Gyakran mondják, nincs egyforma házasság, ahogyan nincs egyforma válás sem – párkapcsolati tanácsadóként gyakran szembesülök ezzel a gyakorlatban is. És azzal is, hogy napjainkban a válás még mindig rendkívül kényes téma, különösen akkor, ha a gyerekek is érintettek.
Válásról nyíltan, őszintén beszélni nagyon kevesen mernek. Pedig a felnőtt lakosság igen jelentős részét közvetlen közelről érinti akár hazai, akár világviszonylatban.
A rossz minták nem vezetnek jóra
A válófélben lévők általában a társadalmi elítéléstől való félelem és a szégyenérzet miatt inkább csendben, családon belül próbálják rendezni a dolgaikat. Segítséget családtagoktól, barátoktól kérnek, aminek a következménye, hogy az elválás, leválás nem egészségesen történik meg. Sajnos a barátok „jó tanácsai” és a rossz minták nem vezetnek jó eredményhez sem. Az ebből fakadó következmények, lelki folyamatok drámaiak, és nemegyszer visszafordíthatatlanok.

Fontos a lelki egészség gondozása
A válás egy életre szóló döntés, egyben lelkileg a legnagyobb kihívást jelentő változás az ember életében, nem ritkán hosszú ideig tartó stresszel jár. Megfelelő segítség igénybevétele nélkül szinte minden esetben maradandó sérülést okoz.
A nem jól kezelt válás rendkívül káros is lehet a fizikai, az érzelmi és a mentális jóllétre nézve – különösen a gyerekek vannak veszélyben, de sajnos kevesen veszik figyelembe a felnőttekre gyakorolt fizikai hatásait is. Pedig nagyon fontos lenne már a válás alatt is a mentális egészség gondozása annak érdekében, hogy minél kevesebb lelki sérülést szenvedjenek az érintett családtagok.

A válás fizikai és lelki tünetei
Kutatások kimutatták, hogy a mentális egészség ugyanolyan fontos, mint a fizikai egészség az életminőség szempontjából. Válás után ugyan nagyon sokan felismerik a szorongás korai tüneteit, de nem kérnek megfelelő segítséget.
Miután észrevették a problémát, továbbhaladnak, csendben szenvednek, és csak akkor fordulnak szakemberhez, ha már elviselhetetlenek a dolgok. Ez a hozzáállás hónapokig vagy akár évekig is késlelteti a válásból adódó lelki sérülés feldolgozását, ami nem egy esetben visszafordíthatatlan betegségek kialakulásához vezet. Meglepő módon a férfiak és a nők között eltérőek lehetnek az egészségi problémák.
Íme, a leggyakoribb fizikai és érzelmi egészségi problémák elvált embereknél:
- a meggyengült immunrendszer miatt gyakrabban megfáznak és könnyebben megbetegszenek
- extrém súlyváltozás (fogyás-hízás)
- emésztési és anyagcsere-problémák
- lényegesen magasabb a rák és a szívbetegségek előfordulása
A statisztikák szerint az elvált férfiaknál gyakrabban fordul elő szívroham és agyvérzés, és az ebből történő halálozási arány is közel 250 százalékkal magasabb, mint a házas férfiaké.
Egyes egészségügyi problémákat súlyosbítja még az elvált emberek esetleges alacsonyabb életszínvonala és anyagi nehézségei is. Illetve hogy válás után már nem kapják meg ugyanazt az érzelmi támogatást, miután a társuk mellett gyakran barátokat is elveszítenek.

Válási depresszió? Létezik!
Azok az emberek, akik a válás során nem foglalkoznak a mentális egészségükkel, gyakran szomorúak, tehetetlenek, mérgesek, magányosak, gyakran ambivalensek a jövőbeli kapcsolataikkal szemben. Súlyos esetben a házasság összeomlása válási depressziót is okozhat.
A Journal of Men’s Health (JMH) című folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmány megerősíti, hogy az elvált emberek – férfiak, nők egyaránt – nagyobb arányban szenvednek általános betegségektől, lesznek depressziósak vagy szerhasználók, mint a házasok.

Fontos lenne rendezni a nézeteltéréseket
A válásnak itthon nincs még megfelelő kultúrája. Egy-egy szakításról hallva általában az jut eszünkbe, hogy az expartnerrel lehetetlen jóban lenni, a házastársak folyamatosan vitatkoznak, semmiben sem értenek egyet, teljesen kifordulnak önmagukból, és nem értjük, hogy élhettek eddig együtt.
A szülők ellenféllé válnak, és nem társszülővé. Végignézzük, ahogy családok hullnak szét és emberek betegszenek meg. Pedig saját maguk és gyermekeik lelki egészsége miatt nagyon fontos lenne a pároknak időben, kulturáltan rendezniük a nézeteltéréseiket.

Merj megfelelő segítséget kérni!
A szülőknek/felnőtteknek megfelelő tudással és tudatossággal kellene rendelkezniük a válás fizikai és pszichológiai hatásairól, hogy irányítani tudják saját és gyermekeik életét, ne csak sodródjanak az események után, hanem kellő időben, még a válás pszichológiai és fizikai tüneteinek megjelenése előtt merjenek megfelelő szakmai segítséget kérni, és lépjenek kapcsolatba minél több támogatói csoporttal.
Forrás: Imrpress.com