Emlékeztek még, mi mindent megtanultunk már a csontokról? Azt már tehát tudjuk, hogy a csontjaink erősek, vért és hadsereget termelnek nekünk, arról viszont még nem beszéltünk, hogy miért törnek el, és egyáltalán mi is történik akkor, ha megsérülnek.
A csontoknak van egy nagyon kemény külső rétege és egy puha belső rétege. A kemény külső réteg, ha túlságosan elhajlik, például rosszul esünk, vagy túl sokat trambulinozik, akkor el tud törni.
Hajlanak, nyomódnak
A gyerekeknek másképp törnek a csontjaik, mert sokkal hajlékonyabbak. Inkább elhajlanak, mint egy zöld gally – ezeket nevezzük zöldgallytörésnek. Ha azonban például a csuklónkra esünk, akkor a csontjaink összenyomódnak. Ezek a zömítéses törések. Akármelyikről is beszélünk, annyi biztos, hogy a gyerekek jobban állják a sarat, mert hajlékonyabbak.

Miért kell a gipsz?
Néha egyértelmű, hogy el van valami törve, mert például látszik rajta, hogy görbe. De máskor van, hogy nem is annyira fáj, mégis gipszet kapunk. Vajon miért? A válasz egyszerű: azért van, mert van olyan törés, ami nem mozdul el, és akkor nem is annyira látványos, mégis ugyanolyan komolyan kell venni!
Forrás: YouTube / Dr. Kőnig Róbert
Borítókép: Canva/Anyamagazin
Ezt olvastad már?
„A gyereknek éreznie kell, hogy miatta vagyok” – Kőnig doki így rendel