek fel és oxigént szabadítanak fel, ez a csere pedig vízgőzt termel. Az első üveg alatt a párát a nap felmelegíti, majd lecsapódik a hidegebb üvegen. A második üveg alatt nem történik „légző” folyamat, nem keletkezik gőz, ezért marad száraz.
Forrás: Parents.com
Ezt olvastad már?