
Szagtalanítás természetesen

Van egy gyufaszálad? És egy régi pólód? Esetleg még akad egy kis pálinka is a spájzban? Ha hiszed, ha nem, ezek mind-mind hozzájárulnak otthonod friss levegőjéhez, jó illatához. Csak egy kis varázslat az egész – Nagy Réka, Ökoanyu elárulja a tuti receptet.
WC-illatosító helyett egy szál gyufa
Ennyire egyszerű lenne? Igen. A szagsemlegesítéshez elég egy gyufaszálat meggyújtani, kicsit égni hagyni, majd elfújni. A légfrissítők, illatosítók felső légúti problémákat, allergiát okozhatnak. Az Európai Közösség légzőszervi egészségügyi felmérése 10 európai országból 3500 ember légzőszervi egészségi állapotának változását követte kilenc éven át. Feljegyezték az asztmát, a köhögéspanaszokat a vizsgálat során, továbbá azt is, hetente hányszor használ az illető tisztítóeszközöket. A kutatók az adatokból arra a következtetésre jutottak, hogy ha hetente akár egy alkalommal is használunk a takarításhoz bútorápoló, ablaktisztító vagy légfrissítő sprayt, már akkor is 3-5 százalékkal megnöveljük a felnőttkori asztma kockázatunkat. A spray-k veszélyességét korábban már munkaegészségügyi vizsgálatok igazolták; az otthonunkban elkerülhető a légfrissítők használta akár egy szál gyufával is.

Kép forrása: Pixabay
Levendulazsák egyszerűen
A szekrények természetes illatosítója a levendula, amelyből otthon pillanatok alatt kis labdácskákat készíthetünk. Elég hozzá egy régi póló vagy harisnya, beletesszük a levendulát egy kis szalaggal átkötve (vagy anélkül), és már dolgozhat is a szekrényben.
Nátha elleni szobaparfüm
Egyszerű recept, nem kell hozzá sok minden, csak némi alkohol és három illóolaj. Kiváló, frissítő szobaillatosító, amely antibakteriális, vírusölő hatása miatt segíthet távol tartani a takonykórt.
Hozzávalók:
- gyógyszertári alkohol vagy vodka
- 10 csepp citromillóolaj
- 5 levendula-illóolaj
- 5 teafa-illóolaj
- 50 ml-es pumpás üvegcse (patikában beszerezhető)
Az üveg aljára öntsünk egyujjnyi alkoholt, nyugodtan lehet vodka is, ha van otthon. Ebbe cseppentsünk 10 csepp citromillóolajat, 5 csepp teafát és 5 csepp levendulát.
A legjobb, ha egy éjszakára hagyjuk az olajokat az alkoholban, és csak utána öntjük fel vízzel, de akár rögtön is megtehetjük ezt.
Szódabikarbóna mint szagsemlegesítő
Ha a cipőbe vagy a hűtőszekrénybe egy kis üvegbe vagy fémtetőbe tesszük, rövid időn belül eltűnnek a nem kívánt szagok.

Kép forrása: Pixabay
És ha már szag… A szódabikarbóna alapanyaga az otthon könnyen elkészíthető krémdeónak is.
A gyári dezodorokkal kapcsolatban sok az ellentmondás. A leginkább vitatott összetevő az alumínium, és ami ritkábban merül fel ezekkel a termékekkel kapcsolatban, de Réka számára kérdéses a szintetikus illatanyagok használata is, amelyek nagyon erősen allergizálhatnak. (Érdemes ellenőrizni a kremmania.hu oldalon a dezodorunk összetevőit.)
Íme a recept, ami elkészítési elveit tekintve leginkább egy bögrés sütihez hasonlít:
- 2 ek. sheavaj
- 2 ek. kukoricakeménytő
- 2 ek. szódabikarbóna
- 10-30 csepp – igény szerint – illóolaj
- Ajánlott olajok: citrom-, teafaolaj, kubebaolaj
A sheavaj felmelegítve fogadja csak be a többi anyagot, ezért vízgőz felett, egy edényben olvasszuk fel. Ha már híg, tegyük bele a száraz összetevőket, és jól keverjük el. Amikor még lágy, de már nem forró, akkor tegyük bele az illóolajokat.

Kép forrása: Blans
Nem kell megijednünk attól, hogy enyhén folyós, meg fog szilárdulni. Ha sikerült tartályba tölteni (ilyenkor jól jön egy korábbi dezodoros doboz, de bármilyen tégely megteszi), mehet a hűtőbe. Melegben célszerű csak használatkor előszedni. Egy borsónyit használjuk belőle hónaljanként.
Idő kell az átállásra
Ha először próbálkozunk ilyen szerekkel, egy dolgot mindenképpen érdemes szem előtt tartani: a szervezetnek idő kell, amíg átáll az új rendszerre. Ez bizony pár hétig is eltarthat, addig türelmesnek kell lenni. Érdemes olyan időszakra időzíteni a váltást, amikor nincs túl sok helyen megjelenésünk. Ez idő alatt, ha szükséges, lehet valamilyen enyhe dezodort használni, a többi napon pedig az általunk kevert, házi verziót. Az átállás után már általában megbízhatóan működnek a természetesebb szerek is.
Előfordult már, hogy valakinek érzékeny volt a bőre a szódabikarbónára, ilyen esetben felezzük le az adagot. Hasznos tipp lehet, hogy ahogy fogy a dezodorunk, az aljára kicsit leülepszik a szódabikarbóna, ezért lehet, hogy csak a végén lesz kicsit zavaró (vagy soha, illetve egyáltalán nem, de ez alkat- és bőrfüggő). Ha azt tapasztaljuk, hogy amikor a tégely vége felé érünk, kipirosodik a hónaljunk, akkor télen a radiátorra, nyáron a napra tegyük, amíg picit megolvad, és keverjük újra.
A recept valóban ennyi. A szódabikarbóna szagtalanít, az olajok illatosítanak, fertőtlenítenek, a vajtól kenhető lesz, és hidratál, regenerál.
Nagy Réka szerint a szódabikarbóna a zöldháztartás kamillateája. Valóban, több mindenre is jó, mint a szagsemlegesítés, de erről majd legközelebb mesélünk.
További praktikák és lehetőségek a vegyszermentes háztartásért: okoanyumag.hu.
Források: Ökoanyu Magazin, HáziPatika