Amint kibújnak az első fogacskák, már el is kell kezdeni a baba szájápolását az életkornak megfelelő fogkrémmel és puha fogkefével. A gyerekek szájhigiéniájával kapcsolatban számos kérdés merül fel a szülőkben: vajon ugyanolyan fogkefét kell használnia a babának, mint egy hétéves gyereknek? Mikor kell a gyermekeknek átállniuk a felnőttfogkefére? Mikor lehet már elektromos fogkefét vásárolni nekik?
A lentiekben összefoglaljuk, mikre érdemes figyelni, hogy a picik mosolya ne csak bűbájos, de egészséges is legyen.
A kulcsszó: legyen puha!
Az életkortól függetlenül a szakemberek puha fogkefe használatát javasolják gyerekkorban. A kicsiknek ugyanis nincs még kifinomult mosási technikájuk, mozdulataik még nem teljesen koordináltak, nem mindig kíméletes fogmosók. Ha puha sörtékkel rendelkező kefét választunk, megóvhatjuk az érzékeny ínyt és zománcot a fogmosás során keletkező sérülésektől. A puha sörték különösen fontosak a még fogzó kicsik számára, mivel ezek kíméletesebbek a „zsenge” ínyhez.
Elektromos vagy manuális?
Az egyik leggyakoribb dilemma, hogy vajon az elektromos fogkefe jó-e a gyerekek fogainak? Amint egy kicsit idősebbek lesznek – jellemzően 3 éves kortól –, gyakorlottabbá válnak a fogmosásban, ekkor az elektromos fogkefe már ideális választás lehet. Bár a kézi és az elektromos fogkefe egyaránt kiválóan tisztítja a fogakat és az ínyt, az elektromos fogkefe jó módszer arra, hogy a még vonakodó gyerekeket is alapos fogmosásra ösztönözzük. A kicsiknek szánt elektromos fogkefék többféle színben-mintával kaphatók, és Pókember vagy Jégvarázs Elza néha nagyobb motiváció, mint a „Gyorsan fogat mosni!” felkiáltás.

Milyen gyakran kell cserélni?
A fogkefék sem tartanak örökké, különösen, ha kisgyermekek használják őket. Általánosságban elmondható, hogy a gyermekfogkefét háromhavonta le kell cserélni. Az alábbiak jelzik, hogy a fogkefét ki kell cserélni:
Kopott sörték: Azoknak a gyerekeknek, akik rágják a fogkefe sörtéit, gyakrabban kell cserélni. A deformálódott, hiányzó vagy kopott sörték a legnyilvánvalóbb jelei annak, hogy itt az ideje a cserének.
Túl kicsi: Ha a gyerek több új fogat növesztett, vagy jelentős növekedési hullámon ment keresztül, előfordulhat, hogy a jelenlegi fogkeféje nem megfelelő méretű a szájához. Ha a kefe már nem fedi a fogak felszínét, itt az ideje a cserének.
Betegség után: Ha a kicsi beteg volt, mindig cseréljük le a fogkeféjét, amint felépül! A rajta található esetleges baktériumok egy újabb betegség kialakulásához vezethetnek.
