Sokan igyekszünk kevesebb hulladékot termelni, zöldebb energiaforrásokat találni, és csökkenteni a szénlábnyomunkat, hogy megóvjuk a Földet, ezzel pedig a gyermekeink jövőjét. Ám épp az ő nevelésük a legjobb, amit a bolygónkért tehetünk. De vajon hogyan válhatnak környezettudatos felnőttek a csemetéinkből? Íme, 10 igazán egyszerű, szórakoztató, játékos – no és pénztárcabarát – trükk.
Szervezzünk ruhacserét!
Tökéletes megoldás, ha úgy szerzünk új ruhákat, játékokat és minden mást a családnak, hogy az egy fillérünkbe sem kerül. Trombitáljuk össze a környék anyukáit egy használt ruhás csereberére, akiknek csak annyit kell tenniük, hogy magukkal hozzák a gyerekük ki- vagy átnőtt, de még kifogástalan állapotban lévő ruháit vagy megunt játékait. Micsoda öröm lesz új ruhákat kapni, és tudni, hogy a csemetéink régi holmijai egy másik gyermeknél új életre kelnek! Arról már nem is beszélve, hogy ezzel a ruhásszekrényben és a játékospolcon is helyet takaríthatunk meg, sőt csökkenthetjük az etikátlanul előállított termékek iránti keresletet, és még a műanyag játékok sem kerülnek a szemétlerakókba.
Eldobhatók helyett újrahasználhatót!
Ugye milyen lazán tudjuk a szemétbe dobni az uzsonnástasakokat és az üdítősdobozokat? Pedig ha megkeresnénk ezeknek az újrahasználható változatát, azzal nemcsak a bolygónkkal tennénk jót, hanem a pénztárcánkkal is. Már egy újrahasználható ebédtartó táska vagy egy étkészlet is nagy lépés a környezetvédelemben, az pedig óriási, ha még az eldobható pelenkát is szövetre cseréljük. Hihetetlen, de az eldobható pelenkák lebomlása akár 500 évig is eltarthat!

Kézműveskedjünk okosan!
Toljuk ki a gyermekünk kreativitásának határait egy kis játékkal! Segítsünk neki azon gondolkodni, hogyan hasznosíthatná újra a már meglévő kézműves kellékeit. Kezdhetjük a legegyszerűbbel is, például azzal, hogy mostantól a papír mindkét oldalára rajzol. Aztán még zöldebbé – és kézművesebbé – válhat akár az egész család is azzal, hogy egy korábbi művészeti projekteket felhasználva készít valami újat, vagy éppen a saját apró tárgyaikból építenek szobrot. Ezzel nemcsak az alkotás öröme lesz meg, hanem egy lehetőség is arra, hogy a gyerekek újra értékeljék azokat a holmikat, amelyeket általában a szemétbe dobnak.
Fast fashiontől a turkálóig
A gyárak rengeteg vizet és energiát használnak fel az új ruhák készítése közben, így szennyezve tovább a környezetet. Hogy ne növeljük tovább ezt a körforgást, vásároljunk másodkézből! Akkor sincs gond, ha nem szeretünk a ruhaállványok között bogarászni, körülnézhetünk online is, hiszen használt ruhához ma már webshopokban is hozzájuthatunk. Ha a fast fashion helyett e vásárlás mellett döntünk, távol tarthatjuk a ruhákat – és a csomagolási hulladékot – a hulladéklerakóktól, mi több, még az alulfizetett, rossz körülmények között dolgozó munkások által előállított termékek iránti keresletet is csökkenthetjük.

Mellőzzük a műanyagot!
Jelentősen csökkenthetjük a háztartási hulladékot, ha a műanyagok helyett környezetbarát vizespalackot választunk. Ezzel azt is megtanítjuk a gyerekeinknek, hogy kevésbé hagyatkozzanak a műanyagra a mindennapokban.
Közlekedés másképp
Már azzal is igencsak sokat tehetünk a Földért, ha megváltoztatjuk a közlekedési szokásainkat, vagyis autó helyett biciklire, rollerre pattanunk, vagy többet gyalogolunk. Lehet, hogy az átállásnak kicsit hosszabb időt kell adni, sőt az is előfordulhat, hogy az egész több stratégiát igényel, ugyanakkor megannyi további előnnyel jár, arról már nem is beszélve, hogy sokat spórolhatunk a benzinpénzen is.

Kezdjünk el komposztálni!
A komposztálás, vagyis a szerves anyagok – például a zöldséghéj és a kávézacc trágyává alakítása – környezetbarát megoldás, de emellett egyszerű módja is annak, hogy az élelmiszerekkel és a természettudománnyal kapcsolatos leckéket beépítsük a család mindennapjaiba. Ha nem szeretnénk magunk végezni a komposztálást, az összegyűjtött anyagokat komposztpontokon is leadhatjuk, de mégiscsak az az igazán különleges, ha elkészítjük a saját házi kupacunkat. Beszélgessünk a gyerekekkel arról, hogy hová kerül az élelmiszer-hulladék, sőt készíthetünk együtt egy befőttesüveg-méretű komposztot akár a konyhában is, így láthatják, mi hogyan történik a lebomlás során.
Zuhanyzás játékosan
Tegyük izgalmassá a zuhanyzást egy kis játékkal! Garantáltan kevesebb víz fog elfolyni, ha a gyerekeknek egy időzítőt legyőzve kell tisztálkodniuk, vagy ha egy, a kedvenc dalaikból összeállított lejátszási listával kell versenyezniük. Bármelyiket is választják, az biztos, hogy ezek a feladatok igencsak szórakoztatóvá teszik a kicsik számára a többliternyi vízzel való takarékoskodást.

Önkénteskedjünk együtt!
Keressünk egy környezetvédelemre összpontosító önkéntes szervezetet a környéken, és bátran csatlakozzunk hozzájuk! Legyen az ruhagyűjtés, közösségi kertben való munka, vagy a helyi parkokban, strandokon és túraútvonalakon történő szemétszedés, mind-mind remek lehetőség arra, hogy segítsünk a bolygónknak. Az együtt töltött idő pedig nagyszerű érzés.
Mesék a Földről
Megannyi könyv, film, videó és mese szól a környezet megóvásának fontosságáról – ezek megkönnyítik a globális felmelegedésről és a zöld erőfeszítésekről beszélgetést. Ismertessünk meg velük hasonló tartalmakat, hiszen ezek nem csupán szórakoztatják, de tanítják is őket. Ha nem látták még a Planet Earth-sorozatot vagy a jegesmedvékről és pingvinekről szóló, sarkvidéki filmeket, mindenképpen érdemes megmutatnunk nekik.