Gyermeki aranyköpések, amelyek még emlékezetesebbé tesznek egy wellnesshétvégét vagy egy családi nyaralást. Nemhiába, a gyerekek mindig az ismereteikre formálják a beszélt nyelvet. Ezért kiáltja a 2 és fél éves Dorka is, hogy „medencepartiii”, amikor meglátja a Tiszát. Az 5 éves Zori pedig attól jön teljesen lázba, amikor elutaznak a hétvégén, és ő meg a tesója, és anya meg apa is egy „fotelben” alszanak. Vilma 4 évesen pedig mindig alig várja, hogy az apukájával „vedencézhessen”, amíg az anyukája elmegy „szalonnázni” a gőzbe.
Gyerekszáj még
Az étteremben:
„Tunéziában nyaraltunk. Reggelinél, vacsoránál mindig ugyanoda ültünk, ezért a felszolgáló is mindig ugyanaz a férfi volt. Amikor hozott valamit, mindig mondtuk neki: »Thank you.« A harmadik napon az akkor 3 és fél éves lányom megkérdezte: »Ma is a Tenkjú bácsi hozza az üdítőt?«”
A horgásztónál:
„A fiam fogott egy pontyot: »Anyaaa, sütünk belőle holnap hekket?«”
Kisfiú a zebránál:
„– Anya, mikor megyünk szaunázni?
– Szaunázni? (nem tudtam, hogy ismer ilyen szót)
– Igen, ahol pucéran szoktál nyaralni.
Kiderült, a szolit akarta kérdezni.”
Egy gyerek számára hihetetlenül fontosak az élmények. Bármilyen hűvös, sötét és ködös is legyen az ősz, a csemeték élményre való vágya, no és persze a mozgásigénye nem változik csak azért, mert vége a nyárnak. Ősszel ugyan valóban kezdünk befelé fordulni, hiszen ahogyan hűl a levegő, és rövidülnek a nappalok, egyre több időt töltünk a négy fal között. Ám évszakok ide vagy oda, a gyerekek továbbra is jönni-menni, mozogni, játszani szeretnének.

A mozgás fontossága
A szülőknek jut hát az a feladat, hogy olyan teret találjanak, ahol a gyerekek a hideg, esős időjárás ellenére is szabadon mozoghatnak.
„A gyerekeinknek nemcsak azért lényeges mozogni, hogy ne őrüljenek meg a négy fal között, hanem azért, mert ez a szellemi fejlődésük leghatékonyabb motorja is. Az ülés az új dohányzás, szokták mondani, ezért fontos időt szánnunk arra, hogy az üléssel töltött hétköznapjainkat mozgalmas délutánokkal, aktív hétvégékkel párosítsuk” – mondja Nemes-Nagy Anna coach, hozzátéve: az aktív kikapcsolódás minden életkorban hatékony gyógyír a stresszes életmódra, ráadásul a sport a mentális egészségünk megőrzésének legfontosabb támogatója is.
Családi pihenés
Amíg mi mindent megteszünk gyermekünk jóllétéért, muszáj magunkra is figyelnünk. Mert a hétköznapokban a gyerekekkel együtt járják a felnőttek is a reggeli rohanás és az esti rutin közötti, sokszor végtelennek tűnő utat. Hozzuk-visszük őket, különóráról különórára rohanunk velük, pihenésre pedig vajmi kevés időt szánunk. Pedig Nemes-Nagy Anna szerint azon csak az elején kell egy kicsit többet gondolkodni, hogy miként hozzunk egyensúlyt az életünkbe és hogyan lassuljunk le.
A szakember úgy véli, az, hogy rendszeresen időt szánunk az aktív kikapcsolódásra, példa is a gyerekeinknek: megmutathatjuk, hogy az egészségünkkel való törődés, a töltődés minden évszakban fontos. Ha ügyesen csináljuk, tartalmassá tehetjük a család életét egész éven át.

Tippek szülőknek és gyerekeknek
- Ugyanaz a tó, ahol nyáron strandoltunk, most a kaviccsal kacsázás helyszíne lehet.
- Az erdő, ahol nyáron hűsöltünk, most a szabadtéri sütögetésnek adhat helyet.
- Egy közös családi nyaralás télen is nagy élmény, pláne, ha azt a medencék partján lehet tölteni.
- Keress nagy fedett tereket, ahol szabadon engedheted a gyereked, de mégis követed!
- A közös úszás és egy nagy családi pancsolás is csodát tehet testtel és lélekkel.
- Ha nyáron a forróság távol tartott bennünket a várostól, ősszel az esti fények és a hangulat egy nagy közös sétára csábíthat.
- Egy őszi erdei séta után a testünk és a lelkünk is fellélegzik.
- Rossz az idő? Épülhetnek a benti akadálypályák a nappaliban.

A cikk létrejöttét a Sonnentherme támogatta.
Ezt olvastad már?