Elkerülhetetlen, hogy a különböző felületeken ne találkozzunk bajba jutott állatokkal, vagy az utcán járva. Elmesélem, hogy én hogyan váltam felelős állattartóvá, ami már gyerekkoromban elkezdődött.
Az egész kisiskolás koromban, madárimádattal indult, Pepével, a hullámos papagájommal, akit a barátnőm anyukájától kaptunk, akkor még Miranda volt a neve. Majd őt követte második Pepe, szintén hullámos papagáj, utána jött Kokó, a nimfapapagájom. Rajongva szerettük őket. Barátságosak, kedvesek voltak. Mindig szabadon garázdálkodhattak a lakásban. Kokó lett az én daimonom, mint az Arany iránytűben szereplő gyerekeknek. Összenőttünk, olyannyira, hogy a nyaralásokra is vittük magunkkal, és ha a kertben voltunk, ő az én vállamon ült. Sosem ment el, csak egyszer, 15 év után.

Jött Beni
Kokóval egy időben örökbe fogadtunk egy spániel kutyust, Benikét a Rex Kutyaotthon Alapítványtól. Már akkoriban úgy adták örökbe, hogy ivartalanítani kellett. Nagyon tartottam a műtéttől, és sajnáltam, hogy megfosztom az utódnemzés jogától, de a sok utánajárás meggyőzött, hogy hosszú távon ez a legjobb megoldás. Boldog 16 évet töltöttünk együtt. Időközben én is családot alapítottam, és gyerekeim is születtek. Beni anyukámmal maradt, de sokat találkoztunk. Ott lehettem az utolsó lélegzetvételénél, énekeltem neki altatódalokat, simogattam, elmondtam neki, hogy mennyire szeretem, és azt is, hogy nyugodtan menjen, majd odaát találkozunk.

Isten hozott, Szani!
Ezzel egy időben megörököltünk egy kanárit, Szanit, ugyanis mindenki tudta az ismeretségi körömben, hogy szeretem a madarakat. Amikor hozzánk került, még csak ketten voltunk a férjemmel, majd évek alatt bővült a család. Szanika magának való volt, nem barátkozott velünk, így kapott tőlünk egy feleséget, Mirikét, aki megajándékozta Pipi D-vel. Szanika összesen 14 évig élt. Mi úgy emlegetjük, hogy Szani, a túlélő, mert a feleségét és a gyerekét is túlélte, meg komolyabb betegségeket, és egy lábtörést is. Ehhez természetesen kellett egy nagyon jó állatorvos is, aki mindig megfelelően ellátta.

Pumik és a gyerekeim
Úgy alakult, hogy kertes házba költöztünk, a férjem szüleihez, ahol velük együtt vártak minket a pumik, Rumli, az anyuka és Satu, a fia. A gyerekeim az ő közelségükben cseperedtek. A kutyák is barátságosak voltak hozzájuk. Rengeteget sétáltunk velük, jártuk az erdőt.

Győrig mentünk Tóbiásért
Állatszeretetünk kiteljesedése Tóbiás örökbefogadásával történt két évvel ezelőtt. Tesójával együtt egészen Győrbe mentünk értük, a Győri Puha Praclik Egyesülethez. Sajnos a tesót egy héttel később elveszítettük. Sosem volt macskám előtte. Tobi megmutatta, hogy mi a különbség a cicák és a kutyák között. Kezdetben szeretett növények kaspójába bújni, és kertészkedni, de pár hónap alatt teljesen beilleszkedett a hétköznapjainkba, vagy mondhatom úgy is, mi illeszkedtünk bele a hétköznapjaiba. Őt is ivartalanítottuk, és a kertbe csak a felügyeletünkben mehet ki. Hozzászoktattuk a pórázhoz és a hámhoz. A kutyákkal is jól kijön.

Erőn felüli gondoskodás
Azóta követem a Győri Puha Praclikat, és már előtte is kapcsolatban voltam a Sissi Hungarian Spaniel Rescue-Sissi Spánielmentő Egyesülettel anyukám révén, aki lelkiismeretes segítője volt nekik, miután első Beni elvesztése után ebben talált örömet ideiglenes és később végleges örökbefogadóként. Erőn felüli, ahogy az állatokkal foglalkoznak. Itt szembesültem az emberi felelőtlenséggel, ami miatt rengeteg állat szenved. Sok olyan mentett cicát és kutyát láttam, akik rettenetes állapotban kerültek az egyesületekhez, és sokan a gondos ápolás ellenére sem élték túl, de persze többen szépen felépültek, és örökbe is fogadták őket.

Elköteleződés évekre
A felelős állattartás azt jelenti, hogy évekre, akár 15-20 évre is elköteleződünk a gondozásunkba vett kisállatok felé. Megfelelő környezetet, táplálékot és orvosi ellátást biztosítunk számukra. Foglalkozunk, játszunk, tanítjuk őket, és nem utolsósorban gondoskodunk az ivartalanításukról. Gondoljunk bele, hogy egy cica akár kétszer is ellhet egy évben, és 1–6 utódot hozhat a világra, akik további ugyanennyi számú utódot produkálhatnak, úgyhogy egy ivaros cica utódjainak a száma egy év alatt akár 216 (!) cica is lehet. Az állatok szeretete már gyerekkorban elkezdődik, és a felelős állattartásra nekünk, szülőknek kell megtanítani őket, akár van háziállatunk, akár nincs.
anyamagazin.hu