Pediculus humanus capitis – erre a latin kifejezésre valószínűleg kevesen kapják fel a fejüket, ám ha azt mondjuk, fejtetű, sokakat elfog a rémület. Nem véletlenül, hiszen a kizárólag emberek fejbőrén élősködő rovar megjelenése nemcsak kellemetlenséget hozhat, és azt az érzést, hogy egyszerűen képtelenség velük felvenni a küzdelmet, hanem szégyenérzetet is. Pedig nincs ebben semmi szégyellnivaló: ahol haj van, ott a tetű is előfordul. Szabó Dorottya védőnő segítségével összeszedtük, mi az a 10 dolog, amit mindenképp fontos tudni ezekről a hívatlan vendégekről.
1. Csak a hajban él
A fejtetű élőhelye a haj és a hajas fejbőr. Főleg a tarkó- és a halántéktájékon szeretnek élni, és elsősorban oda is teszik le a serkéket. Itt érdemes először keresni őket.
2. Szélsebesen mozog
Nem repül, nem ugrik, de olyan gyorsan mászik, hogy egy-egy átvizsgálás alkalmával azt is észrevenni, hogyan bújik el hirtelen a hajszálak között. A szürkés, világosbarna színű, nagyjából 2,5-4,5 milliméter nagyságú, hosszúkás testű fejtetű ráadásul olyan jól meg tud kapaszkodni a lábaival a hajszálakon és a fejbőrön, hogy alaposan feladja a leckét a „viselőjének”.
3. Így vándorol
Közvetlen érintkezéssel tud átvándorolni egyik fejről a másikra például akkor, ha két kisgyerek összedugja a fejét, vagy a felnőttek odasúgnak valamit egymásnak. Hajjal érintkező használati tárgyakkal – például fésűvel, hajgumival, sapkával, esetleg sállal – is tud terjedni, de az ritkább. A fejtetű zártabb közösségben tud a legjobban terjedni, ezért fordul elő főleg óvodás csoportokban, kisiskolásoknál, kollégiumokban.
4. Naponta rak petét
A kifejlett nőstények a serkéket naponta rakják a hajszálak tövéhez, szó szerint rátapasztják a hajszálra. Ezeket a csepp formájú, apró kis gyöngyszerű tojásokat nagyon nehéz eltávolítani, csak két köröm közé fogva lehet lehúzni a hajszálról. Ha a körömmel szétnyomjuk, és az pattanó hangot ad, akkor még élő serkét találtunk. Ha nem pattan, akkor a rovar már valószínűleg kikelt belőle. Vigyázat! A serkéket könnyű összekeverni a korpával, de amíg a korpa lesöpörhető vagy lefújható, a peték nem.

5. Több ezer is lehet a hajban
A kifejlett rovarok 3-4 hétig élnek. A nőstény fejtetű naponta körülbelül 100 petét rak le, amelyből 5-8 nap múlva kelnek ki a lárvák. A lárvaállapot körülbelül 7-12 napig tart, azután elérik a kifejlett állapotot, 1-5 nap elteltével pedig kezdődhet újra a serkék lerakása. Egy fertőzés után az első hónap végén akár 150 kifejlett példány is lehet a hajban, egy hónap után azonban akár több ezer is.
6. Bármilyen hajban jól él
Legyen az a haj tiszta vagy koszosabb, mindben jól érzi magát, csak meleg legyen, és egyenletes hőmérséklet. Jól tűri a szárazságot, és víz alá merülve sem pusztul el. A fejlődési ciklusa azonban tartósan 20 Celsius-fok alatt megáll. A mínusz 10-20 fok sem árt neki, 50-60 fokon viszont percek alatt elpusztul. A fejtetű naponta 6-12-szer szív vért, szobahőmérsékleten táplálék nélkül, vagyis ha nincs hajas fejbőrön, 1-2 nap alatt elpusztul.
7. Ezért viszket
A kifejlett rovarok a vérszívás során viszkető anyagokat juttatnak a fejbőrbe, az ettől kialakuló rendszeres, akár folyamatos vakarózás lehet a legfigyelemfelkeltőbb, hogy valami bizony lehet a hajban.
8. Bárhol és bármikor
Tetű a hajban az év folyamán bármikor előfordulhat. Gyermekközösségben, óvodában talán a téli sapkás időszakban jellemzőbb, hiszen a gyerekek is akkor vannak a szűkös közösségekben, de nyáron sem kizárt.

