2026, 20 augusztus, csütörtök
Nincs találat
Összes találat
hirdetés
Anyamagazin
Anyamagazin
Anyamagazin

Mi történik, ha egy hónapig nem porszívózol?

ANYA magazin Írta ANYA magazin
Olvasási idő: 3 perc

Tudjuk, hogy a környezetünk tisztasága hatással lehet a mindennapjainkra. Nade mennyire? A ritkább porszívózás tényleg veszélybe sodorhatja az egészséget? Szakértők mondják el a választ.

Egy porréteg telepszik az otthonunkra

Ha egy hónapig nem porszívózol, otthonod poros lesz. Ez nyilvánvalónak tűnhet, de te próbáltad már? Egyáltalán elgondolkoztál már azon, hogy mi is az a por?

„A por anyagok összetett keveréke, beleértve a bőr-, haj- és szövetrészecskéket, baktériumokat, vírusokat és még mikroszkopikus atkákat is – mondja Chris Coleman, a légtisztítót gyártó DH Lifelabs munkatársa. – Ezek a részecskék felszabadulhatnak a levegőben, ha megzavarják, és különféle egészségügyi kockázatokat jelenthetnek, különösen az allergiás, asztmás vagy egyéb légúti betegségben szenvedők számára.”

Delah Gomasi, a sydney-i székhelyű MaidForYou háztartási takarítócég vezérigazgatója hozzáteszi, hogy a porszívózás hiánya „több poratkát jelent a bútorokban, a kárpitokban és az ágyneműben, ami hajlamos légúti problémákat okozni”.

Jön a szipogás és a tüsszögés

Ismét magától értetődik, hogy ha poros környezetben töltjük az időt, szipogunk és tüsszögünk – de Tim Jankowski, az Aladdin’s Cleaning & Restoration elnöke rámutat, hogy azok számára, akiknek asztmában vagy allergiában szenvednek, ez sokkal fontosabb.

„Az egyik legnagyobb probléma [a porszívózás mellőzésével] a potenciális allergénekre vezethető vissza – mondja. – Ahogy a por és egyéb külső irritáló anyagok (pollen, penész stb.) kívülről bejutnak a lakásba, beszorulnak a szőnyegszálakba, ami allergiát és asztmát okozhat.”

A Mayo Clinic szerint a poratka-allergia tünetei közé tartozik a tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, viszkető száj és torok, valamint az arc nyomása és fájdalom.

házimunka, higiénia, otthon, porszívózás,
Kép: Canva

Hallottál már a szőnyegbogárról?

Jankowski egy másik okot is felhoz, hogy éberek legyünk a takarítási rutinnal kapcsolatban: a szőnyegbogarak. „Ezek idővel csúnya fertőzéssé válhatnak, ha nem porszívózzuk rendszeresen a szőnyegeket – mondja. – Ezután gyorsan átterjedhetnek más anyagokra, például kárpitokra vagy ruhákra, károkat okozva, és általános fertőzésveszélyt jelentenek.”

házimunka, higiénia, otthon, porszívózás,
Kép: Canva

Mi is pontosan a szőnyegbogár?

„A szőnyegbogarak gyakoriak a lakásokban, és kártételüket gyakran összetévesztik a ruhamolyokkal” – írják a Kentucky Egyetem rovartani szakértői. Azt mondják, hogy a kicsi (a kifejlett egyedek egynyolcad hüvelyknél rövidebbek), ovális alakú rovarok tojásokat rakhatnak szőnyegekbe, szellőzőnyílásokba és csatornákba, sőt még az ajtók mögött és a lábazatok körül lapuló pornyuszikba is.

házimunka, higiénia, otthon, porszívózás,
Kép: Canva

Tehát milyen gyakran kell porszívózni?

A szakértők azt javasolják, hogy hetente – vagy többször – porszívózzunk, és legalább negyedévente mossuk ki a szőnyegeket- mondja Jankowski. „Bár a légtisztítók segíthetnek, a rendszeres tisztítás kiegészítésének kell tekinteni őket, nem pedig helyettesítőnek – mondja Coleman. – A rendszeres porszívózás, portörlés és tisztítás továbbra is kulcsfontosságú az egészséges otthoni környezet fenntartásához.”

Forrás: https://bestlifeonline.com/what-happens-vacuum-experts/

Ezt olvastad már?

18+1 tipp időcsináláshoz: így csak az anyák tudnak trükközni

Ez is érdekelhet

Nem vagy elkésve: gyors hímes tojás lépésről lépésre

Nem vagy elkésve: gyors hímes tojás lépésről lépésre

Emlékszel még, hogy játszottál gyerekkorodban? Időutazás indul!

Emlékszel még, hogy játszottál gyerekkorodban? Időutazás indul!

 

 

Tagek: házimunkahigiéniaotthonporszívózás
Megosztás16Scan

Kapcsolódó Cikkek

Éljen a karácsony! (nem) - Anyathriller a bevásárlóköpontban
AnyaSzolga

Éljen a karácsony! (nem) – Anyathriller a bevásárlóközpontban

Írta ANYA magazin
Miért vagyok rossz anya?
AnyaSzolga

Miért vagyok rossz anya?

Írta Törteli Eszter
„De legalább ünnepi a táska a szemem alatt”
AnyaSzolga

„De legalább ünnepi a táska a szemem alatt”

Írta Varga Klára
Továbbiak

ANYAmagazin

Kiadó: Anyamédia kft.
(székhely: 1136 Budapest, Hegedűs Gyula u. 40., ASZ: 32026209-2-41)
Kiadásért felelős személy: Barát Hella
Email: hello@anyamagazin.hu
Telefon: +36 1 501 3463
Hirdetés: +36 30 489 1212

Hirdess az Anyamagazin-on!
  • Adatvédelmi tájékoztató
  • Hirdetési lehetőségek

ANYAmagazin © 2022

Nincs találat
Összes találat
  • AnyaSzolga
  • RosszAnya
  • Anyatest
  • HősAnya
  • DoktorAnya
  • KultAnya
  • Anyavállalat
  • ZöldAnya
  • Anyakurtizán
  • AnyaMenü

ANYAmagazin © 2022