Miért ébred fel egy baba vagy egy kisgyermek sikoltozva éjszaka? Különösen a babákra igaz az, hogy sírással közlik a szükségleteiket, így nyilvánvaló, hogy a könnyekkel mondják el, ha valami nem komfortos számukra. De akkor miért sírnak éjjel a kisgyermekek? Íme az okok.
Az éjszakai sírás a kisbabák életének természetes része, mégis sok szülő számára jelent kihívást. A babák szükségletei a nap és az éjszaka folyamán is változhatnak, ezért is fordulhat elő, hogy éjjel többször is felébrednek.
A babák legtöbbször ezért kelnek éjjel
- Éhség: a csecsemőknek kicsi a gyomra, ami azt jelenti, hogy sokkal gyakrabban lesznek éhesek. Az újszülött akár napi 8-12 alkalommal is megéhezik.
- Gáz: a gázos has jelentős kényelmetlenséget és fájdalmat okozhat. Ha a baba hisztérikusan sír, és nem tudod megnyugtatni az alapvető dolgokkal – etetés, ölelgetés és pelenkacsere –, akkor nagy az esélye annak, hogy ezek a gázok zavarják. Mi több, az ökölbe szorított kezek és a vergődés is ennek a jele. Ha ez rendszeresen előfordul, érdemes a gyerekorvos segítségét kérni.
- Fogzás: akár már 3 hónapos korban is elkezdődhet a fogzás, amely jelei nem látszanak rögtön. Ha a baba sír, ellenőrizzük az ínyét, ha vörös vagy gyulladt, valószínűleg jön a foga. A fogzás okozta panaszokat már sokféleképpen lehet kezelni, a védőnő javaslata is hasznunkra lehet.
-
Kép: Canva Betegség: az enyhe betegség gyakran otthon is kezelhető vény nélkül kapható gyógyszerekkel olyan tünetekre, mint a fájdalom vagy a láz. A csecsemők betegségének súlyosabb tünetei, például tartósan magas láz, levertség, hányás, hasmenés vagy fülfertőzés tünetei azonban már mind-mind indokolják a gyermekorvosi segítségkérést.
- Alvásregresszió: az első évben a baba életében tapasztalhatunk alvási zavarokat, amelyeket a napi rutin felborulása, egy utazás, de egy fejlődési ugrás is okozhat. Míg az újszülött bárhol el tud aludni, ahogy nőnek, egyre jobban figyelnek a környezetükre, az őket körülvevő fényre, zajra, és a rutin hiánya megnehezítheti a jó alvást.
- Szeparációs szorongás: a babák 9 hónapos kora körül megjelenik a szeparációs szorongás, amellyel ragaszkodóbbakká válnak az anya iránt. Ezt nagyon könnyen fel lehet ismerni, mert a baba nem akarja, hogy elmenjünk a közeléből, aminek hangot is ad. Ennek oldásában segíthet egy megnyugtató rutin lefekvés előtt, és a következetes délutáni és éjszakai alvás ütemezése.
Ezért riadhatnak fel a kisgyermekek
Noha a kisgyermekek éjjeli felriadása is szokványos jelenség, sok szülő számára okozhat aggodalmat és stresszt. De vajon mi állhat az éjszakai ébredések hátterében?
Íme a leggyakoribb okok:
- Rémálmok: ezek miatt a kisgyermek idegesen és ijedten ébred fel. Ritkábban a 18 hónapos és annál idősebb kisgyermekeknél fordul elő, amikor az alvás legmélyebb szakaszában vannak. Előfordulhat, hogy sikoltoznak, gyorsan lélegeznek, izzadnak vagy vergődnek, ami ijesztőnek tűnhet, de ez az éjszakai rémület ártalmatlan, és nem szabad felébreszteni a gyermeket.
- Fogzás: a fogzás a gyermek második és harmadik évében is folytatódik, ami azt jelenti, hogy az ezzel járó fájdalom és kényelmetlenség is felébresztheti éjszaka. Ha a gyermek a kezét vagy a tárgyakat a szájához viszi, és még az ínye is vörös, duzzadt, akkor a hamarosan előtörő, új fogai lehetnek a ludasak.
-
Kép: Canva Alvásregresszió: nem a csecsemők az egyetlenek, akik ilyet tapasztalnak. Ha a kisgyermek rutinjában változás történik, előfordulhat, hogy éjszaka sírva ébred, és keresi az anyukáját.
- Elválasztási szorongás: a csecsemőkhöz hasonlóan a szeparációs szorongás jellemző a kisgyermekekre, gyakran 15-18 hónapos koruk körül tetőzik. Elszakadási szorongás támadhat éjszaka: amikor egy kisgyermek arra ébred, hogy egyedül van az ágyában, erre reagálhat sírással vagy hisztérikus sikoltozással. Bármilyen zavaró is lehet ez, ez egy olyan fázis, amelyből a gyermek idővel kinő.
- Betegség: ha a kicsi beteg, vigasztalásért fordul az anyukájához, akár nappal, akár éjszaka. A láz, a hányás, a fülgyulladás, a testi fájdalmak mind hirtelen felébreszthetik a kisgyermeket, amitől az éjszaka közepén sikoltozni vagy sírni kezd.
Forrás: Babycenter.com
Borítófotó: Canva
Ezt olvastad már?
Mikor menjen aludni a gyerek? Ötletek altatásban kikészülő szülőknek