A szülőség új dimenziókat nyit meg a házastársak közötti birtoklásban és a megtermelt javakban. De az is lehet, hogy egy korábban ennyire nem érzékelhető helyzet rajzolódik ekkor ki, vagy az új partnered kezd el furcsán viselkedni. Mutatjuk, hogyan ismerd fel, hogy a partnered birtokló.
Az egészséges párkapcsolatban az együtt töltött idő, az egymás iránti törődés, az egymással való folyamatos kapcsolattartás természetes és nélkülözhetetlen. Ám ha mindezek aránytalanul, túlzott mértékben jelen vannak, arról árulkodhatnak, hogy párunk birtokló hajlamú, ami toxikus lehet a kapcsolatra nézve.
Nem egyszerű felismerni a birtokló viselkedést, hiszen a kontroll igénye gyakran gondoskodásnak álcázva jelenik meg. Dr. Carla Marie Manly klinikai pszichológus szerint a birtoklás probléma, mert arra utal, hogy a partner bizonytalan, irányításra törekszik, és nem bízik meg a másikban.
Miközben te nem változtathatsz a partnereden, és nem segíthetsz neki egyedül leküzdeni régi problémáit, felhívhatod a figyelmét a problémás viselkedésére, és határokat is állíthatsz. Dr. Kathy Nickerson klinikai pszichológus szerint a legfontosabb, hogy tisztázd a saját határaidat. A birtokló személyek – különösen, ha bizonytalanok – képesek lehetnek változtatni, ha sok időt és energiát fektetnek személyes belátásuk fejlesztésébe.
Íme a birtoklási vágy 13 jele, amelyek arra utalhatnak, hogy a partnered átlépi a határt:
- Állandóan üzeneteket küld: ha a partnered folyamatosan megkeres, miközben távol vagy, ez azt jelzi, hogy nem bízik benned.
- Zavarja, ha barátokkal találkozol: kiborul, ha megpróbálsz nélküle szórakozni. „A valakivel együtt töltött időt úgy értelmezik, mintha elvennék az elsődleges kapcsolattól, mint valami, amivel versenyezni kell” – mondja dr. Jake Porter okleveles tanácsadó.
- Nagyon féltékeny: bár a féltékenység előfordul a párkapcsolatokban, ha partnereden teljesen úrrá lesz, az problémás lehet.
- Túl sokat foglalkozik azzal, mit viselsz: ha partnerednek túlzottan fontos, mit viselsz, vagy hogyan nézel ki, az a birtoklás jele lehet.
- Megpróbál megvédeni a „rossz” barátoktól: ha partnered valóban úgy gondolja, hogy valamelyik barátod vagy családtagod rossz hatással van rád, érdemes meghallgatnod. De az is lehet, hogy csak el akarja vonni a figyelmedet és az idődet másokról.
- Túlzott elvárásai vannak: ha azt várja el tőled, hogy bizonyos időben jelentkezz, azonnal válaszolj a hívásaira, vagy minden estédet vele töltsd, az a birtoklás jele.
- Megakadályozza a céljaidat: tekintsd birtoklónak a partneredet, ha megpróbál kétségeket ébreszteni benned bármilyen olyan terveddel kapcsolatban, amiben ő nem vesz részt, vagy ami ajtókat nyitna meg, mint például az iskolába való visszatérés, külföldi utazás a munka miatt, vagy egy új hobbi elkezdése.
- Megsértődik, ha teret kérsz: ha partnered igényli az idődet és a figyelmedet, különösen, ha egyszerű dolgokra, mint például arra, hogy egy estét a saját dolgaiddal szeretnél tölteni, durcásan reagál.
- Nincsenek saját tervei: ha a partnerednek nincsenek saját érdeklődési körei, és a fő célja, hogy veled legyen, akkor itt az ideje a beszélgetésnek.
- Mindig tudni akarja, mit gondolsz: a birtokló partner gyakran mindent tudni akar arról, mit gondolsz.
- Korán és gyakran mondja, hogy szeret: ha egy új partner túl korán kimondja, hogy „szeretlek”, az vörös zászló lehet.
- Váratlanul „benéz” hozzád: amikor a partnered váratlanul meglátogat, hogy ellenőrizzen, az is a birtoklás jele lehet.
- Megosztja az egész életeteket a közösségi médiában: ha a partnered állandóan megosztja a közös pillanatokat, vagy mindenben megjelöl, az is birtokló viselkedésre utalhat.
A „birtokló partner” jelenségét nem könnyű észrevenni és kezelni, különösen azért, mert változó mértékben jelenhet meg. Azonban találhattok módot arra, hogy közösen megoldjátok.
Forrás: 13 Surprising Signs Your Partner Is Possessive
Ez is érdekelhet: