Veszekedések, időhúzás, nyafogás, száz kérdés, végtelen betakargatás, milliószor kért víz és ötpercenkénti pisilés – ugye számodra sem kérdés, hogy épp az esti altatásról van szó? A szülőknek gyakran ez a nap legvadabb időszaka, és sokan vagyunk, akik legszívesebben feladnák a küzdelmet. De hogyan tarthatunk fenn egy következetes altatási rutint, és egyáltalán mennyit kell aludnia egy gyereknek? Máris eláruljuk.
Minden szülő tudja, hogy a jó alvás mennyire fontos – nekünk, de különösen a gyerekeinknek. Noha mi, felnőttek nem szeretjük a kimerültséget, a legtöbbször képesek vagyunk a napunkat a nem megfelelő alvás mellett is végigcsinálni. A gyerekeink azonban nem. A növekvő testük a jó alvásra támaszkodik a mentális és fizikai egészségük, a koncentrációs képességük és az iskolai sikerességük, az általános viselkedésük és az érzelmek szabályozására való képességük szempontjából.
Akkor miért nem alszanak?
Mégsem akarnak lefeküdni, talán attól félve, hogy lemaradnak azokról a szórakoztató dolgokról, amelyeket biztosan akkor csinálunk, amikor már ők alszanak. Az energiaszintjük ekkor hirtelen megugrik, és az agyuk is túlpörög. Mindig van még egy kérdésük, még egy könyv, amit azonnal meg kell nézniük, és még egy korty víz, amit rögtön meg kell inniuk.

Megterhelő folyamat
Nem vagy egyedül, ha e megterhelő folyamat során megfordult már a fejedben, hogy annak ellenére, hogy tudod, a lehető legkövetkezetesebben kellene végigcsinálnod a rutint, inkább elengeded a „hagyományos” lefekvést. De honnan tudjuk egyáltalán, hogy melyik lefekvési idő a megfelelő lefekvési idő? A válasz: attól függ. Attól függ, hogy hány évesek, mikor ébrednek fel maguktól, és hogy hol van a többre hajlamos és a kevesebbel jól bírja határa.
Ennyi az annyi
Íme az Amerikai Alvásgyógyászati Klinika (American Academy of Sleep Medicine) ajánlása az „egészséges” mennyiségű alvásra vonatkozóan – beleértve a nappali és az éjszakai alkalmakat is:
4–12 hónapos csecsemők: napi 12–16 óra;
1–2 éves gyermekek: 11–14 óra;
3–5 éves gyermekek: 10–13 óra;
6–12 éves gyermekek: 9–12 óra;
13–18 évesek: 8–10 óra.
Ha változik az alvási rend
Miután a gyermek alvásigénye a teljes 24 órás nap folyamán kumulálódik, ez a táblázat azt mutatja, amit ösztönösen már eddig is tudtunk: ha a gyermekeink többet alszanak napközben, akkor éjszaka kicsit tovább maradhatnak fent, és nem lesz bajuk. Ha viszont elkezdik elhagyni a délutáni alvásokat, akkor lehet, hogy korábban kell lefeküdni, hogy pótoljuk a kiesett órákat.
Íme, egy példa
Tegyük fel, hogy a hároméves gyermekünk, akinek 10–13 óra alvásra van szüksége, általában 6:30 körül ébred, és egy órát alszik napközben. A jó lefekvési idő 18:30 és 21:30 közé esik – de valószínűleg közelebb van a 18:30-as értékhez, mivel a három–öt éves korosztály fiatalabbik oldalán van. A korban közel álló testvérek – mondjuk, 2-3 éven belül – valószínűleg ugyanabban az időpontban fekszenek le, mivel az ajánlott időpont nagyon széles skálán mozog. A nagyobb korkülönbséggel rendelkező gyerekeknél azonban lehet, hogy többszintű lefekvési időre van szükség, hogy mindenki megkapja a szükséges teljes pihenést.

Így szigoríthatjuk a fáradt szülői rutint
A pizsama és a fogmosás után minden gyerek feltehet egy-egy kérdést – ezzel talán időt szánnak arra, hogy átgondolják, mit is szeretnének valójában kérdezni, ahelyett, hogy lefekvéskor bombáznak bennünket.
Olvassunk fel egy fejezetet egy olyan könyvből, amelyet mindkét gyerek élvez ahelyett, hogy könyvet könyv után olvasnánk fel mindkét gyereknek.
Természetesen engedjünk némi rugalmasságot az olyan dolgokkal kapcsolatban, mint a pisilés is.
A vízivással kapcsolatos rohangálást meg lehet előzni azzal, ha kis pohárban vagy kulacsban, az ágy mellé készítjük a vizet.
Forrás: Lifehacker.com
Ezt olvastad már?