A cikk a laktózérzékenység, vagyis a tejcukor-intolerancia problémáját és diagnózisának modern módszereit tárgyalja. A tejből készült ételek, különösen a fagylalt, sokak számára kellemetlen tüneteket – hasfájást, haspuffadást, hasmenést – okozhatnak, amelyek laktózérzékenységre utalhatnak. E jelenség globális előfordulása magas, világszinten az emberek 65 százaléka érintett. Az intolerancia gyakorisága földrajzilag változó: Afrikában és Dél-Amerikában 80 százalék fölött van, míg Észak-Európában csak néhány százalék. Magyarországon a népesség 30 százaléka érintett.
Gyerekkorban a laktózintolerancia gyakran megfigyelhető, mivel az emberek egyre kevesebb laktáz enzimet termelnek csecsemőkor után. Speciális esetben már születéskor hiányozhat ez az enzim, így az érintett gyermekeknek már kezdetektől laktózmentes étrendre van szükségük. Az intolerancia súlyossága változó, lehet, hogy csak nagy mennyiségű tejcukor fogyasztása után jelentkeznek a tünetek. Míg a magas laktóztartalmú ételek, mint a tej és a tejföl gyakran okoznak problémát, addig a kemény sajtok, joghurt és kefir kevesebb panaszt váltanak ki.
Az orvostudomány az új technológiák révén hatékony megoldásokat kínál a laktózintolerancia diagnózisára. Például a berettyóújfalui DEKK Gróf Tisza István Campus Csecsemő- és Gyermekosztályán használt Gastrolyzer hidrogénmonitor gyors és fájdalommentes vizsgálatot tesz lehetővé. Dr. Hauck Csaba Levente magyarázata alapján ez a vizsgálat az elégtelen laktáztermelés miatt a bélbaktériumok által termelt hidrogén kimutatásán alapul.
Fontos megjegyezni, hogy a tejcukor-érzékenység nem azonos a tejfehérje-intoleranciával. A modern hidrogénmonitor segít pontosan meghatározni a probléma eredetét, így megfelelő kezelést és étrendi tanácsokat nyújtva az érintettek számára.
Olvasd el a cikket, ha érdekel a téma:
https://femina.hu/gyerek/laktozintolerancia-gyerekkor/





