Nem könnyű egy múzeumi látogatás gyerekkel – tudom, pláne, amióta anya vagyok, és egy klasszikus kiállítóhelyen is dolgozom. Ám jó hír, hogy van néhány praktikus tanács, amellyel egy múzeumi kirándulás is akár a legjobb közös családi programmá válhat.
Olyan anyuka vagyok, aki igyekszik a gyerekei igényeihez igazítani a családi programokat. Egy 11 és egy 13 éves gyerekkel ez egyre inkább találkozik a mi igényeinkkel is, ám nem volt ez mindig így. Amikor a fiam és a lányom kisebbek voltak, ritkán jártunk klasszikus múzeumban. Mindig amolyan „gyerekbarát” helyeket kerestünk, ám galériában, fotó- vagy festménykiállításra nem vittem őket. Ha ilyen „felnőttes” programra vágytunk, azt gyerekek nélkül tettük. Persze ezt nem mindenki tudja megtenni, így van, hogy a kulturális kikapcsolódást is a kicsikkel kell megoldani. Ám nem kell ettől félni, hiszen van 10 remek tipp a tarsolyunkban.
1. Valóban baba- és családbarát a hely?
Érdemes a látogatás előtt feltérképezni a helyet. Ma már a múzeumok többségében van baba-mama szoba, ahol a szoptatást és a pelenkázást kényelmesen meg lehet oldani. Érdemes megkérdezni azt is, hogy milyen a ruhatár, hogy lehet bejutni az épületbe babakocsival, és hogy van-e lehetőség arra, hogy esetleg megszakítsuk a látogatást. Mert persze a gyermek mosdóigényei mindig a kiállítás közepén jelentkeznek.

2. Legyen hordozókendő!
Egy kicsi és egy pici – sokszor tapasztaljuk, hogy tipegővel és csecsemővel érkező pároknak bizony gondot okozhat több terem bejárása. Ilyenkor az egyik szülő vagy visszafordul félúton, vagy komoly fizikai kihívásként, a gyerekkel az ölükben nézik végig a kiállítást. Ebben az esetben jól jön egy hordozókendő, háti hordozó. Ha szerencsénk van, amíg a kicsi alszik a mellkasunkon, mi megnézhetjük a helyet.
3. A szerepjáték segít a múzeumban is
Ha van gyerekeknek szóló, játékos tárlatvezetés, vegyük igénybe! Általános tapasztalat, hogy a felnőttek is élvezik ezeket a programokat. Ha nincs, ne legyünk restek mi magunk érdekessé tenni a látogatást, akár egy rögtönzött szerepjátékkal. Előre felkészülhetünk egy ruhával vagy egy-egy kedves kiegészítővel – mert tényleg csodákat tesz egy fényes kard vagy egy grófkisasszonyos ruha.
4. Múzeumi etikett
Még a látogatás előtt meséljünk a gyereknek arról, hogy egy ilyen helyen halkabban kell beszélni, és nem lehet akárhová leülni, vagy szaladgálni. Nem baj, ha otthonosan mozog a kicsi a múzeumban is, de bizony a műtárgyak védelme és a többi látogató miatt érdemes odafigyelni.

5. Hagyjuk, hogy beszéljen a gyerek!
A gyerekek jó megfigyelők, és ha megragadja őket egy festmény, tárgy vagy épületrészlet, az már félsiker ahhoz, hogy jó élményekkel járja be velünk az egész helyet. Az még jobb, ha valami kedves emlékkel térünk haza a múzeumból vagy a kiállítóhelyről, amit a következő látogatás előtt elővehetünk.
6. Mindent a szemnek, semmit a kéznek
Ez az általános szabály még azokra a kiállítóhelyekre is igaz lehet, ahol sok-sok digitális eszközzel próbálják izgalmassá tenni a látottakat. Fontos, hogy a múzeumi személyzettől kérdezzük meg, mi az, amit használhatunk, megérinthetünk, és csak ezután engedjük szabadjára a gyerekeket.

7. Tilos enni és inni
Nagy melegben természetesen a legtöbb helyen megengedik, hogy visszazárható flakonban folyadékot vigyünk be a kiállított tárgyak közé. Azonban ne feledjük, hogy itt nasival, innivalóval nem tudjuk lefoglalni a gyerek figyelmét.
8. Ne hagyjuk felügyelet nélkül csemetéinket!
Egy izgalmas helyen nem nehéz belefeledkezni a látottakba, de tanácsos a gyerekeket látó- és hallótávolságban tudni a múzeumban. Nemcsak azért, mert így lesz közös az élmény, de ezáltal azt is elkerülhetjük, hogy egy óvatlan pillanatban baj történjen. Egy műtárgy és egy gyermek találkozása nem kívánt költségeket jelenthet.
9. Nem minden múzeum van gyerekre szabva
Jó móka lehet egy kastély, egy vár vagy egy interaktív tárlat, de jó, ha tudjuk, nem minden kiállítótér van gyerekekre szabva. Nem beszélve arról, ha felnőtteknek való tartalom is van benne. Még egy múzeum is lehet 18+-os.

10. Tárlatvezetés helyett saját tempóban
Ha kiállítóhelyen olyan tárlatvezetést hirdetnek, ami túlságosan kötött, arról még érdemes lemondani. Helyette járjuk be saját tempónkban a múzeumot! Ha van rá mód, hogy a párotokkal külön-külön is élvezzétek a látottakat, akkor érdemes megbontani a családot, és részt venni a tárlatvezetésen is.
Nagyon fontos, hogy az első látogatások egy kiállítóhelyen kellemes, pozitív élményeket jelentsenek a gyerekeknek, így talán később ő is szeretettel jár közgyűjteményekbe, múzeumokba. A művészetek minden formában jó hatással vannak a gyerekekre, még ha kicsit nehezebb is velük egy ilyen kaland.