A szoptatás igazi áldás, főleg, ha adott mellé a támogatás. A gyermek táplálása – mint élmény – leírhatatlan, szavakkal aligha jellemezhető. Áldás, ami olykor nehézségeket is tartogat. Ezekről a gondokról a legtöbb anya nem szívesen beszél.
Sokan szinte szégyellnivalónak tartják, ha nem minden csupa rózsaszín felhőpamacs, amikor a testünk legnagyobb áldásáról, az emlős táplálásról beszélünk. Miközben teljesen normális, ha előfordulnak borúsabb időszakok. A szoptatás során a mellbimbók begyulladhatnak, a mellek nehézzé válhatnak, amitől a hátfájdalmak is megjelenhetnek. Természetesen minden kényelmetlenséget megér a testből táplálás ajándéka, de ez nem azt jelenti, hogy akkor minden kellemetlenséget el kell tűrni.
A felhőpamacson túl
A terhesség és a szoptatás kémiailag és fizikailag is nagy változásokat hoz egy nő életében – és igen, a melleiben is. A változások már jóval a tej belövellése előtt elkezdődnek. Ennek pedig nem más a magyarázata, mint hogy a várandósság során az ösztrogén, a progeszteron és a prolaktin változó szintje élettani változásokat okoz a mellszövetben, és ez kitart a szoptatás végéig.

Tehermentesíts!
Miközben a tejcsatornák kitágulnak, a véráramlás megnő, ami növelheti a kosárméretet, és a mellekben lévő erek jobban kiemelkedhetnek. Emellett a melleket tartó Cooper-szalagok is lazulnak és megnyúlnak, így alkalmazkodva a keblek növekedéséhez. A mellek súlya is jelentősen nő, így a kötőszöveteknek nem egyszerű fenntartani az optimális függesztést. Ez olykor nem is lehetséges, ekkor szakadnak el a kollagénrostok, és ekkor keletkeznek a terhességi csíkok, valamint a mell megereszkedése is logikusan megtörténik.
Viszont ha a mellek megfelelő kitámasztást kapnak, ha nem kell a megnövekedett tömegüket tartani, akkor sokkal optimálisabb állapot lép fel, ami egyet jelent egyrészt a mellek egészségének, formájának megőrzésével, másrészt a statikai panaszok, mint például a váll- és hátfájdalmak kivédésével.
Így válassz melltartót az „új” melleidnek
Az ideális szoptatós melltartó úgy öleli át a melleket, hogy hónaljban nem szorít, komfortos érzést biztosít, miközben alakjával a mell adottságaihoz, formájához idomul. Többek között ezért is mondjuk azt, hogy ezen a területen nem a divatosság az első számú szempont. Nyilván nem egy utolsó elvárás, de az elsődleges a maximális funkcionalitás. No meg a kényelem. Kebleid hiperérzékennyé válnak, soha nem tapasztalt igényekkel.
Épp ezért ne a korábbi melltartóid utódját keresd! Figyelj a varrás nélküli kialakításra, a lágy merevítésre, mert a szoptatás időszakában soha nem látott jelentőséggel bírhatnak. És sose szorítsd be a melleidet, ha nagyobb kell, nagyobb kell!

Kend, kend, kend! És kérdezz!
A legtöbb anyának a szoptatás végére kialakul az a rutinja, test- és mellismerete, amit ha az elején is tudott volna, lehet, még kevesebb változással és bizonytalansággal teli időszakot tudhatna maga mögött. Kérdezz a tapasztaltabbaktól! A legtöbben esküsznek egy jó hidratálóra, amivel rendületlenül kenni kell a folyamatosan változó kebleket. Testápoló, sheavaj, bioolajok. Minél kevesebb összetevőből álló és nagyobb tisztaságú kozmetikumot használsz, annál jobb. A legfontosabb: hidratáld a bőröd! A mellbimbót kikerülve. Arra területre speciális mellbimbóvédő készítményeket válassz, vagy magát az anyatejet.
Mellbimbó, a ketyegő bomba
A szoptatással azt érezheted, hogy külön életre kel a mellbimbód. A méret- és színváltozások mellett olyan átalakuláson megy át, ami egészen csodálatos és kicsit rémisztő is egyszerre. Hosszú időn át cumiként fog funkcionálni, ami azt jelenti, hogy pár óránként nyújtva lesz, nedves közegben ázik. Majd megszárad, és kis idő múlva újra nedves lesz. Tehát a korábbi életedhez képest ez a leggyakrabban használt, tényleg a legtöbbet nyúzott testrészeddé válik. És ez az átalakulás bizony fájdalommal jár. A varrás nélküli kosarak egyébként a mellbimbókat is óvják, hogy pihenő időszakban tényleg ne piszkálja semmi.
+tipp
A kenegetés itt is kulcsfontosságú, illetve a társak tapasztalata, a védőnők praktikái aranyat érnek, tényleg. Van egy módszer, ami az égő mellbimbók hűtésére szolgál: ha lehetőséged adódik, míg alszik a gyermeked, fedetlen keblekkel feküdj le hanyatt, és két vékony gézlapot helyezz a mellbimbóidra. A kis pamut négyzetrács észrevétlenül segíti a levegő cirkulálását, így gyorsabban megnyugszik a bőr.
Termelőegység
Ha nagyon leegyszerűsítjük – és néha ez tényleg segít –, egy termelőegységet hordasz a mellkasodon, aminek azt a feladatot adja a tested, hogy naponta több deciliter vagy akár több liter folyadékot állítson elő és adjon le. Azt a folyadékot, ami nemcsak anyáink, hanem a tudósok szerint is a világ legkülönlegesebb, természet adta csodaszere.
Egyáltalán nem meglepő, hogy ennyire fontos ez nekünk, anyáknak, szinte mindenre képesek vagyunk, hogy tudjunk szoptatni. Viszont fontos megjegyezni, hogy a mai tápszerekkel is boldog és kötődő, egészséges babák cseperednek. Gyermekednek te leszel a legjobb anyja, ha sikerül szoptatnod, ha nem.
A csap, amit ki kell ismerni
Ki kell tapasztalnod, hogyan működik legjobban a tested, a melled. A te saját kis termelőegységed, aminek te vagy a karbantartója is. A kezdeti igény szerinti szoptatással a babával együtt állíthatjátok be az egyensúlyt. A fejéssel és mellszívóval, különösen kezdetben fokozható az anyatej mennyisége, de akkor is óriási támasz, amikor a tejcsatornák elzáródtak, illetve a mellek begyulladtak, vagy túlságosan sok anyatej termelődik.
Akkor is nagyon jó szolgálatot tesz ez a kezes kis eszköz, ha már eljön a munkába állás vagy az otthonról ideiglenes eltávozás ideje, ekkor ugyanis a mellszívó közbenjárásával „letétbe” helyezhető a külön töltött periódusra megfelelő mennyiségű anyatej.

A cikk létrejöttét a notino.hu támogatta.
Borítókép: Notino.hu
Ezt olvastad már?