Hihetetlen hangok, kalózok és babák, távcsövek meg izgalmas komptitkok – ez maga Tihany, ami nemcsak azért érdekes, mert csaknem annyi az állandó lakossága, mint amennyien elférnek egyszerre a Balaton-part legnagyobb, 500 méteres, saját stranddal rendelkező szállodájában.
Távcsövek a parkban
Noha még nem kerültek el Magyarország egyetlen működő apátsága mellől az épület felújításához használt állványok, attól még szemet gyönyörködtető a látvány, bármerre is nézünk. Nem beszélve az apátság melletti, autóforgalomtól elkerített parkról, ahol a telepített távcsövek minden gyereket rabul ejtenek. Tudtad, hogy Tihanynak ez a része a balatonfüredi Tagore sétányról fényképezve a legszebb napfelkeltekor?
Komptitkok
A 77 kilométer hosszú Balaton, itt, Tihanynál a legkeskenyebb: 12,7 kilométeres legnagyobb szélességével szemben itt csupán 1,5 kilométer. Ez a rész azért is különleges, mert a magyar tenger egyetlen része, ahol két település között komp is közlekedik. Szántódról vízre szállva nemcsak hamarabb jutunk át Tihanyba, mint autóval, hanem sokkal izgalmasabban is.
Március 10-től Szántódrévből 6.40 és 18.40 között, a Tihany 1200 fős szállodája melletti Tihanyrévből pedig 7 és 19 óra között 40 percenként indulnak járatok. Tudtad, hogy a komp egyébként a nyaralók Big Benje? A dudálását számolva ugyanis karóra nélkül is tudjuk mérni az időt.

Mindenhol levendula
Az első levendulaültetvény Bittera Gyula gyógynövényszakértő jóvoltából, Franciaországból került Tihanyba, aki ezzel meghonosította a hazai levendulatermesztés kultúráját. A balatoni település fekvésének, éghajlatának és a vulkáni alapkőzetének hála a levendula nagyon jól érzi magát itt, a Csúcs-hegy oldalában, olyannyira, hogy a betelepítése után már magasabb volt az illóolaj-tartalma, mint a franciáé.
Tihanyból nem is lehet hazakerülni levendula nélkül: június közepétől, a virágzástól függően több helyen – többek között a Tihanyba vezető, 7117-es út mellett, a Gödrösi elágazónál – magad is szedheted. Gyerekkel ez is csodás, de ha nem lenne elég, megnézhetjük, hogyan készülnek a szappanok és az olajok a látványműhelyben, a Balaton északi partjának egyik legnagyobb szállodájának minden szobájában pedig tihanyi levendulából készülő tusfürdővel frissülhetünk fel, sőt, a helyi kézműves kisboltban a levendulás dunakavicstól a levendulával kitömött babán át a levendulaszörpig mindent megkaphatunk.

