Amíg csak jegyesként alkotunk párt leendő anyósunk fiával, addig nincs „vészhelyzet”, a menyegző után viszont sok családban felborulhat az egyensúly. Az új, immár anyós-meny felállás ugyanis milliónyi kellemetlen helyzetet szülhet, aminek az egyik lehetséges oka gyakran az ifjú férj anyjának a féltékenysége. De milyen jelek mutathatnak erre? Ez a 10 dolog mindenképp.
- Nem tiszteli a határokat
Egy féltékeny anyós nem igazán fogja tiszteletben tartani a meny határait, amitől az új ara egyáltalán nem fogja magát felhőtlenül érezni. Azt hiszi, hogy ő hozza a szabályokat, és nem törődik a menye véleményével, szükségleteivel. Már abból is érezni mindezt, ahogyan beszél róla, nem hallgat rá, sőt általában nélküle vitatja meg a családi terveket, és az sem ritka, hogy bejelentés nélkül jelenik meg a pár közös otthonában.
- Megpróbálja elvenni az időt
Féltékenységre vall az is, ha az anyós a napja minden másodpercét a fiával akarja tölteni. A fiatal feleség ilyenkor úgy érezheti, hogy anyósa nem tiszteli az ő és az újdonsült férj magánéletét. „Anyuka” éppen ezért valószínűleg az áldozat szerepét fogja játszani, és majd azt mondja, csak minőségi időt szeretne tölteni a fiával.
-
Kép: Pexels/Recep Çelik A feleség háta mögött beszél a fiával
Nehéz ügy, és teljes féltékenységre utal, ha az anyós a meny háta mögött beszél a fiával. Ez persze nem feltétlenül azt jelenti, hogy kibeszéli az újdonsült feleséget; a bizalomvesztéshez azonban már annyi is épp elég, hogy a meny azt érzi, nem avatja be semmibe őt. Az már egy következő lépcsőfok, amikor az anyós már ki is beszéli a háta mögött fia választottját.
- A fián keresztül beszél a menyével
A meny-anyós közötti kommunikációnak van egy egészen különleges formája. Ez pedig nem más, mint az úgynevezett háromszögelés, vagyis „anyuka” a fián keresztül beszél a menyéhez. Ez egyértelműen arra utal, hogy nem tiszteli gyermeke választottját annyira, hogy négyszemközt beszéljen vele. Ez a folyamat nemcsak a két fél közötti még nagyobb távolság miatt veszélyes, hanem azért is, mert a pár közé is éket verhet.
- Szembeállítja a férjével
Ha egy anyós nem szereti a menyét, vagy féltékeny arra az időre, amit a fiával tölt a feleség, megpróbálhat vitákat szítani kettőjük között, ami megosztottságot eredményezhet minden érintett között.
- Szabotálja a terveket
Előfordulhat, hogy a pár terveibe is beavatkozik, akár szándékosan félbe is szakíthatja azokat, hogy próbára tegye fia iránta való hűségét, miközben feszültséget kelt.
- Figyelmen kívül hagyott meny
Féltékeny anyósok módszere lehet a levegőnek nézés, vagyis hogy például családi összejöveteleken vagy más közös bulikon egyszerűen figyelmen kívül hagyják a menyüket.
-
Kép: Canva Stresszes környezetet teremt
Vannak olyan féltékeny anyósok, akik minden tőlük telhetőt megtesznek azért, hogy állandó stresszben tartsák a menyüket a túlzott jelenlétükkel, a terveikben való változtatásaikkal és a gyakori kellemetlenkedéseikkel.
- Családban kibeszélt ara
Bárki is legyen az a férj családjában – testvére, unokatestvére, nagynénje vagy a dédnagymama –, az anyós minden bizonnyal a menye háta mögött kibeszéli neki az arát, sőt minden helyzetben meg is próbálja a maga oldalára állítani.
- Semmit nem tud jól csinálni
Ha az anyós mindig azt mondja a menyének, hogy semmit sem tud jól csinálni, valamit mindig rosszul csinál, esetleg mindenütt az útjába áll, az a féltékenység egyik legegyértelműbb jele. Az állandó kritizálás, a durva, passzív-agresszív megjegyzések családban való hangoztatása nehéz helyzeteket szül.

Hogyan bánjunk egy féltékeny anyóssal?
Ahhoz, hogy menyként kezelni lehessen a mérgező helyzetet, hasznos néhány dolgot mérlegelni. A legfontosabb, hogy a családba került új feleség megpróbálja megérteni, honnan jönnek, és miből fakadnak férje édesanyjának negatív érzései. Ha megvan, miért viselkedik ellenségesen, könnyebb nyitni is felé.
„Az ellenséget nem agresszión vagy hízelgésen keresztül lehet megnyerni, hanem kommunikáción keresztül. Beszélgessen vele, és alkalmanként vegye be családi kirándulásokra” – tanácsolja Keya Murthy klinikai hipnoterapeuta és családszakértő, aki szerint a féltékeny anyóst őszinte, nyílt kommunikációval lehet a legjobban kezelni.
A szakember úgy véli, hogy hatékony terv az is, ha a meny beilleszti őt a családjába, és úgy bánik vele, mint bármelyik közeli családtagjával, így nem fogja magát kívülállónak érezni.
„Tudassa vele, hogy elismeri a kapcsolatát a fiával, és egyáltalán nem akarja azt veszélyeztetni, vagy elvenni tőle” – mondja Keya Murthy, hozzátéve: miután a féltékeny anyós bizonytalan nő, mindent érdemes megtenni azért, hogy biztonságban érezze magát, miközben a meny megtartja a határait.
Forrás: YourTango
Borítófotó: Canva
Ezt olvastad már?