Csák Tímea először akkor találkozott a petefészekrákkal, amikor édesanyja megbetegedett. Ennek már több mint húsz éve. Bár maga sem gondolta volna, hogy egyszer neki is baja lehet, két éve nála is diagnosztizálták a kórt. A háromgyermekes édesanya most, a petefészekrák világnapján osztja meg a történetét az Anyamagazinban, amivel a szűrővizsgálatok jelentőségére szeretné felhívni a figyelmet, és arra, hogy édesanyaként se felejtsünk el törődni magunkkal.
Tímea édesanyjánál 1998-ban végstádiumot állapítottak meg. Későn vették észre. Sokat fulladt, nagyobb lett a hasa. Sok áttéte képződött, vizes volt, az orvosok le is mondtak róla. Azt tanácsolták, hogy miután csak egy-két hónapja van hátra, inkább legyen otthon, mint a kórházban. Tímeáék azonban nem nyugodtak bele, és egy új orvosnak hála kapott még négy évet. Megműtötték, hatszor kemózták, majd következett még két, tartalmas éve, amikor nem kellett ápolni.
„Borzasztó volt azzal szembesülni, hogy bármelyik pillanatban elveszíthetjük anyut. Rajta keresztül láttam, hogy mivel jár ez a betegség. 2001-ig harcolt” – kezdte az akkor még egygyermekes Tímea a történetét, aki egyáltalán nem félt attól, hogy nála is baj lehet. Senki sem mondta neki, hogy az anyukája után nagy eséllyel ő is megbetegedhet.

Amit a petefészekrákról tudni érdemes
Évente közel negyedmillió nőnél diagnosztizálnak petefészekrákot világszerte. A leggyakoribb női daganatos megbetegedések közül a nyolcadik, a halálozási adatok tekintetében viszont a hetedik. Világszerte évente 140 ezer nő halálát okozza. Magyarországon évente 1200 nőnél diagnosztizálnak petefészekrákot, ám kétszer annyi – 700 – beteg halálát okozza, mint a méhnyakrák. A betegség kialakulásának okai még a mai napig sem teljesen tisztázottak.
*Forrás: malyvavirag.hu
Az első jelek
A három gyermeke születésekor minden rendben volt, 2018-ban volt azonban egy felfázás miatt Tímea kórházba került, ahol kiderült: van két nagy cisztája. Azt mondták neki, különösebb teendő nincs vele, csak figyelgetni kell, de elég lesz a rákszűrés. Genetikai vizsgálatra azonban nem küldték el, pedig abból kideríthető lenne, hogy a menopauza előtt vagy után van-e esélye valamilyen rosszindulatú folyamat elindulására.
„Fél évvel később elkezdett nagyon erősen fájni a hasam. Az orvos annyit mondott, hogy azért van ez a fájdalom a peteéréskor, mert eltűnt a ciszta. Ezután jött a Covid, így a következő rákszűrésre csak másfél év múlva kaptam időpontot. Aztán szép lassan jött minden: elmaradt a menstruációm, görcsöltem, és a vérképem nagyon erős gyulladást mutatott. A további vizsgálatok során kiderült: elkezdődött valami” – emlékezett vissza Tímea.

A petefészekrák tünetei
A következő tünetekre érdemes figyelni: ismétlődő hasi puffadás, emésztési zavarok, hasi és deréktáji fájdalom, fáradtság, étvágytalanság, fogyás, haskörfogat-növekedés, szabálytalan menstruációs ciklus, abnormális hüvelyi vérzés, bélmozgások változásai – túlzott gázképződés, székrekedés.
A nyugtalanító valami
Tímea több orvos véleményét is kikérte. Mindegyikük biztatta, egyedül az ötödik doktor mondta azt, hogy ez a valami nyugtalanítja őt, és operációt javasolt.
„A műtétem öt és fél órás volt. Vágtak egészen gyomortól a szeméremdombomig, mert az orvos mindent alaposan át akart nézni. Szerencsére csak egy daganat volt, ami ugyan érintkezett a végbél- és bélszakaszon, de nem volt áttét. Innentől már doppingolt, hogy nincs bennem az a piszok, és jól leszek. Mindennek tudtam örülni” – mesélte Tímea.

Erős vagyok!
Tímea egy percig sem gondolta azt, hogy a rákkal aláírja a halálos ítéletét. Sőt, valójában sosem hagyta magát kizökkenteni, mindig tudatosan figyelt a gyógyulására.
„Szívecskés jegyzetpapírra írtam magamnak, hogy »erős vagy«! Ha kaptam valakitől egy jó szót, a testvéremtől, a fiam osztálytársainak az anyukájától, akkor azt is leírtam. A kis mappámat a kórházba is vittem magammal, nem is foglalkoztam azzal, hogy mi lesz, próbáltam mindig az adott dologra koncentrálni” – mondta Tímea, akit a kemoterápia is leginkább azért viselt meg, mert a gyerekei nem merték őt egy hétig megölelni a kopaszsága miatt.

Anyáknak segít
Az édesanya azt mondja, betegségében többen is elfordultak tőle, ám rengeteg olyan ember nyújtotta felé a kezét, akikről nem is gondolta volna. A gyerekek fociklubja például a mai napig támogatja őt és egyengeti a családja útját, de Tímea a Mályvavirág Alapítványra is támaszkodhatott, amely a sorstársakon keresztül segített neki többek között abban, hogy ne ijedjen meg a kezelések természetes velejáróitól, így a hajhullástól sem. Tímea a mai napig tartja velük a kapcsolatot, és próbálja segíteni a munkájukat.
„A műtét előtt is mindig próbáltam jót tenni másokkal, de utána valahogy még inkább tele lett a szívem szeretettel. Olyan családoknak is segítettünk, akik nehéz helyzetbe kerültek e miatt a betegség miatt, és akiknek az édesanyja ugyanebben a cipőben járt, de gyűjtöttünk is azoknak, akik édesanya nélkül maradtak.”

Ad magának énidőt
Tímea jelenleg gluténmentes és szárnyas húsos diétát tart, naponta 3-4 liter folyadékot fogyaszt, és egy speciális gyógyszert szed. Idén július 28-án ünnepli majd a második szülinapját, pontosabban az új születésnapját. Azt mondja, nagyon jól érzi magát, ugyan hamar elfárad, de nincsenek fájdalmai. A betegsége megtanította arra, hogy ne idegeskedjen annyit, hogy ne rohanjon, és hogy adjon magának énidőt.
„Ha fáradt vagyok, le tudok pihenni. A gyerekekért például fél órával előbb elindulok, és eszem egy fagyit, ha úgy gondolom, ráérek. A kapcsolatom Gabikámmal, a párommal még szorosabb lett, és nagyon hálás vagyok neki. A gyerekek kezdeti sokkja megviselt, de aztán helyrerázódott az is. Nekem most az a legfontosabb, hogy jól legyek, hogy felnevelhessem a 9 és 11 éves, gyönyörű fiaimat, mert a nagy már a saját életét éli” – mondta Tímea, aki minden nőt arra buzdít, hogy járjon el a rendszeres szűrésekre.
„Minden olyan jelre figyelni kell, ami a szokványostól kicsit is eltérő. Mi, anyák hajlamosak vagyunk arra, hogy alárendeljük magunkat a családnak, és nem figyelünk magunkra.”