Kalózok, babák, paprikák
Tihanyban a régmúlt tengeri rablóit is meg lehet ismerni. A központban, a posta melletti Mini Market épületében található Tihanyi Panoptikumban ugyanis egy belépőjegy áráért a Magyar Királyok Panoptikuma és az Indián Múzeum mellett a Kalózmúzeumot is meg lehet nézni. Március 1-jétől október 31-ig mindennap 10 és 17 óra között találkozhatunk többek között Sir Francis Drake életnagyságú figurájával, Feketeszakállal és még megannyi híres kalóz viaszmásolatával.
Amíg a fiúk a kalózokat nézik, az anyák és lányaik átruccanhatnak a Babamúzeumba, utána pedig gyönyörködni a hímzéseket és mindenféle mütyűröket kínáló szuvenírboltokba. A Paprikaházba már együtt is mehet a család, ahogyan a tihanyi piacra és a komp melletti, biozöldségeket és régiségeket is kínáló Placc kézműves piacra.
A hely, ahol visszahallod magad
Vajon hogy hangozhat egy istenes hiszti a tihanyi visszhang erősítésében? Erre tökéletes választ csak a 18-19. században élt anyák tudnának adni, mert ma a beépített épületek, a fák lombozata és a növények miatt kristálytisztán már csak szélcsendes időben, leginkább télen hallható az elkiáltott szavunk.
Az innen 50 méterre található Echo étteremből elénk táruló panoráma azonban kárpótolja a visszhangra vágyó nyaralókat, ahogyan a szobor melletti nagy füves terület is, ahol nekilódulhatnak a gyerekek. Miután a teret sétálóknak alakították ki, kocsival nehéz a parkolás. Sok nyaraló gyerekestül a helyi Dotto vonattal közlekedik ilyenkor, amelyek 20 éve járják a Tihanyi-félsziget útjait. Azt persze mindenki tudja, hogy a gyerekek ezt mennyire szeretik, ezért az ország egyik legnagyobb szállodájában hetente egyszer külön megállója van a dízelgőzösnek.
Zöld falu
1952-ben Tihanyban hozták létre Magyarország első tájvédelmi körzetét, ami ma már a Balaton-Felvidéki Nemzeti Park része. Tihany többek között azért is sokak kedvence, mert az egész falu zöld maradt. Beton helyett kacskaringós macskaköves utak futnak, ráadásul az egész településen komolyan szabályozzák az autós forgalmat, így a parkolást is.
Miután vasút itt nincs, vasúti töltés sincs, így az autósok nagy szerencséjére a terebélyesedő fák árnyéka alatt, közvetlenül a tó mellett haladva gyönyörködhetnek a Balaton szépségében. Ráadásul tavasszal a páratlan látvány szívet simogató illattal is társul: ekkor borulnak virágba a kőris- és juharfák. A szerencsések ekkor töltik a családi nyaralásukat a tájvédelmi területen lévő bungalójukban.

Tavak itt is, ott is
Sokan el sem jutnak idáig tihanyi kirándulásuk alkalmával, ám vétek kihagyni a Belső-tavat és környékét. Nemcsak az itt legelésző szürkemarhagulya, hanem a fel-felbukkanó ürgék miatt is, amik akár egész közel is merészkedhetnek az emberhez. E vulkáni kráterben összegyűlt tó mellett van még egy másik is, a Külső-tó, ahol érdekes látványt nyújtanak a réges-régen feltört forró vízből kicsapódó iszaphalmokból keletkező gejzírkúpok, közülük is a legismertebb Aranyház.
Ha szerencséd van, láthatsz errefelé egy csapadék által táplált állóvizet is, a Rátai-csávát. Ez a legcsapadékosabb időszakokban sem túl feltűnő, víztükrének nagysága még ekkor is alig éri el a fél hektárt, mi több, a legforróbb évszak végére többnyire ki is szárad.
Túrázás és látnivalók
Hallottál már az Óvárról? Ez a Balaton legnagyobb és legépebben fennmaradt földvára. A Tihanyi-félsziget keleti oldalának tetején végigfutó, ovális alaprajzú földsáncrendszer a bronzkor végén és a korai vaskorban épült fel. Az Óvár keleti oldalán igazán különleges kincsekre bukkanhatunk: ezek a 20 méter magas sziklába vájt barátlakások, amelyekben egykor az I. András feleségével érkezett, bizánci szerzetesek laktak.
Az ide vezető úton található a félsziget egyetlen forrása, a Ciprián-forrás. Aki nem szeretne gyalog nekivágni a látnivalóknak, az biciklire is pattanhat, mert bizony van bicikliút, nem is akármilyen: a legszebb helyekre visz.
Kutyával is nyaralós
Sokaknál a négylábúval teljes a családi kirándulás. Jó hír, hogy Tihanyban a Belső-tónál kutyastrandon tudnak hűsölni a kedvenceink, és akkor sem kell kutyapanzióba adni az ebeket, ha a család ezúttal négycsillagos ellátásra vágyik. Tihanyban ugyanis a hotel kerítéses faházaiban kutyával együtt is megszállhatunk.
+1
Tudtad, hogy Tihany egy község, amely lakossága alig 1400 fő? A félsziget és a település neve a Katolikus Magyar Lexikon szerint a szláv tich, „csendes” szóból ered.
A cikk létrejöttét a Club Tihany Resort, a családok balatoni üdülőhelye támogatta.
Borítókép: Club Tihany Resort
Ezt olvastad már?