6 darab R betű hogyan segít abban, hogy könnyebben lélegezzünk az otthonunkban, miközben egy fontos szemléletváltozáson megyünk keresztül a környezettudatosság jegyében? Érdemes kipróbálni az R betűk „üzeneteit”, mert vagy megerősítést kapunk, hogy jó úton haladunk egy (környezet)tudatos világban, vagy ráeszmélünk a jövő szempontjából is nagyon hasznos felismerésre.
Klímaváltozás, túlfogyasztás, műanyagszennyezés, pazarlás, állatkísérletek – egyre többször és többször halljuk a fenyegető híreket a Föld állapotának romlásáról. Pedig te is tudsz tenni, és hihetetlen, hogy milyen apróságok kellenek ehhez!

Refuse: visszautasítás
Egyetlen kérdést kell feltenni, amikor a boltokban meglátjuk a kísértő tárgyat: valóban szükségem van rá? Ha igen, megtalálhatom a környezettudatos megoldását? Érdemes listázni azokat a dolgokat, amikre nemet mondunk, mert jól szemlélteti majd, hogy a boltban hagyott tárgyak nélkül is boldogan tudunk élni.

Reduce: csökkentés, egyszerűsítés
Ha már visszautasítottunk termékeket, azáltal tettünk egy lépést a reduce pontnál is. Továbbá fontos, hogy ne halmozzuk otthon sem azokat a dolgokat, amik majd jók lesznek még valamire. Biztos, hogy ha szükségünk lesz négy darab befőttesüvegre, gond nélkül hozzájutunk a környezetünkből is.
Egyszerűsítsük a tisztítószereket, hiszen elég a citromsav, a mosószóda, a szódabikarbóna és az ecet, hogy tiszta lakásban éljünk. Ezek bizony egy polcon is elférnek.
Ajándékozáskor olyasmit válasszunk, ami a megajándékozottnak nem lesz felesleges. Az is jó megoldás lehet, ha élményt adunk ajándékba.
A csökkentést lehet a lakásban kezdeni. Íme néhány szempont, ami segíthet:
- Használom rendszeresen? Megéri megtartani? Kölcsön tudom kérni?
- Több darab is van belőle? Feleslegesen?
- Azért van nekem is, mert mindenki másnak is van, de amúgy nem használom?
- Azért tartottam meg, mert ajándékba kaptam, pedig nem használom, nincs rá szükségem?
- Időt spórol nekem? Megéri az időt, amíg takarítanom kell?
- Használhatom másra a felszabaduló helyét?
- Újrahasználható? Másnak hasznos lehet?
- Működik? Lehet javítani?

Reuse: újrahasználat
Néhány eszközt több célra is tudunk alkalmazni. Válasszunk olyan tárgyakat, amiket sokáig tudunk használni: textil zsebkendő, textilszalvéta, vászonszatyor. Csomagolásmentesen válasszunk termékeket, amiket csomagolhatunk többször használatos táskákba. Színes ceruza választása alkoholos filc vagy szövegkiemelő helyett, amik csak a kommunális szemétbe kerülhetnek. Próbáljunk meg magunk előállítani kozmetikai szereket!

Repair: javítás
Ha elromlik, javítsuk meg – ilyen egyszerű!
Recycle: újrahasznosítás
Ha már úgy alakult, hogy hozzánk került a hulladék, akkor figyeljünk arra, hogy a megfelelő hulladékgyűjtőbe kerüljön. Ez az a téma, amiről sokszor és sok helyen van szó, mégsem lehet eleget beszélni róla.

Rot: komposztálás
Ezt már lakásban is lehet csinálni, a megfelelő eszközök kiválasztásával. Érdemes utánajárni, hogy az elkészült komposztot hova lehet továbbadni. Már megjelentek a városokon belül is a komposztálóhelyek, és biztos van egy olyan ismerősünk is, aki a telkén vagy a kertjében szívesen veszi a hasznos komposztot.
Ha nem tudod, hogyan kezdj bele, kattints ide!
Röviden összefoglalva: ha nem vásárolunk feleslegesen, azzal kevesebb terméket veszünk meg a boltban, ami kevesebb szállítással jár, így kevesebb lesz a kipufogógáz, a szemét és a metángáz is.
Látod, hogy egy apró lépéssel milyen óriási dolgot tettél?