Repülni három gyerekkel, akik közül ráadásul az egyik csupán 4 hónapos – miért is ne?! Minden titok az alapos felkészülésben rejlik, és persze az sem árt, ha tisztában vagyunk az aktuális utazási szabályokkal. Repülési kisokosunkban minden hasznos tudnivalót egy helyen találsz.
Többször volt szerencsém már repülni a gyerekeimmel. Egész pontosan 8,5 éve kezdtük Simivel, aki akkor 1,5 éves volt, majd Simi 4 éves, Miksa pedig 4 hónapos. Majd Simi 6, Miksa 1,5. Jelenleg 10 és 6 évesek, a legkisebb pedig 4 hós, szóval több korosztályt is érintettem már.
Előkészületek
Most a rózsaszín fapados repülővel mentünk. A családi csomagot választottam jegyvásárláskor, bár kevesebb feladós bőröndünk lett, így is jobban jött ki árban.
Kétéves korig a kicsi az öledben ül egy speckó övvel, amit a tiédhez rögzítenek. Ha a családi csomagot választod, akkor azoknak, akik már külön ülésen ülnek, jár egy 20 kg (lehet több is) feladós nagy bőrönd, egy 10 kg-os kis bőrönd, amit felvihetsz, valamint egy hátizsák, amit az előtted levő ülés alá teszel be.
Nekünk 3 nagy bőrönd lett, 2 kicsi, 4 hátizsák, 1 babakocsi és annak a táskája:
- Zoli meg én – egy bőrönd,
- Simi és Miku – megint egy, plusz kiegészítő,
- strandos, vízi és búvár cuccok – harmadik nagy bőrönd,
- Franci – egy kis bőrönd,
- cipők – a másik kis bőrönd.
Ebből is látszik, hogy amikor rá vagyunk kényszerítve, tudunk keveset pakolni. Belföldön meg viszi az ember a fürdőkádat, az utazóágyat, a felfújható pelenkázót meg minden nyavalyát.

Én listás ember vagyok, így mindent is felírok és átnézek százszor
Mindent felpakolok egy Drive-mappába, amit megosztok Zolival, és ha elhagynám a telót, vagy nem lenne net. Ki is nyomtatom a beszállókártyákat, a szállásinfókat, esetleg autóbérlés-infókat és a biztosítási papírokat, amiket egy mappába, elérhető helyre teszek az érvényes okmányokkal együtt.
Pakolni az utazás előtt másfél nappal kezdtem el. Nekünk minden típusú listánk van a gyerekkel utazáshoz, ilyenkor az aktuálisat kinyomtatjuk, kitesszük a hűtőre. Mindig, ha eszünkbe jut valami, azt még gyorsan hozzáírjuk, és pakolunk, ellenőrzünk.
A reptér
A felszállás előtt 2 órával mindig kimegyünk – mire feladjuk a csomagot, átmegyünk az ellenőrzésen, eszünk, és persze ott a játszósarok. Idén először csináltuk azt, hogy az önkiszolgálós bőröndfeladást választottuk. Voltak segítők is, így ha elakadtunk, tőlük kérdezhettünk. Sokkal gyorsabb, ráadásul már akkor is feladhatod a csomagodat, ha az eredeti ablak nincs is nyitva.
Annyi, hogy ha a gépig viszed a babakocsit, a babakocsira való (egy- vagy kétrészes akár) szalagot egy speciális dolgokkal foglalkozó ablaknál kellett kérnünk. A biztonsági ellenőrzésnél a baba miatt használhattuk a gyorssávot. Ehhez a részhez nem árt egy kis nyugi vagy csíí.

Mire mindenki kipakol minden okoskütyüt, mindenféle folyadékot, övet stb., plusz fogd meg a babát, hajtsd össze a babakocsit, és tedd fel a szalagra átvilágításra – szóval nem baj, ha utazik veled valaki, aki segít. Majd minden visszapakol, közben figyeled a nagyokat, hogy ne menjenek el. Tápszert és annak a vizét, illetve bébiételt fel lehet vinni a repülőre, csak külön ki kell pakolnod az ellenőrzéshez.
Aztán jön a vámmentes bolt, ahonnan 8 kisautó, 3 csoki, 4 cukorkönyörgés, nem engedés, durcizás után végre beérsz a terminálba. Felmész, kaja, játszósarok, és már kb. ki is nyit a kapud a gépedhez, gyors pisi, pelenkázás… Apropó, tök kulturált a szoptatós-pelenkázós szoba! Mikró van kihelyezve, amit szabadon használhatsz.

Indulás a géphez! Végre kiépítették a fapadosokhoz is a klímás, akadálymentesített szakaszt. Beszállókártya bemutat, és szintén mehetsz a gyors sorba a baba miatt.
Utazás
Ha fapadossal megyünk, mindig gépig viszem a babakocsit. Ott megállunk, kényelmesen összecsukjuk, jön egy helyi ember, aki viszi fel a gépre a bőröndök mellé.
- Nem kell idegeskedni, mert tényleg felkerül a gépre!
- Nem kell kapkodni, a helyed megvan már a repülőn, amíg látják, hogy pakolsz a gép lábánál, úgysem megy el a gép nélküled. Amikor megérkezel és leszállsz, kérdezd azért meg, hogy ott, a gép mellett kapod-e vissza a kocsit, vagy beküldik a bőröndökkel. Én mindig kértem, hogy akármi a tervük, legyenek szívesek odahozni a géphez egyből, mert kényelmesebb úgy közlekedni.
Egyébként láttam, hogy a budapesti reptéren vannak esernyőre csukható kocsik kölcsönbe, ha feladod poggyászként a sajátot, de mégis kényelmesebb, ha a terminálban tolnád a babádat.
Mi bébihordóval vittük a nagy babakocsit (így kétrészesnek számít), mert így a bérelt autóba már a gyerekülés is megvan.
Felérsz a gépre, kis bőrönd megy fel, hátizsák a lábhoz.
Tápszer, pelenkázószett, textilpelenka, rágóka, játék, plusz egy réteg ruha legyen kéznél!

Stewardess hoz baba övet, és baba mellényt. Kérj segítséget, de az előtted levő ülés háttámlájában minden le van írva a plasztikkártyára.
Pelenkázni lehet a hátsó WC-ben, de én már nyomtam a padlón is. Ott több a hely.
Annak ellenére, hogy nyár van, mindenképp vigyél plusz egy réteget, mert mind a terminálban, mind a repülőn hűvös van.
Ha aktív a gyereked, elég a gurulás elkezdésekor bekötnöd.
Fel- és leszálláskor próbáld szoptatni a füldugulás elkerülése miatt! Ha tápszeres, vagy még a terminálból vigyél fel forró vizet, vagy kérj a gépen a személyzettől felérkezéskor. Keverd össze, hogy mire jön a gurulás, már meglegyél.
Nagyoknak ivás, kaja, rágó segíthet.

Nekünk van orrballon (érdemes rákeresni), ami segített a nagyoknak a füldugulásban, Siminek pedig anno a forró vizes pohár segített, amit a személyzettől kell kérni.
Érdemes offline mesékkel, játékokkal, minitársassal, ceruzával és papírral, rágókával készülni.
De első útnak nem baj, ha maximum 2 órás repülési időt választasz.