„A fű olyan, mint egy jóllakott ember: kiegyensúlyozott és boldog!” – mondja Bartha Gyula, aki mindennap 1 hektárnyi zöldellő füvet lakat jól a legforróbb kánikulában is, ráadásul úgy, hogy az általa gondozott közel 1000 méter hosszú pázsiton 10 000 strandoló heverészik és jön-megy egy szezonban. De vajon hogyan csinálja, hogy a gyep mégis magazinba illő, beépített öntözőrendszer nélkül is? Most elárulja.
„Mindig a pályán a szemem!” – mondja a korábban agrármérnökként dolgozó, nyugdíjaskorú Gyula, akinek a pontos életkorát nehéz megsaccolni. Egy alig őszülő, éles tekintetű, napbarnított, alföldi ember Mezőtúrról, aki a nyarat csak a balatoni fű és a biztonságos strand kedvéért tölti a magyar tengernél, a Tihanyi-félszigeten.

„Művelődéstörténész is vagyok, és van egy galériám, így amikor visszatérek az Alföldre, kiállításokat rendezek. Van egyébként két-háromszáz festményből álló gyűjteményem is, de saját kezűleg készített képem nincs. Rajzolni, festeni sosem akartam, de vizuálisan nagyon-nagyon jó vagyok.”
Való igaz: mert ha valaki, akkor Gyula műértőként látja, milyen is a festői táj, azt pedig agrárszakemberként tudja, hogyan kell csinálni.
„Ez a fű 40 éve lett telepítve, én hat éve gondozom” – mutat Gyula az óriási területre, amit két diákkal az oldalán öntöz a saját maga által kialakított rendszer szerint.

A szép pázsit titka
200 méternyi slag, méterenként 5 liter víz és gondos tervezés – 10 000 négyzetméternyi területet öntöznek így az esőztető guruk a tihanyi szálloda saját strandján. Mindig tudják, hogy a terület melyik szegletén hány fokos vízsugárral kell beállítani az esőztetőket úgy, hogy azok ne legyenek útban, a gyerekek is örüljenek nekik, és rendesen locsoljanak is.
„Fél hatkor már kint vagyunk az egyik diákkal, akit majd délután vált a társa. Míg a strandolók megérkeznek, belocsoljuk az általuk használt területet, majd egész nap megy az öntözés azokon a helyeken, ahol épp nincs senki” – avat be a titkokba Gyula, aki ezért tölti minden napját nyitástól zárásig a strandon. Mindig figyel, és a fejében lévő térkép szerint halad, gondosan ügyelve arra, hogy háromnaponta minden négyzetcentiméter kapjon inni, és minden rendben legyen.

Minden, ami strand
Gyula ígéri, hamarosan elárulja a szép gyep titkát, de előtte arról is mesél, miért szeret mindig mindent bejárni és ellenőrizni.
„Fontos, hogy legyen mindig rend és tisztaság, egy vendég se lásson szemetet! Lehet, hogy egy kicsit szigorúnak tűnök, de be kell tartani a szabályokat, erre nagyon ügyelek” – mondja Gyula, aki szerint kis csapatának feladata szerteágazó; sok mindennel kell foglalkozniuk.
Ők felügyelik az egész fürdőzőterületet, a játszótereket, a gyerek- és ugrálómedencéket, ők teszik a vízbe a szezon elején a lépcsőt és a stégeket, de ők gondoskodnak arról is, hogy a vízi csúszdák megfelelően működjenek, a bóják pedig le legyenek festve, sőt a vízimentők is hozzájuk tartoznak. De ők gondoskodnak arról is, hogy mire kilép az első vendég a partra, a hófehér napozóágyak már ott sorakozzanak egymás mellett.

Fő a biztonság
Gyula azt is elmeséli, hogy kihívás elé állító, váratlan helyzetek azért előfordulnak, de szerencsére amióta ő ott van, még a legdühösebb balatoni vihar sem tudott kifogni rajtuk.
„Állandóan kinn vagyok!” – mondja, majd sietve hozzáteszi: amint észleli a közelgő felhőszakadást, mindenkit kiparancsol a Balatonból.
„Olyan nincs, hogy valaki nem jön ki a másodfokú viharjelzésnél, nagyon figyelünk arra, hogy ilyenkor az emberek ne tartózkodjanak a vízben. Ha kell, hajóval is bemegyünk, hogy figyelmeztessük őket” – jelenti ki határozottan.

