Nem egy nemzetközi és hazai felmérés derítette ki, vagy legalábbis mutatott rá arra a tényre, hogy ami a pénzügyi döntéseket illeti, a nők rendkívül értékes közönséget jelentenek. De mindez vajon hogyan alakul egy családban? Kinek a kezében futnak össze a háztartás kötelező és áhított kiadásai? Erről kérdeztünk egy pénzügyi szakembert, egy coachot és magukat az anyákat.
Egy tengerentúli felmérés szerint az Egyesült Államokban a háztartási kiadások 85 százalékáért a nők a felelősek. Az pedig már egy másik adat, hogy a nők 75 százaléka a háztartás elsődleges vásárlójaként azonosítja magát: ők végzik az élelmiszer-vásárlások 93 és a nyaralástervezés 92 százalékát, de ők hozzák az egészségügyi döntések 80 százalékát is, sőt ők vásárolják meg a jellemzően férfiaknak forgalmazott termékek 50 százalékát is.

Anyák terepe
Az eredmények még érdekesebbek, ha azt is tudjuk, hogy az Egyesült Államokban a 15 évesnél idősebb nők 70 százaléka anya is – jól sejthető tehát, hogy a családi pénzügyek és háztartási kiadások terén igencsak nagy szerep jut az édesanyáknak. De vajon mi lehet a helyzet Magyarországon, ahol – a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2022. január 1-jei adatai alapján – 5 044 135 millió nő, és a becslések szerint 2,6 millió anya él?
Az Anyák karanténban nevű Facebook-csoportban végzett, „házi” kutatásunkban 106 anyát kérdeztünk meg arról, miről döntenek ők, ha a pénzügyekről van szó.
Kezükben a döntés
A válaszadók 83 százaléka, vagyis 78 anya vallott úgy, hogy az élelmiszer-beszerzéssel kapcsolatos döntések az övék, és kicsivel kevesebben, összesen 74-en mondták azt, hogy a gyerekekkel kapcsolatos kiadásokat is ők intézik. A megkérdezettek közel 68 százaléka szervezi a háztartási kiadásokat, és ugyanilyen arányban döntenek az egészségügyi költésekről is.
Az anyák a nyaralástervezésen már osztoznak az apákkal, a válaszadóknak ugyanis csupán a 48 százaléka vélekedett úgy, hogy egyedül fog neki a vakáció szervezésének. A szórakozásért és az élményekért kiadott forintokról a megkérdezett anyák közel fele, vagyis 48 százaléka dönt, a megtakarításokról pedig a 33 százalékuk. A 106-ból 30 anya mondta azt, hogy minden kiadásban közösen dönt a házastársával.

Anyák mondták
„Nálunk kb. 99,999 százalékban én döntök a kiadásokról. A munkájával kapcsolatos kiadásokról (pl. adó, benzin, eszközök) a férjem dönt.”
Alexandra
„Nálunk ezekért kb. 99 százalékban én vagyok a felelős, én találom ki, szervezem meg, veszem meg… Egészségügyi kérdésekben is 99 százalékos döntési és végrehajtási »jogom« van.”
Luca
„Nálunk a napi bevásárlást a férjem intézi (a listát én írom hozzá, itthonról dolgozom nagyrészt, és látom, mi fogyott el, mire van szükség). Nagy beruházásoknál (telek, építkezés, autó, utazás, értékesebb berendezések) úgy osztottuk fel a feladatokat, hogy ő felkutat, átnéz, elemez, de közösen döntünk. Elég praktikus vagyok, tudok racionálisan dönteni, jól jönnek a gondolataim a választásnál, nálunk jól működik ez a munkamegosztás. A gyerekekhez kapcsolódóan viszont kb. mindent én intézek – hogy milyen különórára járjanak, nyarat megszervezni, táborok, kinőtt ruhák/cipők helyett újat venni, ovi-suliba beszerzendő bármik, ebédbefizetések, nem kötelező oltások stb. Ezekről persze szólok neki, tud róla, de én csinálom. Ja, és az összes számlát is én fizetem be. A számlánk közös, nagyjából hasonlóan keresünk.”
Zsuzsanna
„Nálunk simán elmegy ő is bevásárolni (én írom a listát). A rezsit is hol ő fizeti, hol én. Az autós dolgokat (kötelező, tankolás) is vegyesen intézzük. A napi bevásárlást (zöldségek) szoktam én intézni, de henteshez meg inkább ő jár, mert neki esik útba… Szóval nálunk simán 50-50 százalék.”
Bettina
Miért pont a nők?
Noha persze sok mindentől függ, hogy egy családban hogyan alakulnak a pénzügyi döntések, azt az anyák körében végzett felmérésünk is egyértelműen megmutatja, hogy a nőknek óriási a szerepe azok előmozdításában. Így gondolja ezt Vályi Etelka pénzügyi vezető, a Pénzügyi Tudatosság Facebook-csoport szakértője is, aki szintén úgy tapasztalta, hogy a nők gyakrabban inspirálják a családot bizonyos pénzügyi döntésekkel kapcsolatban.
Mint mondja, szélsőségek természetesen vannak, például amikor a család anyagi helyzete annyira kedvezőtlen, hogy nem kifejezetten lényeges, ki a döntéshozó, mert a szükségletek határozzák meg, hogy mire költ a család. És vannak olyan esetek is, amikor egyértelműen a férfi dönt a pénzügyekben, mert a munkájából – például mérnök, informatikus – és/vagy az érdeklődéséből adódóan racionálisabb, elemzőbb gondolkodású a nőnél, rendszeresen nyomon követi a kiadásokat, valamint a megtakarítások, befektetések alakulását. Alapvetően azonban tényleg azt lehet mondani, hogy a nők tudatosabbak, sőt a gyerekvállalás után még inkább azzá válnak.

