„Utálom a testem!”, „nem merek ráállni a mérlegre, mert sokat mutat, hiába diétáztam az elmúlt hetekben…” – ilyen és ehhez hasonló mondatok keringenek sok frissen szült és frissen sült édesanya fejében, miközben annyi minden más boldogító dologra is koncentrálhatnának. Mégis beárnyékolja az anyák hétköznapjait a kilókkal való küzdelem a láthatatlan démon miatt, hogy mit szól a falu népe. Papp Ancsa véleménycikke.
„Mennyi időnk van visszafogyni szülés után?!” – a minap ez a mondat jött velem szembe a netes felületeken. De álljunk már meg egy pillanatra! Mi vaaan??? Tessék??? Már maga a mondat is felháborító, hiszen valahogy az sosincs górcső alá véve, hogy az apák szimpátiahízása mennyi idővel megy le, mert ugye mi 9 hónap után azért kevesebb kilóval térünk haza a kórházból. De most ha nem is akarnám elterelni a témát a pasikra, akkor is rosszulesik a gondolat, hogy egyáltalán van valami „kényszer”, ami miatt még a test visszaalakulásának időtartama is be van határolva.

Annyi minden próbára teszi a női szervezetet, és akkor még ez is
Színpadon és kamerák előtt élő emberként ez az intervallum feleződik, rosszabb esetben harmadolódik. Persze-persze, értem én, hogy fontos egyfajta pozitív képet mutatni, hogy „így is lehet”… Részemről azonban még azokkal a nőkkel szemben sem lenne elvárás, hogy egyből tipp-topp módon, magas sarkúban jöjjenek ki a kórházból, akik egész életükben tökéletes testtel élték az életüket. Természetesen, ha ők ettől érzik jól magukat, csinálják; én sem ugrom ki boltba szempillaspirálozás nélkül. De azért ne ez legyen az elsődleges példa, ami miatt összetörünk, mert nekünk nem így jött össze!
Érdemes szakember tanácsát kérni
A témáról érdemes szakértőt is megkérdezned. Ha szoros kapcsolatban állsz az orvosoddal, akkor őt, bár én csak a nőgyógyászatra, terhesgondozásra jártam, plusz az ügyeleten szültem – még azelőtt, hogy ez rendeletbe is jött volna –, így számomra két személy maradt, akit kérdezhetek: a védőnő és az edzőm, Czanik Balázs, akivel már előtte is sokat beszélgettünk erről.

Hagyjunk időt!
„Természetes úton történő szülés után a szervezetnek szüksége van néhány hétre a teljes regenerációhoz. Ez alatt az időszak alatt engedélyezett a könnyű testmozgás, az aerob gyakorlatok, de a fokozatosság elvét mindig szem előtt kell tartani” – mondja Czanik Balázs, majd hozzáteszi: a nagy intenzitású edzésekhez a harmadik hónap után ajánlott visszatérni, ha nincs semmilyen panasz.
Az edző szerint császármetszés után a szervezetnek nagyobb regenerációs időre, három-négy hónapra van szüksége a hasfal izomzatának és a méh izmos falának átmetszése miatt; a könnyedebb edzéseket a szülést követő 14-15. héten kezdhetjük el.
A kilók csak úgy jönnek-mennek…
Egy kis számszerűsítés az én kilóingadozásaimról: 58 kilósan lettem terhes (egyébként mindig 63 kg a versenysúlyom), 72 kilósan mentem be a szülőszobára, majd kb. 68 kilósan jöttem ki. A szoptatással visszajött pár kiló, egészen pontosan 75 kg-ra híztam, mert abban a tévhitben voltam, hogy a jó minőségű tejhez érdemes jó kis zsíros, nehéz ételeket enni. Persze, gondolom, mondanom sem kell, hogy ez nem volt számomra teher, csak épp a tükör kezdett el olyan képet mutatni rólam, ami már nem tetszett. Elkezdtem kerülni a kamerákat is, s így inkább csak a piciről gyártottam az emlékeket.

A természet is teszi a dolgát
Ha teljesen őszinte szeretnék lenni, márpedig miért ne lennék, az én szervezetemnek kb. 3 évre volt szüksége arra, hogy visszatérjen az „eredeti” kilójára. Direkt nem az „állapotába” szót használtam, mert az már sosem lesz ugyanolyan, mint előtte, és ezt el kell fogadni. Talán a legfontosabb mindebben az elfogadás. A gyerekre való koncentrálásban persze meg kell találni azokat a kis lopott időket, amikor a saját mentális és fizikai állapotunkkal tudunk foglalkozni, de ha hagyunk magunknak időt, és nem stresszelünk a felszedett kilókon, akkor a szervezet igenis tudja a dolgát.
Volt, hogy nem volt barátom a tükör
Megismétlem még egyszer, ez az én esetem! Nagyon fontos tényező például ebben az egyenletben az, hogy milyen állapotunkban lettünk terhesek, mennyi időre rá jött a kis tesó, azaz egy újabb hízási folyamat stb. Fontos, hogy az anya tényleg jól érezze magát, mert csak akkor tud adni a gyereknek és a családnak önmagából. De az, hogy vannak, akik görcsösen állnak rá a mérlegre két-három hónappal szülés után, az nagyon elszomorít.

A környezetemben, minimális közvélemény-kutatás után kiderült, hogy nem kifejezetten az apa állít fel elvárásokat a párjával szemben fogyás-nem fogyás tekintetében, hanem a távolabbi hozzátartozók, ismerősök. Rögtön hozzá is tenném, hogy a nők sokkal elfogadóbbak a férfiak elhízásával kapcsolatban, azaz később kezdik noszogatni őket az edzőteremmel, vagy egyáltalán nem is.
Ezt olvastad már?
Kalandos szüléstörténet, nem elrettentésképpen – Ancsa-sztorik, 3. rész