Hiába a biztonsági figyelmeztetések és az egyre szaporodó, világhálón történt visszaélésekről szóló hírek, sokan még ma sem veszik komolyan az internet rejtette veszélyeket. Pedig már egy online játékból, egy mesenézés közbeni, véletlenül rossz helyre kattintásból vagy egy babás ultrahangkép megosztásából is megannyi kellemetlensége származhat gyermekeinknek. Erről beszél most E. Tóth Zoltán IT-biztonsági szakértő is.
Hétköznapi felhasználóként kevesek gondolkodnak el a legnagyobb, gyermekekkel kapcsolatos veszélyekről. Pedig milliónyi van belőlük! Az IT-biztonsági szakértő szerint pedig minden olyan internetes tevékenység veszélyt rejt magában, ami a gyerekek figyelmét bármilyen módon is felkeltheti. Legyen az tehát online játék, videómegosztó vagy közösségi oldal, egyéb weboldalakon felbukkanó banner vagy spam-e-mail, ha nem vagyunk résen, a gyermekeink könnyen áldozattá válhatnak.

Hétköznapi veszélyek
„Első lépésként egy, a reklámok jó részét megszűrő ad blockert mindenképpen érdemes telepítenünk, mert a telefonnal magára hagyott óvodásokat vagy kisiskolásokat a népszerű meséken keresztül akár már pár klikk is felnőtt tartalmú oldalakra viheti, elég csak rossz helyre kattintani” – hívja fel a figyelmet E. Tóth Zoltán.
És akkor még nem is beszéltünk a közösségi oldalakról, ahol bárki, a világ bármely részéről felveheti a gyermekünkkel a kapcsolatot, üzenetben, hívásban vagy akár kommentekben. Az IT-biztonsági szakértő ugyanakkor azt is elárulta, hogy az ártalmatlannak tűnő online játékok sem feltétlenül azok, amiknek látszanak: szinte biztos ugyanis, hogy van legalább egy olyan személy, aki rossz szándékkal csatlakozik.

Gyerekekről megosztott képek
Szülőként valamennyien büszkék vagyunk a gyermekeink első mosolyára, lépésére vagy első aranyérmére, de vajon tényleg megéri-e a csemetéinkkel kapcsolatos információkat és felvételeinket megosztani a különféle közösségi oldalakon? A szakértő szerint semmiképp. Képtelenség ugyanis követni, hogy hol landol például egy fotó, ami, ha csak egy percre is, de kikerül az internetre.
„Örök klasszikus és igaz mondás, hogy »az internet nem felejt«. Egy-egy kellemetlen kép például nemcsak akkor lehet probléma, ha a csemeténk elnök lesz, hanem gondot okozhat akár a párkapcsolataiban, a karrierjében, de akár a tanulmányai során is. Ráadásul screenshotot, vagyis képernyőfotót bárki készíthet az általunk megosztott képről, amit aztán bárki bárhova elküldhet vagy bárhol megoszthat” – magyarázza a szakértő, majd hozzáteszi: a darkweben milliónyi baba- és gyermekfotó kering, amelyekről inkább ne is akarjuk tudni, mire használják.
Meztelenül tilos!
Ha ellenállhatatlan vágyat érzünk, hogy mégis valamilyen infót csepegtessünk a csemetéinkről, tegyük úgy, hogy a róluk készült fényképeken semmi esetre se legyenek meztelenek vagy félmeztelenek!
„Ez a legfontosabb. Sok celeb háttal engedi csak fotózni a gyereket. Mi is. Arcot nem mutatunk. Nem biztos, hogy mi vagyunk az emberrablók fő célpontja, de amikor emberek féltékenységből bántanak másokat, ne adjunk eszközt a kezükbe” – tanácsolja a szakértő, aki egyébként maga is apa.
„Nem javaslom közzétenni a gyermekünk csak anya és apa által ismert becenevét, vagy azt, hogy hol nyaral, és tilos láttatnunk őt megalázó helyzetekben – például hisztizés vagy tombolás közben.”

Ultrahangkép és újszülöttfotó
E. Tóth Zoltán szerint nemcsak a gyerekekről készült fotók közzététele aggályos, hanem a születési adatoké is, hiszen ezek is ugyanúgy rossz kezekbe kerülhetnek, és visszaélhetnek velük.
„Ezekkel is gyakorlatilag tálcán kínálunk mindent, ami az első pár napban a babáról elérhető és személyes információ. Ha annyira büszkék vagyunk Ödönke súlyára, írjuk, hogy több mint 4 kilogramm” – tanácsolja a szakember, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy ugyanígy meggondolandó az ultrahangképek megosztása is, ha azokon szerepel a név, a születési dátum, a tajszám, az orvos és a rendelő neve.
Nincsenek biztonságos helyek
Noha sok szülő úgy gondolja, hogy a gyermekéről készült képek biztonságban vannak egy szűk körrel megosztott csoportban, az igazság az, hogy egyáltalán nincsenek, hiszen innen is bárki kifotózhat és továbbküldhet bármit.
„A Facebook is egy közösségi oldal, ahol nincs olyan, hogy privát szféra. A különböző titkosításoknak köszönhetően eggyel jobb a helyzet a felhőben tárolt tartalmakkal, de meztelen fotót itt sem szabad tárolnunk, bármilyen cuki is rajta egy kisbaba” – teszi hozzá.
Netező gyerekek
Az internetes (vész)helyzet eggyel bonyolultabb, ha már a gyermekeink is netközelben vannak. Rettegésben persze nem lehet és nem is szabad élnünk szülőként, de muszáj tájékozottnak lennünk és megvédenünk a csemetéinket. A szakértőnek arra is van válasza, hogyan.
„Bizonyos korig lehet közös jelszavunk mindenhez, és megegyezhetünk abban, hogy apa és anya bármikor beléphet. Érdemes a böngészési előzményeket figyelemmel kísérnünk, hiszen ezek is beszédesek. Aztán lehetőségként ott vannak a keyloggerek – klaviatúranaplózók – is, amelyek valakiknél beleférnek, mások viszont elítélik ezek használatát. Ha esetleg ilyen megoldáson is gondolkodunk, akkor fontos, hogy a használatáról tudjon az, akinek a gépére ilyet telepítünk” – tanácsolja a szakember.

7 hasznos tipp szülőknek
- Bővítsük az online világgal kapcsolatos ismereteinket, képezzük magunkat!
- Hallgassuk meg a gyerekeket, tudjuk, hogy mit használnak és néznek, mivel játszanak, és próbáljuk ki mi magunk is!
- Legyen accountunk, legyünk belépve minden olyan helyre, ahol a gyermekünk is jelen van!
- Legyünk a gyerekünk ismerősei a közösségi oldalakon!
- Kövessük a különféle challenge-eket például a TikTokon, ezek az általában valamilyen fantázianéven futó kihívások ugyanis gyakran nagyon veszélyesek.
- Használjuk a szülői felügyelet eszközeit a gépen, szoftvereken, amelyek segítenek követni a gyerek által látott tartalmakat.
- A legfontosabb pedig, hogy tanítsuk őket a biztonságos internethasználatra! Olyan, mint a közlekedés: nem lépünk az autók elé.
Ezt olvastad már?
Tanítsd meg a gyermekednek, hogy amit a fehérnemű fed, az az övé!