A gyerekek a minden
Miután Gyula maga is háromunokás nagypapa, különösen fontos számára a gyerekek tihanyi jókedve. No és biztonsága. Ha egyvalamit mindennap megnéz, az az, hogy minden rendben van-e az 55 méter hosszú, 5 méter magas vízi csúszdánál, ami egyébként a gyerekek nagy kedvence. És amit szintén locsolni kell, merthogy a csúszásélmény a folyamatos vízfolyással lesz teljes. A csúszda ugyan a szárazföldön áll, mégis balatoni víz csörgedez benne, amit szivattyúval emelnek ki a tóból, így üzemelve a kék, kacskaringós óriásjátékot.
Az 55 méter hosszú, 5 méter magas óriáscsúszda Tihany partján; Forrás: szállóvendég videója
Gyula strandmester fűgondozási tippjei
És akkor újra visszakanyarodunk a fűhöz, de hogy miért pont most, arra hihetetlenül egyszerű a válasz: a gyönyörű pázsit is a Balaton vizétől hízik. Klóros csapvíz helyett ugyanis ezzel öntöznek mindennap. Ez lehet talán a legnagyobb titka a Club Tihany gyepének.
De persze a módszer sem mindegy. Sok vendég meg is kérdezi Gyulától, hogyan lehet ilyen szép a fű a legnagyobb kánikulában, akkor is, amikor minden, de minden kiég. Mi is erre voltunk kíváncsiak.
Íme!

- Lehűtjük a füvet, nem permetezzük
Így lehet egész álló nap locsolni, akár tűző napon is. Rövid ideig tartó szórással a vízcseppek nagyítóként összegyűjthetik a nap hőjét, ami aztán kiégeti a szomjazó füvet, de ha egy területet 2 órán keresztül, esőztetve locsolunk, akkor a fű és a föld megtelik hűs nedvességgel, és kiégés helyett gyarapodni fog. - 5-10 liter víz négyzetméterenként
Ne sajnáljuk a vizet a földtől! A hosszú ideig tartó hűsítő, esőztető locsolással, 10 liter víz bejuttatásával 3 napra elegendő vízzel tudjuk feltölteni a pázsitot. - Locsolás háromnaponta
Ha bőven locsolunk, és hosszan, akkor nem kell napi locsolással bajlódni, de háromnaponta kerüljön sor a kert minden szegletére. Ez a Tihanyban jól működő szabály. - Hetente kell nyírni a füvet
Egyszerű, de annál hatékonyabb kertgondozási tipp. A hetente vágott fű ápoltság és a rend látványát nyújtja, a folyamatos visszavágásnak köszönhetően nem bokrosodó, hanem dúsuló lesz a fűgyep. - Fontosak a jó eszközök
Gyula mester slaggal és esőztetőkkel dolgozik, és a minőségre esküszik. Fizetettreklám-mentes, őszinte ajánlása szerint: a legjobb szolgálatot a Fiskars termékei teszik számára.
+1 tipp a kertekbe füvesítéshez, fűpótláshoz
Fűszórás előtt meg kell gereblyézni kicsit a földet, majd beszórni a fűmaggal. Galambok és a többi csipegető madárral szemben 1 cm-es földtakarással kell védeni a szemeket. De aki az azonnali megoldásokat szereti, annak Gyula az instant fűkeverékeket ajánlja. Ezek komposzttal és tápanyaggal dúsított, különböző fajtájú fűmagok keverékei, amiket takarni sem kell földdel. Fűvetést követően ugyanúgy kell locsolni, mintha már megtermett fű lenne a területen, majd egy hét elteltével ennek a nyírását is érdemes megkezdeni.

Jó kapcsolat
A strandmesternek azonban nemcsak szuper fűápolási, hanem kirándulási tippjei is vannak. Merthogy nem csupán a hotel minden dolgozójával szoros a kapcsolata, a vendégek is közvetlenül elérhetik, akik gyakran kérdezik meg tőle, milyen kirándulási lehetőségeket ajánl.
„Napi kapcsolatban vagyunk velük, ismerem a törzsvendégeket, akik megszólítanak, és örülnek, hogy látnak. Mindig szívesen elmesélem nekik, hova érdemes menniük” – teszi hozzá Gyula, aki még a lengyelekkel és a csehekkel is szót ért, hiszen jól beszél oroszul.
A strandmester kirándulástippje
Bartha Gyula a gyermekes családoknak azt tanácsolja, hogy semmiképp se hagyják ki a Dotto-vonatozást. A tihanyi kisvasúton meg lehet ugyanis ismerni a legizgalmasabb tihanyi látnivalókat, és ha már a faluban járunk, azt tanácsolja, feltétlenül nézzük meg az apátságot, a panoptikumot, és ruccanjunk le a Belső-tóhoz is! Ha messzebb is merészkednénk, a Balaton-felvidéket mindenképp érdemes bejárnunk, ahogyan szuper ötlet ellátogatni Balatonfüredre is, ahonnan egyébként csodás a kilátás Tihanyra. Pláne naplementében…
További izgalmas látnivalókért kattints ide!
Indul a nyár
Noha a Balaton most még csak alig 10 fokos, ezekben a hetekben már elkezdődik az igazi nyári felkészülés. Miután lesz két kijelölt horgászhelyük, a napokban két lépcsőt is letesznek, és a nyaralókat várva elfoglalja a helyét a stég is. Aztán jön a többi, partközeli feladat, így Gyula május közepén már szépen lebarnulva várja a vendégeket.
A cikk létrejöttét a Club Tihany Resort, a családok balatoni üdülőhelye támogatta.
Borítókép: Club Tihany Resort
Ezt olvastad már?
Szórakozás kicsiknek és nagyoknak: családbarát kalandok a Balatonon