A baktériumok a vírusoknál ugyan nagyobbak, mégis szuperpici élőlények, szabad szemmel nem láthatók. Élnek, élőlények, és még valamennyire okosak is. Például ha észreveszik, hogy tápanyag, vagyis kaja van körülöttük, oda tudnak menni. De hogyan, ha még lábuk sincs? És egyáltalán hogyan betegíthetnek meg bennünket? Máris elmondjuk.
Az icipici baktériumoknak valóban nincs lábuk, ám a sok apró csillámukon ügyesen gördülnek, csúsznak-másznak. Aztán ha degeszre ették magukat, akkor pedig fogják magukat, és kettéosztódnak. Kettépukkannak: ahol egy volt, ott kettő lesz, ahol kettő, ott négy. Így szaporodnak, és lesznek nagyon-nagyon sokan.
Nem mindegyik rossz
Nem minden baktérium rossz, sőt vannak közöttük nagyon helyes, jó fej barátaink is. Vannak, amelyek bennünk laknak, és segítenek nekünk például az emésztésben. Aztán vannak olyanok is, amelyek a bőrünkön élnek, és megvédenek bennünket a rossz, ellenséges baktériumoktól. Ám igen, sajnos nem mind ilyen jó fej: vannak nagyon gonosz baktériumok is, amelyek megbetegítenek bennünket. Fáj vagy megy tőlük a hasunk, sőt köhöghetünk is tőlük, és a pattanásokat is nekik „köszönhetjük”. Ha pedig bemennek a sebedbe, akkor nagyon nagy bajt csinálnak, és még lázas is lehetsz.

Így kerülnek belénk
A baktériumokat le tudjuk nyelni, és a szánkon vagy az orrunkon keresztül be tudjuk szívni. Akárcsak a vírusok, ezek is képesek kis nyálbuborékokban utazni. Szuper jó hír azonban, hogy a szappan ellenük is működik! És a maszkon a nyálcseppek ugyanúgy fenn tudnak akadni.
Ezért fontos a fertőtlenítés
Van egy egészen furcsa nevű baktérium, a Clostridium tetani, ami ha a testükbe kerül például egy seben keresztül, és jó mélyre jut, akkor óriási bajt tud okozni: merevgörcsöt. De mit lehet tenni? Megmosni és lefertőtleníteni minden sebet – ez a legeslegfontosabb. Magyarországon egyébként nagyon szerencsések a gyerekek, hiszen 17 éves korukig ez a kis gonosz nem tudja bántani őket, kapnak ugyanis ellene védőoltást.
És akkor jöjjön a nagy kérdés: tényleg létezik-e az a bizonyos 3 másodperces szabály akkor, ha leejtesz egy finom falatot? Íme!
Forrás: YouTube / Dr. Kőnig Róbert
Ezt olvastad már?
Gyereknyelven a vírusokról – így magyarázd el, mi történik a testünkben!