Megannyi tudományos vizsgálat látott már napvilágot a genetika személyiségre gyakorolt hatásáról, ám egy, a világ két felén nevelkedő, egypetéjű ikerpárról készült friss felmérés még a sokat látott tudósokat is meglepte. Vajon tényleg minden a genetikával hozható összefüggésbe?
A dél-koreai fővárosban 1974-ben született ikerlányok kétéves korukig együtt nevelkedtek, ám egy napon az egyikük elveszett egy piacon. A szülők hiába keresték szüntelenül az elveszett kislányt, nem bukkantak a nyomára, a gyermeket végül egy amerikai házaspár fogadta örökbe.
Nem tudta, hogy vannak testvérei
Az Amerikai Egyesült Államokban felnövő ikerlánynak fogalma sem volt arról, hogy vannak-e testvérei, egészen 2018-ig, amikor is egy olyan programba adta be a DNS-mintáját, amivel dél-koreai családokat egyesítenek újra. Így derült ki, hogy nemcsak egy ikertestvére, hanem egy nővére és egy bátyja is van.

A nagy találkozás
A kétéves korukban elvált ikerlányok hosszú idő után újra találkozhattak, az újraegyesítés után pedig egy sor tesztet végeztek el rajtuk azért, hogy megmérjék az eltérő környezet okozta különbségeket. Kíváncsiak voltak arra, hogy miként alakult a Szöulban és az amerikai földön nevelkedett lány személyisége, intelligenciája, mentális egészsége, valamint arra is, hogy milyen a hosszú ideig külön élő lányok kórtörténete.
Meglepő eredmények
Hihetetlen, de a koreai nevelésű ikertestvér IQ-ja jelentősen, 16 ponttal volt magasabb a húgáénál. A Personality and Individual Differences című folyóiratban közzétett tanulmány eredményei viszont ellentmondtak az egypetéjű ikrekkel kapcsolatos korábbi kutatásoknak, amelyek szerint az ikrek között legfeljebb hétpontnyi IQ-különbség volt. Noha azt a kutatók nem tudták megállapítani, hogy az intelligencia közvetlenül az eltérő földrajzi elhelyezkedésükkel függ-e össze, ám az biztos, hogy az ikrek neveltetése hozzájárulhatott ehhez.

Az ikerlányok élete
A teljes képhez azért hozzátartozik az is, hogy az Egyesült Államokban felnövő nővér élete során három agyrázkódást szenvedett, ami jelentősen befolyásolhatja a kognitív képességeit. Ráadásul amíg a Dél-Koreában nevelkedett ikertestvére boldog, harmonikus otthonban nőtt fel, addig az ő gyermekkora viharosabb volt. Nem volt elég a családja elvesztése, új otthonában az örökbe fogadó szülei is elváltak. Mindezek ellenére az ikerlányok önértékelésére és mentális egészségére adott pontjai ugyanolyanok voltak.
Különös eredmény viszont, hogy a szakértők találtak azonosságokat a kórtörténetben, például azt, hogy mindkét nőnek petefészek-daganata volt, ami miatt műteni is kellett őket.

Nagy a jelentősége a genetikának
A kutatási dokumentumban az is olvasható, hogy az ikerpár mindkét tagja kimondottan magas lelkiismeretességgel rendelkezik, ami arra utal, hogy mindketten céltudatosak, jól szervezettek, kötelességtudóak és teljesítményre törekvőek. A vizsgálat egésze azt mutatja, hogy neveltetés ide vagy oda, a testvéreknek hasonló a személyiségük, az értékrendjük és az életszemléletük is, ami rávilágít arra, hogy a genetika igenis jelentős hatással lehet a személyiségre.
Forrás: iflscience.com