Nem könnyű valakivel együtt élni, és főleg nem leélni egy életet. Amikor párt találunk magunknak, olyankor a kezdeti stádiumban nyilván a legjobb arcunkat igyekszünk mutatni, és felépíteni a kapcsolatot, aztán lakva ismerjük meg a másikat. Idővel a szerelem szeretetté szelídül, a mindennapi gondok pedig megviselhetik a kapcsolatot. De mit lehet tenni?
Ahol nyugalom, harmónia, összhang, egyetértés van, ott könnyebben át fogják vészelni ezt az időszakot, hiszen a közös cél, a közös érdekek előre fogják vinni a problémák megoldásában is a kapcsolatot. Ha azonban nincsenek szilárd alapok, akkor könnyen napi szintű veszekedésekhez, konfliktusokhoz vezethet a helyzet.
Ami, ha már gyermekek is vannak a családban, akkor nagyon nehéz és megoldatlan gondokat fog hozni. Hiszen az egyik fél kilépne a házasságból, vagy akár mindketten is, de a gyermekek miatt nem teszik meg. Illetve ott van a közös lakás, a közös hitel, a felépített élet, amelyet nem lehet csak úgy, egyik percről a másikra felrúgni.

A másik a hibás?
Párkapcsolati coachként nagyon gyakran szembesülök azzal, hogy amikor eljönnek hozzám, azzal kezdik, hogy felsorolják, hogy a másik fél mit csinál rosszul. Ez azért nem jó irány, mert ahhoz, hogy együttműködhessünk valakivel, először is önmagunkkal kell tisztában lenni. Biztos, hogy mindent megtettél otthon? Úgy várod haza a munka után, hogy szívesen térjen oda vissza? Kívülről nézve hogyan látod a saját viselkedésedet? Ha a válaszod az, hogy ezekkel rendben vagy, mégis sok a konfliktus, akkor az okokat kell megfejteni, hogy mi vezet oda.
Nem is gondolná az ember, hogy a legtöbbször nem az egymással való törődés hiánya, hanem pont az állandó egymással foglalkozás a gond. Pedig egy kapcsolaton belül is a saját viselkedéséért mindenki saját maga felel, és ugyanúgy meg kell tenni mindent önmagunk boldogságáért is, mint a társunkéért.
Közös alapok
Azok a házasságok működnek és maradnak fent sokáig, amikben megvalósul önmaguk és egymás tisztelete, összeköti őket a szeretet, a közös alapok, amelyekre lehet építkezni. Nincs két egyforma élethelyzet, ezért érdemes párkapcsolati coachhoz fordulni vagy párterápiára menni, mert a bennünket körülvevő barátok valószínűleg elfogultak egyik vagy másik irányba, egy szakember viszont teljesen új megvilágításba helyezheti a dolgokat.
Út a nyugalom felé
Ha nem érzed jól magad otthon, akkor lehetőleg ne arra törekedj, hogy ezt a másik fél oldja meg egyedül, ne őt okold mindenért, hanem közösen, mindketten beszéljétek át, és tegyetek olyan vállalásokat, amelyek előreviszik a kapcsolatotokat, és amelyek által nyugodtabb légkört tudtok teremteni. Ha már csak minden második megjegyzést mondjátok ki, vagy nem hozzátok fel folyton a múltbéli dolgokat, amelyeken már úgysem lehet változtatni, azzal pici, apró lépésekkel sokat tesztek a nyugalomért. Törekedjetek arra, hogy az otthon ne csatatér, hanem a megnyugvás szigete legyen mindkettőtöknek.

5 tipp, a nyugodtabb családi környezetért
- Nem kell mindig bírálni azt, hogy a másik mit csinál, helyette fókuszálj a pozitív dolgokra, és adj azokban megerősítést!
- Csináljatok közös programot kettesben is, legalább hetente! Ha nincs segítségetek, akkor a gyerekek fektetése után – mondjuk – egy közös filmnézés vagy egy beszélgetés is építi köztetek a kapcsolatot.
- Fogadd el, hogy mindenkinek van jobb és rosszabb napja, nem kell ezen fennakadni. Van, hogy neked kell többet beletenni az adott helyzetbe, van, hogy a másiknak.
- Ne panaszkodj folyton másoknak a párodról, mert ezzel magadat is belesodrod abba, hogy állandóan erről beszélsz, így nem fogsz tudni másra koncentrálni, és hergeled magad folyton ezzel.
- Beszélgessetek minél többet, és hallgasd mindig végig a másik felet! Egy-egy kedves mondat napközben üzenetben vagy a hazatéréskor érzelmi biztonságot fog adni a párodnak.
Ezt olvastad már?