9. Tévhit, hogy csak a koszosat szereti
Miután a tetűnek a víz, a hétköznapi samponok, tusfürdők és szappanok nem ártanak, ugyanúgy előfordulhat egy tisztább hajban, mint egy koszosabban.
10. Hosszú távú következmények
A fejtetű nem terjeszt fertőző betegséget, a tünetek is főleg fizikaiak és pszichések, de igen megterhelők. A rovarok nyálából viszketést kiváltó anyagok hosszú távon allergiát okozhatnak, illetve a vakarózás miatt folyton felsértett fejbőrön másodlagos gennyes elváltozás vagy más, mélyebbre ható gyulladás is kialakulhat. Ezek ronthatják a komfortérzetet, mi több, az alvás is lehetetlenné válhat a folyamatos viszketés miatt. Ha nem sikerül rövid időn belül megoldani a problémát, akkor a közvetlen környezetben is feszültséget okozhat, szégyenérzetet válthat ki, ami szintén rontja a mindennapos közérzetet.
11. Mit tegyünk, ha tetves a gyerekünk?
Noha a gyerekközösségekben a védőnők negyedévente rendszeresen szűrnek, érdemes otthon is időről időre átvizsgálni a gyerekek fejét.
„Először is nem kell megijedni, és főleg nem kell szégyenkezni. Bárkivel előfordulhat, sőt szinte minden ember tetves egyszer az életében” – mondja Szabó Dorottya védőnő, hozzátéve: az élősködő ellen nincs igazán hatékony házi praktika, csakis a tetűirtó szerek segítenek.
Fejtetű: 1–0 – praktikus tanácsok
Gyerekkorunkban, ha akartuk, se tudtuk volna letagadni, hogy tetvesek vagyunk: napokig, méterekről párolgott a fejünkből az átható tetűirtó szaga. Ma már szerencsére sokkal jobb a helyzet.
- Létezik egy olyan hajgumi, amely természetes illóolajok fokozatos felszabadulásával tartja távol a fejtől a tetűt, mi több, egy hónapos védelmet is ad.
- A fertőzöttség mértékétől függ, de a legtöbb készítménnyel már akár egyszeri használattal is tetűmentesíthető a fej. Ám fontos ezután néhány nappal újra átfésülni a fertőzött területet, és ha szükséges, meg kell ismételni a kezelést.
- A tetűirtó szerek közül az ásványi olajat, viaszt tartalmazó fizikai úton hatók blokkolják a tetű légzőrendszerét, így az megfullad vagy kiszárad, a kémiaiak pedig a rovar idegrendszerét károsítják.

- Van olyan tetűirtó, amely a krizantémok fajába tartozó növényt használja a védekezéshez, ezek ugyanis a fejlődésük során hatékony ellenszert fejlesztettek ki a tetvek ellen. A hatóanyagok a rovar idegrendszerében okoznak zavarokat, így gyorsan elpusztítva azokat.
- Bármilyen szert is vetünk be, a legjobb tetűirtó szer is csak akkor tudja kifejteni hatását, ha a címkén lévő használati utasítás szerint alkalmazzuk!
- Még hatékonyabb lesz a művelet, ha a rovarokat és a serkéket is lehúzgáljuk a hajszálakról. Sűrű fogú tetűeltávolító fésű híján az ujjainkkal is eltávolíthatjuk ezeket, amihez sok rétegben kell szétválasztani a hajat.
- A hajjal találkozó tárgyakat, fésűt, csatot, hajgumit, sapkát, kendőt, sálat hőhatással fertőtleníthetjük, vasalhatjuk, moshatjuk, forró vízben kifőzhetjük; 50-60 fokon pár perc alatt elpusztulnak az élősködők.
Ezt olvastad már?