Anyaként nem igazán vagyunk felkészülve arra a váratlan pillanatra, amikor a kisgyermekünk már nem eszik meg semmit, amit elé teszünk. A pürésített főzetektől kezdve a tányérunkról egy maréknyi étel lenyúlásáig úgy tűnik, nincs olyan, amit ne enne meg a csemeténk. Aztán történik valami – de vajon mi? –, és kezdődik a kajasztrájk, ami nemcsak anyai dilemma, hanem megannyi frusztráció okozója is.
Azok a dolgok, amelyek egykor a kedvenc ételei voltak, most a padlón végzik. Arról nem is beszélve, hogy újdonsült szeretettel rázza a fejét, amikor megpróbáljuk rákényszeríteni, hogy egyen. Anyaként legyőzöttnek érezzük magunkat a tény miatt, hogy a gyermekünk mostanra válogatós vagy épp fényevő lett, és sokszor még azon is elgondolkodunk, hogy vajon a főztünk-e a kérdéses okozó tényező. Aztán nincs mit tenni, mint megérteni: ez a kisgyermekkori étkezési sztrájk néven ismert rejtély csak egy újabb lépcsőfok a szülői létrán – és meg kell tanulnunk felmászni rajta.

A fejlődéssel függ össze
Mielőtt teljesen magunkba roskadnánk, érdemes megismerni Jill Castle amerikai gyermektáplálkozási szakértő témával kapcsolatos álláspontját, miszerint teljesen normális, ha egy kisgyermek visszautasítja azokat az ételeket, amelyeket korábban szeretett, vagy megreked, hogy újra és újra ugyanazokat az ételeket kívánja. Ennek ugyanis a fejlődéshez van köze.
„A kisgyermekek szeretnének elszakadni a szüleiktől, és egyre önállóbbak lenni, de még nem állnak készen arra, hogy egyedül menjenek. Innen ered a kisgyermekkor tolakodó természete és az a vágy, hogy ők irányítsák a testüket – beleértve azt is, hogy mi kerül bele” – mondja a szakértő, hozzátéve: a szülők persze azt gondolhatják, hogy valamit rosszul csináltak, de erről szó sincs. A jelenség teljesen jellemző a 2–6 éves korosztályra.
Így kezeljük!
Íme néhány hasznos tipp, amelyek talán átsegítenek a kisgyermekek étkezési sztrájkjának borzalmain.
- Gyakoroljuk a türelmet!
Talán a legegyszerűbb dolog, amit tehetünk, amikor a kisgyermekünk nem hajlandó enni, és még dobálni is kezdi az ételét, hogy felizgatjuk magunkat. A türelem a barátunk az ilyen időkben. Néhány mély lélegzetvétel és az emlékeztető, hogy ez csak egy fázis, segít megnyugodni még a legnagyobb káosz közepette is. - Ne lebegjünk a gyerekünk körül!
Hallottál már a helikopterszülőségről? Ha a gyermekünk evéséről van szó, hajlamosak vagyunk arra, hogy körözünk fölötte, és mindent megpróbálunk, hogy rákényszerítsük az evésre. Jó módszer lehet azonban, ha egyszerre kezdünk enni, és a világ legtermészetesebb módján vele együtt esszük meg az ebédet. Ha nem lihegünk a gyermekünk nyakába, gyakran többet is eszik, mint amikor azt akarjuk, hogy tüntessen el mindent a tányérjáról. - Kínáljunk többféle lehetőséget!
Jill Castle szerint az a legjobb, ha napi három fő- és két-három kisebb étkezést biztosítunk a gyermekünknek, tápláló, kiegyensúlyozott falatokból. A szakértő azt javasolja: hagyjuk, hogy a gyermek döntse el, hogy eszik-e, vagy sem, és hogy mennyit. Ha a gyermeket „kényszerítjük” az evésre, gyakran még válogatósabb lesz, sőt mélyülhetnek az étkezési sztrájkok is.Kép: Canva - Ne csináljunk nagy ügyet abból, ha nem eszik!
Amikor a gyermek jelzi, hogy befejezte az evést, ne csináljunk jelenetet belőle, mert ez még inkább ronthat a kisgyermek étkezési sztrájkján. - Tudjuk, hogy mikor kell orvoshoz fordulni!
Bár az étel visszautasítása a legtöbb gyermeknél normális szakasza a kisgyermekkornak, előfordulhatnak olyan esetek, amikor ez orvosi segítséget igényel. Ha egyre jobban aggódunk a gyermekünk étkezési szokásai miatt, és esetleg azt vesszük észre, hogy fogyni kezd, egy jel lehet arra, hogy szakember segítségét kérjük.
Forrás: Mother.ly
Ezt olvastad már?
18+1 tipp időcsináláshoz: így csak az anyák tudnak trükközni