Tényleg árt a hajnak a hajvasaló? Eltöri a hajat a hajgumi? Valóban megfáznak a hajhagymák, ha a hidegben nincs rajtunk sapka? Ez csak néhány a bennünket nap mint nap foglalkoztató frizurakérdések közül. De vajon mi az igazság? Gräff-Oros Boglárka hairstylist és hajápolási tanácsadó most elárulja.
1. Árt a forró hajszárító a hajnak?
Igen! Mindenfajta hő árt, minden, ami forró, szárítja a hajat, hiszen a hatására eltávozik a hajszálakból a nedvesség. De azt tudtad-e, hogy ugyanilyen hő keletkezik akkor is, amikor a strandon a napon szárad meg a hajunk? A napsugár vízcseppel való találkozása miatti prizmahatás ugyanis megégetheti a hajszálainkat. Ezért is lehet nyár végére ugyanolyan roncsolódott a hajunk, mint télen.
Tipp: Sokat tehetünk a hajszálaink nedvességének megőrzéséért hővédő spray-k használatával és megfelelő hidratálással.

Így szárítsd a hajad!
Formázáshoz magas hőfokon, a legmagasabb fokozaton használjuk a hajszárítót, ha viszont göndör a hajunk, ezt a módszert felejtsük el! A fürtökhöz ugyanis a legalacsonyabb hőfok és a legalacsonyabb erősség az ideális, és még egy titok: ne szárítsuk meg teljesen, elég csak 80-85 százalékra, különben kiszöszösödnek a loknik.
2. Tényleg eltöri a hajgumi a hajszálakat?
Legyen az a hajgumi szatén, selyem vagy épp a klasszikusnak számító gumi, ha a tincseinket mindig egy ponton, ugyanott fogjuk fel, eltörheti a hajszálakat. Jó hír a vastag, ellenálló hajúaknak, hogy ez náluk nem akkora veszély.
Tipp: Ha mindenképpen copfot szeretnénk, akkor a legjobb választás egy spirál alakú telefonzsinór-hajgumi, ami nem egy ponton töri meg a hajat. De sokat tehetünk frizuránk épségéért akkor is, ha mindig máshol fogjuk össze a hajunkat, és akkor is, ha az ellenállóságáért argánolajat használunk.

3. Sapka nélkül megfáznak a hajhagymák?
Nem. Ez a tévhit már évtizedek óta él a köztudatban, pedig valójában a hideg semmilyen hatással nincs a hajhagymákra. Az viszont már más kérdés, hogy nyáron valóban kell védenünk a hajunkat és a fejbőrünket a káros UV-sugarak ellen.
Tipp: A legmelegebb évszakban mindenképpen viseljünk szalmakalapot, kendőt, esernyőt! Tudtad-e, hogy minden hidegen sajtolt növényi olajnak nagyjából ötfaktoros UV-szűrője van? Nyáron tehát nem csak a megfelelő hajápolás miatt érdemes használnunk.

4. Tönkreteszi a hajat a hajvasaló?
Igen. A hajvasaló árt, és a lehető legrosszabb, ha valaki a göndör haját mosás és szárítás után egyenesíti azzal. A természetesen loknis haj ugyanis eleve száraz, amely a hő hatására még jobban veszít a nedvességéből. Vizes tincsekre több okból sem ajánlott használni: egyrészt a vasaláskor keletkezett, látható gőz azt mutatja, hogy mennyi nedvesség távozik a hajból, másrészt pedig, ha a haj nincs rendesen kiöblítve, a benne maradt sampont vagy balzsamot az összes nemkívánatos anyagával együtt a hajszálakba sütjük.
Tipp: Körkefével és hajszárítóval is tökéletesen egyenes frizurát lehet varázsolni, így mindenképpen érdemes e két eszközzel megtanulni hajat formázni.

5. Rosszul viseli a haj a különféle hajformázókat?
Nem, ha azok professzionális, organikus termékek. Sokan megijednek a jó minőségű hajformázók árától, ám azt gyakran elfelejtik, hogy ezekből épp a minőségük miatt kevesebb kell a kívánt eredmény eléréséhez. Hasznos viszont azt is tudni, hogy bármi is rákerül a hajra, utána már nem használhatunk hőt. Vagyis: ha például vizes hajra használunk hajhabot, az a szárítás során ugyanúgy beleég a hajba, ahogyan a fent említett sampon és balzsam is.
Tipp: Két-háromezer forintért már lehet jó minőségű hajformázókat kapni, de azokat is keressük inkább a fodrászkellékes üzletek polcain. És fontos, hogy minden hajfixálót már csak utolsó lépésként, mindenféle hőkezelés, hajszárítás után használjunk – ha már egyszer a nevében is az áll, hogy finish.