Szervezésben is jók
„A nők felelősségvállalása erősebb, jellemzőbb rájuk az előre gondolkodás, amely hátterében éppen az állhat, hogy a karrierjükből az anyaságukba lépve mindent újra kell gondolniuk. Ez pedig magas szintű tudatosságot igényel, hiszen egy nőnek bele kell kalkulálnia azt, hogy a gyermekvállalással lesz egy újratervezéssel járó váltás” – magyarázza Vályi Etelka, hozzátéve, hogy a nők emiatt anyagi szempontból is tudatosabbak.
A pénzügyi szakember azt is elmondta, hogy a nők szerepe a pénzügyi döntésekben akkor is megmutatkozik, ha a férfihoz érkezik a nagyobb bevétel. Jellemző ugyanis, hogy a szervezésben igencsak nagy rutint szerzett anya megtervezi és átgondolja, hogyan és mikor költi el a vásárlásra elkülönített összeget.
Anyát kell megtalálni
Vályi Etelka szerint érdemes szót ejteni a nők kifinomultabb keresőkészségéről és az újdonságokra való nyitottságáról is, amely tulajdonságok igencsak jól jönnek a családi költségvetés tervezésekor. „Kitűnő dinamikával tud működni az, ha a nőnek szava van a háztartásban: az általa felkutatott és bevitt információk alapján a család mérlegelni tudja, hogy az adott terméket megveszi-e, vagy sem, kipróbálja-e, vagy inkább nem” – magyarázza a szakember.

Előnyös a női jelenlét
Egyetért ezzel Molnár Marinetta coach, önismereti csoportvezető és családállító is, aki szerint közismert tény, hogy azok a vállalatok, ahol több női vezető is helyet kap a menedzsmentben, ott jóval magasabb bevételt realizálnak.
„Nem meglepő, hiszen bár a sztereotípiák azt sugallják, hogy a hölgyek az impulzusvásárlók, nemzetközi pénzintézetek kutatásai más eredményt mutattak: a hölgyek jobban körüljárják a lehetőségeket, megfontoltabban döntenek, míg a férfiak gyorsabban, az ösztöneikre hallgatva teszik ezt” – mondja Molnár Marinetta, aki szerint rengeteg előnye származhat a családnak abból, ha egy pénzügyi kérdést több perspektívából közelítünk meg. A női intuícióról és a magasabb érzelmi intelligenciáról már nem is beszélve.
„A családi rendszer szempontjából a legfontosabb: a közös felelősségvállalás jelentősége, és hogy a családi egységet erősíti a közös döntéshozatal. Hogy azt mutatjuk a gyermekeinknek, apa és anya együtt, egyenrangú felekként működnek” – teszi hozzá.

Női és férfiszerepek
A szakember szerint egyébként a felmérés tökéletesen tükrözi azt, hogy a transzgenerációs minták még ma is hogyan éreztetik a hatásukat. Ám mint mondja, erőteljesen érezhető, hogy az Y és Z generáció hölgy tagjai már jóval tudatosabban és magabiztosabban kezelik a pénzügyeket, emellett a munkaerőpiacon is magasabb pozíciókhoz juthatnak, mint a felmenők női tagjai. Ráadásul a házasság és a gyermekvállalás életkorban kitolódik – a válásról és újraházasodásról nem is beszélve –, addig pedig egyedül kell megteremteniük az anyagi biztonságot, stabil egzisztenciát – akár saját vállalkozást –, így teljesen más a pénzhez való viszonyuk is.
„2022-ben a feleségek jelentős része már nem marad háztartásbeli, hanem ugyanolyan pénzkereső, mint a férj – sőt van, ahol a hölgy magasabb jövedelemmel rendelkezik, így meglepő – és indokolatlan is – lenne, ha a gazdasági kérdésekből kimaradnának” – mondja.

Megerősítést ad a nőnek
A coach szerint általánosságban elmondható: ahogy nő a hölgyek magabiztossága, elismertsége a családban, úgy vesznek részt egyre nagyobb arányban a gazdasági döntésekben is. Ugyanakkor akár a családi rendszert, akár az egyéni jólétet nézzük, a pénzügyi döntések számos területen megerősítést is adnak a nőknek.
„Azt tapasztalom, hogy nagyban növeli az önbizalmukat, a családon belüli megbecsültségüket, a férjükkel való szövetség érzetét. Támogatja őket az egészséges szülő-gyerek viszony és a pozitív minta kialakításában is, de segíti őket a karrierrel kapcsolatos dilemmák, elakadások megoldásában is, abban, hogy megtalálják, mi a céljuk az életben” – magyarázza a szakember, akinek meggyőződése, hogy minél több nő/anya kezd el foglalkozni magával és hinni magában, a közös döntések aránya és a pénzügyi magabiztosság annál magasabb százalékot fog elérni a jövőben.