Városi család vagyunk. Sőt, olyan városi család, amely szereti felfedezni a látnivalókat. Részemről ez szakmai ártalom, de sikerült megfertőznöm már a gyerekeket is. Most olyan könnyen megközelíthető, izgalmas budapesti helyszíneket mutatok, amelyek szuper felfedeznivalók lehetnek egy tavaszi délutánon.
A helyek kipróbáltak, a családomon tesztelt látnivalók, amelyeket általában óvoda után kutatunk fel. Egy városi séta egyébként nálunk gyakran alternatívája a játszótérnek – aminek mérhetetlenül örülök, hiszen nem vagyok egy egy helyben üldögélő típus.
Szent István-bazilika, panorámakilátó
A Szent István-bazilika kupolájánál nem találunk magasabbat a Belvárosban, 96 méterével kitűnik a pesti házak közül. Csak egy másik kupola veszi fel vele a versenyt, mégpedig a Parlamenté, ami szintén 96 méter magas. Nem véletlen az egyezés, fontosnak tartották ugyanis, hogy a világi és az egyházi hatalom egy szinten legyen. A 96 méter is egy jól kitalált szám, hiszen ezzel állítottak emléket a 896-os honfoglalásnak, így ez lett Budapest szimbolikus száma. A kilátóba fellépcsőzhetünk, de használhatjuk a liftet is, ami közvetlenül a padlástérbe visz fel minket.
Örök élmény marad a kupola szomszédságában lévő mosdó használata. Innen egy kisebb lifttel jutunk fel a kupolatérbe, amely a kupola külső héja és a tető közötti üres terület. Pár lépcső, és már kint is vagyunk a körpanorámás kilátón. Innen szinte mindent látni, érdemes megkeresni a már ismert épületeket. Lányaim kedvencei a játékbuszoknak tűnő buszok voltak. Nincs időkorlát, bármeddig maradhatunk. A kilátó látogatása belépőjegy-köteles, érdemes a holnapot figyelni a nyitvatartás miatt.

Kisföldalatti-múzeum
Vannak múzeumok, amelyekben a kiállított dolgok az érdekesek. Vannak olyanok, amelyeknél az épület maga is ugyanolyan izgalmas, mint a kiállítás, és van a Földalatti Vasúti Múzeum, ahol mind a hely, mind a kiállítás fantasztikus. A múzeum 1975 óta várja az érdeklődőket a Deák Ferenc téri aluljáróban. A múzeum nem véletlenül érdemelte ki a főváros legrejtettebb múzeuma címet, hiszen a bejárhoz a BKK-jegyirodán keresztül vezet az út. Ha bejutottunk, akkor pedig egy vonaljegy áráért fedezhetjük fel a budapesti tömegközlekedés gyöngyszemét.
A metrócsomópont kialakításakor a kisföldalatti alagútját elterelték, az így üresen maradt alagútszakaszból lett a kiállítótér. Már ez is elég izgalmas, de a fő attrakció az a három kocsi, amelyet a nyitáskor a födémen át, daruk segítségével emeltek be. A kocsikra felszállhatunk, ami felér egy igazi időutazással, hát ha még elolvassuk a korabeli plakátokat. A múzeum végében pedig, ha fülelünk, hallani fogjuk az elrobogó kisföldalattit.

Március 15. tér
Sejtem, hogy ha délutáni programötleteket kerestek, nem egy belvárosi tér fog először az eszetekbe jutni, de vétek lenne kihagyni. A tér területe már a római korban is mozgalmas volt. A Duna volt a limes, azaz a Római Birodalom határa, ami itt a legkeskenyebb. Ha valaki be akart törni a birodalomba, itt próbálta meg, pont ezért a rómaiak egy erődöt építettek ide. Ez volt a Contra Aquincum. Az erőd falai a tér felújításáig szabadon álltak, sokáig fel is lehetett mászni rájuk. Most már a föld alá vannak süllyesztve, és az üvegfalon keresztül most is megnézhetjük őket.
Sajnos a napsütés és a piszok miatt ez gyakran lehetetlen feladat, de minden szemfüles gyerek megtalálhatja a romokat. A tér felújításakor nem feledkeztek meg a limesről sem, végigsétálhatunk a kőbe vésett Dunán, és megszámolhatjuk a határ menti erődöket. Ha eljutunk a Fekete-tengerig, mindenképpen nézzük meg, hogy milyen kicsi a távolság a templom és az Erzsébet híd felhajtója között. Továbbá felmehetünk a belvárosi plébániatemplom tornyába, pihenhetünk a napsütötte padokon, vagy átsétálhatunk a piarista tömb átjáróján egy kürtőskalácsért.

Gül baba türbéje
Ideje átnéznünk a budai oldalra is. A Gül baba utca és Gül baba türbéje is egy igazi rejtett gyöngyszem. Az utcán felsétálva olyan, mintha egy másik világba csöppentünk volna, pár lépés után már nem is hallani a város zaját. Miután felértünk, érdemes visszapillantani és visszanézni Pestre a háztetők felett (nem mellesleg kicsit ki is fújhatjuk magunkat).
A türbe Gül baba, bektási dervis (harcos muzulmán szerzetes) síremléke. A rózsák atyjaként is ismert dervis Buda elfoglalásakor halt meg, majd a Rózsadombon állítottak emléket neki. Nem véletlen a városrész elnevezése, Gül baba rózsáiból ered. Ez Magyarország legészakibb iszlám zarándokhelye. A türbe és a kilátó ingyenesen látogatható, fantasztikus kilátás tárul elénk. Érdemes a türbe másik oldalán lemenni, ahol lépcsőzetes rózsa- és levendulakerten keresztül vezet az utunk.
