Fáradt, szomorú, és úgy tűnik, sokszor semmihez sincs kedve? Könnyen előfordulhat, hogy a gyereked bizony túlterhelt. De hogyan lehet ezt észrevenni? És lehet-e egyáltalán ellene valamit tenni? Most eláruljuk.
-
Nincs szabad délutánja
Ha gyermekednek minden hétköznap van különórája, vagy egyéb programot tervezel számára, nagy a valószínűsége, hogy túlterheled ezzel. A gyerkőc jólléte érdekében hetente legalább egy szabad délutánra van szüksége, ideális esetben ennél jóval többre, a házi feladatokra, a családi időre, a játékra, sőt az egyedüllétre is.
Így ellazul a gyermek, fejlődik a képzelőereje, és egy kicsit „unatkozhat” is. A szabadidőn keresztül megtanul a belső erőforrásaira támaszkodni.
-
Útközbeni és külön fogyasztott vacsorák
Hogyan jellemeznéd a családi körben töltött vacsorát? Mindenki együtt eszik ráérősen, vagy sietve letudjátok az evést?

Ha sokszor autóztok, előfordulhat, hogy az autóban esztek, míg akkor, amikor összegyűltök az asztal körül, látjátok egymás arcát, és van időtök megkérdezni, hogy „Milyen volt a napod?”, létfontosságú rituálé lehet a fiatalok életében, a stabilitás, a biztonság és a kapcsolódás érzését nyújtva.
-
Rendszeresen házi feladatot készít az autóban
Egyszerűen nincs máskor ideje megcsinálni a házit. Az autóban eltöltött idő teljesen elfogadhatóvá vált számára arra, hogy ott végezze el a feladatát.
Ha észreveszed, hogy ez gyakori szokássá vált, itt az ideje felülvizsgálnod gyermeked időbeosztását.
-
Nincs egy pillanata sem, amikor „semmit sem csinál”
Egy be nem táblázott délután kísértést jelenthet arra, hogy végre lefoglald azt a táncórát vagy úszásoktatást, amit korábban kinéztél.
Mielőtt azonban belevágnál a következő kötelezettségvállalásba, gondold át, hogy gyermekednek mennyi pihenőideje van valójában. Lehet, hogy jobb, ha magára szánja ezt az időt. Beszélj vele a pihenés fontosságáról, kapcsolódjatok ki, és hagyd, hogy a saját érdeklődési körével foglalkozzon.
-
Túlságosan fáradtnak, levertnek, szomorúnak vagy stresszesnek tűnik
Természetesen előfordulhat, hogy a gyermekednek sokfelé ágazó az érdeklődési köre, és lehet, hogy ő maga mondott igent minden tevékenységre. Ha megtanulja, hogy be lehet osztani a feladatokat, szociális-érzelmi egészsége szempontjából nyerhet vele.

Ha észreveszed, hogy a gyermeked a felnőttekéhez hasonló stresszreakciót mutat, és túlságosan fáradtnak, túlterheltnek, kimerültnek vagy szomorúnak tűnik, beszélj vele a kötelezettségvállalásairól, és segíts neki abban, hogyan módosítsa az időbeosztását. Mi az például, ami várhat egy későbbi időpontig? Mit nyer azzal, ha elenged néhány dolgot?
-
Már nincs ideje játszani vagy „lógni”
A játék elengedhetetlen a gyerekek fejlődéséhez, általa kapcsolatot teremtenek önmagukkal és képzelőerejükkel. Az önérzetet és a problémák megoldásának képességét az improvizációs játék fejleszti.
Ha egy gyermek idejét teljesen lefoglalja a tanulás, akkor elszalasztja az értékes játékidőt, amelyet túlterhelt társadalmunkban gyakran figyelmen kívül hagynak vagy magától értetődőnek tartanak. Pedig a játék elengedhetetlen a gyermekkori tapasztalatokhoz, nem szabad időpocsékolásként tekinteni rá.
Forrás: www.yourtango.com
Borítófotó: Canva
Ezt olvastad már?
Hétvégi bevásárlás két gyerekkel: garantált ideg-összeroppanás