Tudjátok, hogy hány csontunk van? És azt gondolnátok-e, hogy születésünkkor több a csontunk, mint felnőttkorunkban? De vajon mi lehet ennek az oka? És tulajdonképpen mire is jók a csontok? Máris mindent helyreteszünk.
Ha nem lennének csontjaink, nem tudnánk például állni. Azért tudunk állni és futni, mert van egy csontvázunk, ami segíti az izmokat. A csontok nagyon kemények bennünk. Páncélt is alkotnak, vigyáznak például az agyunkra, mert bizony a koponyánk, a fejünk is csontokból van. Sőt, a magasságunkat is az határozza meg, hogy mekkorára nőnek a csontjaink.
Fura helyek
Tudjátok, hogy hány csontunk van? A felnőtteknek 206 vagy 208. De például amikor megszületünk, ennél sokkal több, kb. 300! De mi történik velük? A sok kis csont összenő, és akár három kicsiből lesz egy nagy csont, a végén így „csak” 206 marad. Fura helyeken is vannak csontjaink, például van három a fülünkben, azok a hallásban segítenek. És vannak farokcsontjaink, kinek három, kinek öt, pedig nincs is farkunk.

Ilyen a színük
A csontjaink a kalcium-foszfát miatt sárgásfehérek. A csontjainkban sok-sok kalcium van. Nagyon érdekes, hogy a csontjaink, amellett, hogy nőnek, folyamatosan lebomlanak, eltűnnek és újraépülnek: kis sejtecskék bontják és mások folyamatosan építik őket. Egymás ellen dolgoznak, így biztosítva, hogy mindig elég erősek legyenek.
Ezért is fontos a szerepük
De nem csak kemények, itt termelődik a vérünk és a fehérvérsejtek is. Ők a katonák az immunhadseregünkben – végül is a csontjaink a hadseregünk laktanyája. De ne felejtsétek, bármilyen kemények is, vigyázni kell rájuk, mert ha eltörnek, akkor bizony menni kell az orvoshoz.
Forrás: YouTube / Dr. Kőnig Róbert
A következő részben megtudhatjuk, hogy miért törik el a csontunk.
Ezt olvastad már?