Zsdav, Beton.Hofi és Marsalkó Dávid, a Halott Pénz egyik frontembere is ott lesz az ősz kamaszbuliján, a főváros legnagyobb bulihelyszínén. Ezen a 17-ei vasárnapon az általános iskolások kipróbálhatják magukat zenészként, táncosként, sportolóként, youtuberként és tiktokerként a nekik szóló rendezvényen a Budapest Parkban, ahol most minden a tinédzserekről szól. De nem csak nekik. Itt az igazi „Hozd el anyádat is!” fesztivál.
Anyaként eljön az a pillanat, amikor szembesülünk azzal, hogy a gyermekünkkel egy bizonyos életkor elérése után nehezebben tudunk közös programot csinálni – meg egyáltalán közös nyelvet beszélni, LOL. Míg kicsiként számtalan koncert, színház és minden más közül tudtunk szemezgetni, addig már a kamaszokkal nehezebben tudunk elindulni. És nem csak azért, mert ciki anyával mutatkozni, hanem még a programok egy része őket nem köti le, vagy még billeg a korosztályi besorolás, vagy éppen mi magunk nem vagyunk már annyira rugalmasak.
Én a minap egy gokartba préseltem be magam
…és döcögtem végig a 7 percet mint közös program a kamaszommal, miközben szívesen vittem volna a Műcsarnokba kiállítást nézni, amit biztosan ő kezelt volna nehezebben. Ilyenek miatt is várom, hogy szeptember 17-én elmenjünk egy kifejezetten kamaszoknak szóló rendezvényre, ahol úgy lehetünk egy közös programon, hogy mindketten megtaláljuk a számunkra érdekesebb lehetőségeket. Igen, igen, viszünk barátokat (és anyabarátnőket is).
Mayer Dia a Budapest Park projektvezetője, két kiskamasz gyerek édesanyjaként szervezi a JusTeenTime fesztivált. Van honnan inspirálódnia.

Anyamagazin: Mi jut eszedbe arról a szóról, hogy kamasz?
Mayer Dia: Haverok, kalandok, pattanás és belőtt frizu. Másképp: A barátok jobban tudják, hogy milyen is az ÉLET minden dolga, és amúgy menő akarok lenni.
Anyamagazin: Ilyen még nem volt, hogy kifejezetten kamaszoknak szóljon egy program a Parkban; miért tartjátok fontosnak?
Mayer Dia: Észleltük, hogy kevés a kimondottan kiskamaszoknak szóló rendezvény, esemény az országban, a fókusz pedig azért került erre, mert a Pöttömkertek gyermek látogatói közül sokan az évek során kiskamasz korba értek, meg persze tapasztaljuk a saját gyermekeinken is ennek az izgalmas életkori szakasznak a sajátosságait és igényeit.
Sokat számít, hogy kit követnek

A képen a Supernem zenekar gitáros-zeneszerzője, Pulius Tibi látható, aki a 12 éves Tóth Csanád gitártanára. Majd tőle függetlenül tanítani kezdte a 13 éves Tóth Matyit is, és mivel tudta, hogy a 10 éves Czutor Simon is zenekarban szeretne játszani, mint a két tanítványa, Tibi „véletlenül” összehozta a három fiút. Az első találkozás után tíz perccel már együtt zenéltek, mintha mindig is ezt csinálták volna. Így alakult meg a Street Sixteen zenekar.

Simi basszusgitáron, Csani gitáron zenél, és Matyi dobol az együttesben. Azóta számos fellépésen túl vannak, és rendkívül élvezik azt, amit csinálnak. A szülők pedig rendkívül büszkék. Az ő történetük is azt bizonyítja, hogy mennyire fontos, hogy ebben a korban milyen hatás éri a kamaszokat.
Anyamagazin: A Street Sixteen-es fiúk is zenélni fognak ezen a délutánon. Az ő korosztályukat szeretnétek megszólítani?
Mayer Dia: Célcsoportunk elsősorban a 12–15 éves fiatalok, azaz a klasszikus magyar iskolarendszer szerinti felosztásban jellemzően a felsősök. Viszont jöhetnek kisebbek is, csak akkor például szülői kíséretet kérünk, míg 12 éves kor felettiek bejöhetnek felnőtt nélkül is a baráti társaságukkal, hisz ezt az eseményt nekik szerveztük, ez az ő délutánjuk, és amúgy is már abba a korba léptek, hogy önállóan hoznak meg döntéseket egy csomó mindenben, ami őket érinti.

