Biztos nem én leszek az első, aki azt javasolja, hogy az adventi időszakban lassuljunk le, és a karácsonyt is a lehető legstresszmentesebben töltsük el szeretteinkkel. Most még abba sem vágnék bele, hogy milyen szokásokat alakítsunk ki, hogy tudunk egymásra figyelni, hogy kerüljük el az utolsó pillanatokkal járó idegeskedést. Egyszerűen csak adok pár tippet, hogy fenntarthatóbbá tegyük ezt az időszakot is.
1. Kölcsönkérem
Ha szükségünk van alkalmanként néhány olyan eszközre, amilyen nekünk nincs otthon, érdemes körbekérdezni az ismerőktől, kölcsön tudják-e adni. Elég csak a mézeskalácshoz használt sütikiszúróra gondolni. Vagy esetleg néhány, a karácsonyi dekorációk rögzítéséhez szükséges gépre, ami biztosan akad az ügyes kezű szomszédoknál.

2. Nem használom
Nem használok olyan alapanyagot, ami nem környezetbarát, legyen szó dekorációról, csomagolóanyagról vagy magáról az ajándékról. Valóban minimális figyelmet igényel például a műanyag lecserélése természetes anyagokra.

3. Nem veszek
Nem veszek például minden évben új dekorációt, külön szuper családi program, ha természetes anyagokból együtt készítünk a gyerekekkel díszeket, akár az őszi terméseket is felhasználva. Egy alkalommal legótematikát használtunk itthon, és a kis kockákból készítettünk karácsonyfadíszeket is.

4. Használtan veszem
Ha van lehetőségem, használtan veszek ajándékokat, például könyveket, társasjátékokat, ruhákat. Más hangulata van egy bolhapiacot vagy egy adományboltot végigjárni, mint egy nagy bevásárlóközpontban tolongani az emberekkel.

5. Magam készítem
Csak hogy ne ismételjem önmagam, magam készíthetem például a szaloncukrot, illetve a képeslapot, ami már kiment a divatból. Mi szívesen küldünk a hozzánk közel állóknak képeslapot, amit együtt készítünk el egy kis üzenettel, és egy apró meglepetést is belebújtatunk a borítékba, hogy a tőlünk távol élőknek is szerezzünk egy kedves pillanatot.

6. Támogatom a helyit
A nemzetközi multi cégek helyett támogatom a helyi termelőket, hazai kézműveseket, vállalkozókat.
Környezettudatos ajándékötletek
Az ajándékozás egyik legfontosabb momentuma, hogy a másik embernek örömet szerezzünk.
Íme, néhány tipp:
- utalvány fodrászhoz, kozmetikushoz, jógaórára, színházba, moziba, koncertre;
- termelői lekvár, szörpcsomag, házi tészta, savanyúság a közeli piacról;
- különféle tárgyak piacon áruló kézművesektől, amire az ajándékozott nem kacatként vagy teherként gondol;
- ha bort vagy sört ajándékoznánk, szintén preferáljuk a hazai készítményeket;
- olyan környezettudatos termékek, mint a környezet- és bőrbarát kézműves szappanok; a fürdőruhazsák, hogy ne nejlonzacskót használjunk strandoláskor; textilzsákok pékáruhoz, zöldség-gyümölcshöz, papírtörlőt helyettesítő svéd törlőkendő, luffa szivacs, textilszalvéta, kenyérzsák.

Az ünnep értünk van, és nem mi vagyunk az ünnepért. Érdemes már most végiggondolni, hogy kit szeretnénk megajándékozni, átgondolni, mi az, amivel meglephetjük, és továbbgondolni, hogy fenntartható ajándékötletünk van-e.