Emlékszel-e olyan dologra a gyerekkorodból, amiről azt gondoltad, jól tudod, jól hallod, jól érted, aztán később, már idősebb korodban jöttél rá, hogy végig rosszul hitted? Várj, elmagyarázzuk! Ha te is szentül meg voltál arról győződve például arról, hogy a Vegeta zacskóján az ujjait „prímára” formáló szakács bácsit Vegetári Jánosnak hívják, akkor tudod, miről beszélünk. Anyák vidám gyerekkori történetei következnek.
18 anya mesél arról, miket hallott teljesen másképp a gyerekkorában.
„Koncert végén, meggyőződésem volt, hogy azt kiabálják, hogy pizza-pizza – nem értettem, miért pont azt, de lelkesen üvöltöttem én is. (Dolly Roll-koncert, Eger, sportcsarnok, valamikor egy előző évszázadban…)”
Anita
„Felnőttkoromig a tűkön ülök mondást én tülkön ülöknek gondoltam. És mekkorát visítottam, amikor összeraktam, megvilágosodtam, hogy nem a tülkön, hanem tűkön! Érteeem már!”
Helga
„Nálam a naposcsibe. Azt hittem, azért hívják így, mert olyan szép sárga, mint a nap. Aztán amikor volt szerencsém látni, ahogy kikelnek, akkor hasított belém, hogy egynapos csibék. Vagy lehet, még mindig rosszul tudom?”
Viktória

„Nekem nagyapám mondogatta, ha fájt valamim, hogy »kendd be gyenge bornyúsz@rral!«. Én meg nem értettem, hogy egy gyenge (biztosan beteg) madár sz@ra miben tudná segíteni a gyógyulásomat. Mert én mindig egy dögledező varjút láttam magam előtt. Bornyú = varjú; Papa érdekesen hangsúlyozott, én meg süket voltam világéletemben.”
Tamara
„Én nem értettem, hogy mit jelent a becsapta, mint az ólaj tót. Miért kell az olajat hosszú ó-val mondani? Szerintem 20 éves is voltam, mikor rájöttem, hogy az az ólajtó. Ja és tudjátok, mi az az üvrádés ház? Én sem tudtam. Üvrádés ház a népének, te jó szántóvető.”
Zsófia
„Rettegtem, amikor a tesóm és az unokatesóm azzal rémisztgettek, hogy Elvis Presley.”
Zsuzsi

„Az én gyerekeim egymástól függetlenül azt énekelték, »Télapó itt van, hó a sugája«, amikor kijavítottam, azt mondták, annak nincs is értelme, hogy suba.”
Gabriella
„Nem gyerekkori, de egész kiskamaszkoromban teli torokból üvöltöttem, ha hallottam, »it’s a fire downtown tadadadaaaa tadadatataaa«, és már 35 körül voltam, amikor a férjem azt mondta, te hülye, az final countdown, mi a francért égne a belváros? Azóta is, ha meghalljuk ezt a számot, mindig szól, hogy baba, az égő belváros!”
Adrienn
„Gyerekek hittanórán: »Uzsonna a magasságban!« (Hozsanna a magasságban) A másik kedvencem: »Válogat a kindermagban, a kis király sem él jobban…« (Petőfi: Anyám tyúkja)”
Kriszta

„Anyu ölében ültem a HÉV-en, és örömmel mondtam neki, hogy én úgy szeretek utazni a csiklós buszon! Mutter teljesen elszégyellte magát, és hiába kérdeztem, mi a csikló, nem világosított fel a tömött HÉV utazóközönsége előtt.”
Viki
„Szikvavendező: Rehorovszky Béla. Ez 7 éves koromig ment, onnantól az Erős István nevű szomszédról hittem, hogy belefőzik a levesbe, majd mindig megnyugodtam, amikor láttam sétálni a kutyájával.”
Orsolya
„Nekem a kislányomnak vannak ilyen aranyköpései: az egyik, hogy a férjem taekwondózott általánosban, erre lelkesen mesélte, hogy az apukája fénykardozott gyerekkent. A másik a briós autó, ami a kabrió.”
Andi

„Én a nagybátyámat hívtam Vegetári Jánosnak, egyrészt azért, mert Jánosnak hívták, másrészt meg azért, mert vegetáriánus. Azt hittem, ez a teljes neve.”
Ágnes
„Már gyerekként is nehéz volt rám cipőt venni. Bárhol próbálkoztunk anyuval a 80-as, 90-es években, nem volt könnyű az eladóknak, mert dundi volt a lábam. Anyu mindig mondta nekik: »Sajnos ez sem jó, mert a kislányomnak magas a risztje!« Nem is értettem gyerekként, ezt mire mondja. Mindig megkérdezték a szomszédok, milyen az új cipő, csizma, szandi, mi volt Pesten.
Elmeséltem, hogy csodákat láttam, viszont rám csak ez lett jó, mert magas a lisztem. Ifjú felnőttként csak lestek rám a híres Krokodil cipőboltban, amikor közöltem, hogy ez a fazon nem jó, mert magas a lisztem. 24 évesen tudatosította bennem a drága jó uram, hogy az nem liszt, hanem riszt, rüszt…”
Márta
„Ravasz rókát ragasztókának mondtam, ezzel nem kis fejtörést okozva szüleimnek.”
Gabriella

„Gyerekkorom óta a kedvenc filmem a Robin Hood, a tolvajok fejedelme. Rengetegszer láttam az évek során. Amikor a bíró emberei elrabolják Lady Mariant a saját kastélyából, az egyik csatlós leteperi, és azt mondja neki: »Sose láttam még nemesasszonyt, csecsét.« Mivel felénk a csecse gyereknyelven szépet jelent, így az elmúlt kb. 25 évben meg voltam győződve, hogy csak ronda nemesasszonyt látott a fickó. Mígnem tavaly az évente minimum egy kötelező nézés alkalmával megvilágosodtam, hogy nemes asszony mellét nem látta még…”
Évi
„Lomtalanítás helyett lombtalanítás. Néhány év házasság után világosítottam fel a férjem, nem is akarta elhinni eleinte, hiszen mindig neki van igaza.”
Mónika
„Nagyanyám télen mindig sopánkodott, hogy nincs tojás, mert »befagyott a tyúkok segge«. Kb. 30 éves koromig szentül hittem, hogy ez szó szerint értendő.”
Klára