Sárkány Berci a Mary Popkids dobosa, aki „irányítója” lesz a közösségi dobolásnak, ahol a résztvevőkön lesz a fókusz, amikor egyszerre szólal meg a taps és perka, és csak a közönségen múlik, hogy mit hoznak ki belőle.
Anyamagazin: Mik voltak a programszervezésben a főbb szempontok?
Mayer Dia: Kizártuk, hogy az online világ köré szervezzünk bármit, mert a fő célunk, hogy megtapasztalják a való élet adta élményeket, pl. a közösség és az élő zene erejét.
Cél, hogy úgy adjunk értéket és fejlődési lehetőséget a srácoknak, hogy észre se vegyék.
Mi kiterítünk sok mindent, és ki-ki a maga vérmérsékletének, hangulatának megfelelően szemezgethet belőle. Semmi sem kötelező, nincsenek állomások vagy sorrendek a Park bejárható területén, viszont van jó pár közreműködő, akik segítenek abban, hogy kipróbálhassák a fiatalok magukat zenészként, táncosként, sportolóként, youtuberként és tiktokerként, vagy éppen megtapasztalják, hogy milyen lehet akadályokkal szórakozni, vagy megkérdezhessék ifjú pszichológusoktól, amit eddig nem mertek. Mindehhez társítottunk egy színes nagyszínpadi programot is, melybe csempészünk színházat, modern táncot, koncertet, kettőt is, és egy beszélgetést is hírességekkel.

Anyamagazin: A két helyszínen a programok úgy épülnek fel, hogy az egyik a kamaszoknak, a másik a kísérő szülőknek szól. Miért tartjátok fontosnak a kísérőknek külön a programot?
Mayer Dia: Mi nagyon szeretjük a sokszínű közösségi eseményeket, hisz a Park maga is egy meghatározó, sokszínű közösségi színtér, ezért azt is nagyon szeretni fogjuk, ha a fiatalok szülővel érkeznek, s együtt töltik ezt a délutánt, de azt is szeretni tudjuk, ha szétválnak bent. Felsejlett előttünk egy olyan kép, hogy a lepattintott szülők támaszt nyernek abban, hogy nincsenek egyedül a kamaszkor viharos dolgainak kezelésével. Ennek dedikált helyet adtunk a Dzsungel területünkön, hogy választ kaphassanak felmerült kérdésekre/helyzetekre. Labancz Dani moderálásával kamaszkor-specialistákat lehet meghallgatni vagy éppen kifaggatni.
Legyél ott, meg ne is
Akinek kamasz gyereke van, pontosan tudja miről beszélek. Amikor az utcán többméteres távolságban kell közlekednünk egymástól, hogy a tini lelke stabil maradjon, de azért amikor hátranéz, fontos neki, hogy lásson, ott vagyok.
Pont ilyennek ígérkezik ez a program. Engem nyilván a szülőelőadások érdekelnek legjobban a tisztes távolban 17-én.
14:30–15:15: Mindannyian emlékszünk, milyen volt kamasznak lenni. Vajon a mai fiatalok hogy vannak? Mire van szükségük? És mi szülőként hogyan lehetünk jól velük? – Stáhly Kata (Hintalovon Alapítvány)
15:30–16:15: Testtudat, szexualitás a kamaszkorban – Hoppál Bori testtudatoktató
16:30–17:15: Ne csak dupe-oljuk a védekezést a neten, hanem csináljuk is – a biztonságos kibertérről, ha van egyáltalán… – Keleti Arthur kibertitok- és AI-kutató, előadó, író.
17:30–18:15: A kamaszkor érzelmi hullámvasútjai – Reményiné Csekeő Bori szakmai vezető, pszichológus (Kék Vonal telefonos lelkisegély-szolgálat)