Egy gyerek számára hihetetlenül fontosak az élmények, amelyekről leginkább mi, szülők gondoskodunk. De amíg mi mindent megteszünk gyermekünk jóllétéért, gyakran elfelejtkezünk arról, hogy nekünk, szülőknek is kellene egy kis töltés. Az energizálódást legtöbbször néhány órányi édes magányban képzeljük el, és fel sem merül bennünk, hogy a családdal együtt magunkba szívott jótékony energiák egyébként még nagyobb löketet adhatnának a hétköznapokhoz.
A családi vakáción szerzett élmények ráadásul nemcsak egy napra vagy egy hétre szólnak, hanem akár egy egész életre is kihatnak. Ezt vallja Hagymássy Zsuzsanna klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta, és ezt bizonyítja a U.S. Travel Association felmérése is, amelyben 2500 felnőttet és 1000 fiatalt kérdeztek meg a családi emlékekről. A válaszadók gondolataiban a legélénkebben a családi nyaralások képei villantak be, az ott szerzett élmények pedig akkor is fontosak maradtak, ha minden részletére már nem is emlékeznek. Mert a családdal megélt, boldogan jó érzés akkor is megmarad, és egy hasonló helyzetben, akár hosszú évekkel később is újra megjelenik.
Lássuk, miért – 8+1 ok, amiért érdemes időnként együtt kimozdulnia a családnak!

1. Apa hős lehet
Hagymássy Zsuzsanna klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta szerint az apák számára azért is különleges egy családi kiruccanás, mert amellett, hogy végre együtt lehet a szeretteivel, azzal sem kell foglalkoznia, hogy kit kell felhívni, hova kell elrohanni vagy épp mit kell elintézni. Attól boldog, hogy végre valamit felszabadultan élhet meg a csemetéivel.
„Az apának van egy, az anyáétól eltérő funkciója, amely fontos része az is, hogy a saját szemében akkor tud jó szülővé válni, ha azt érzi, taníthat valamit a gyerekének. Jó érzés számára, ha a gyerekei hősként tekintenek rá – mondjuk – azért, mert ő mutatja meg nekik a hullámvasutat” – mondja Hagymássy Zsuzsanna, majd hozzáteszi: anyaként ne vegyük zokon, ha azt látjuk, hogy az apával megélt élmények értékesebbek a gyerek számára.
Ez ugyanis nem ellenünk szól, hanem amellett, hogy egy élménydús kikapcsolódás alkalmával többszörösen megélheti a gyermek azt, hogy mennyire jól érzi magát apa társaságában, sőt még ő is tud valamit mutatni apának.

2. Végre apa is itt van!
A családi élményprogramok mellett a gyerekeknek az a legnagyobb öröm, hogy egyszerre mindkét szülőjükkel együtt lehetnek.
„Az apa sokszor az a családban, aki sem fizikailag, sem érzelmileg nem tud olyan intenzíven jelen lenni, mint anya. Sokat dolgozik, jön-megy, és gyakran még akkor is le kell ülnie a gép elé, amikor hazaér. A gyerekeknek ezért is nagy öröm, hogy a vakáción ott van apa, aki figyel rájuk, beszélget velük, meghallgatja őket, és még az óriáscsúszdán is lecsúszik velük” – magyarázza a szakember.
3. Anyának is jó
Egy családi időtöltés anyának is különleges alkalom, főként azért, mert együtt van mindenki. Sok anya ugyanis azt tapasztalja, hogy a társa kevésbé tud részese lenni a család életének. Hagymássy Zsuzsanna azt is fontosnak tartja megemlíteni, hogy ezek az alkalmak az anya számára a felelősség megosztását is jelentik, hiszen amikor egyedül van a gyerekekkel, jobbára minden az ő vállát nyomja. Ilyenkor viszont egy kicsit ő is hátradőlhet.

4. Jót tesz az anya-gyerek kapcsolatnak
Egy ilyen családi alkalom azért is fontos, mert az anya is tud más funkcióban működni: ki tud szakadni a hétköznapi ellátó, gondoskodó és szórakoztató szerepből. Meg tudja mutatni egy másik, lazább oldalát, ami végre nem arról szól, hogy „vedd fel a papucsod” vagy „fújd ki az orrod”.
A gyereknek is jó látnia anyát egy felszabadultabb szerepben, mondjuk, sikítva a krokópályán. És persze anya is örül annak, hogy a felelősség ez alkalommal az élmény része, és nem a nap fókusza.

5. Kapcsolaterősítő alkalom
Legyen az egy kirándulás vagy egy nyüzsgő programdömping, egy családi időtöltés kiváló kapcsolaterősítő is. A hétköznapokból kiszakadva nem a megoldandó feladatokról beszélgetünk, hanem tényleg jól érezzük magunkat.
„Ez egy olyan alkalom lehet, amikor apa és anya egy kicsit jobban egymásra hangolódhat még gyerekek mellett is. Azt a néhány percet is egymásnak szentelhetik, amíg a gyerekek sorban állnak a körhintánál, vagy várnak a fagyijukra” – tanácsolja a pszichológus.
Szülinapi alkalom
55. parki jubileumát ünnepli a Familypark június 8–11. között, és ekkor lesz a Patkánymalom (Rattenmühle) hullámvasút 10. születésnapja is, amelyen különleges fénypontokat tartogató, változatos show-műsorral várják a látogatókat. A park ezeken a napon este 19 óráig tart nyitva.
6. Életre szóló élmények
Ezek azok az élmények, amikor felnőttként is azt mondjuk, „ó, bárcsak sose érne véget ez a nap!”. E pillanatokat és érzéseket visszük magunkkal napokra, hetekre, hónapokra vagy egy egész életre.
„Vehetünk mi toronyórát lánccal a gyerekeknek, de az élmény pont addig fog tartani, amíg kibontja a csomagot. A közösen töltött idő élménye viszont egész más: abból hosszú-hosszú időn át tud táplálkozni gyermek és felnőtt is. Az élmények által néha még az egyébként nem annyira kellemes emlékek is széppé válnak, például egy fájdalmas esésről is lehet később jó érzéssel beszélni, ha az akkor történt, amikor egyébként nagyon jól éreztük magunkat” – hangsúlyozza a pszichológus.

7. Lazább alkalom
Egy családi kiruccanás olyan alkalom lehet, ahol egy kicsit lazábban vehetjük a szabályokat is. Engedhetjük kicsit tágítani a határokat, persze addig, amíg az nekünk is komfortos. Ez nemcsak a gyerekeknek, hanem nekünk is hasznos lesz; a görcsösség ugyanis mindannyiunk kikapcsolódását tönkre tudja tenni.
8. Otthon marad a munka
Bár majdnem utoljára maradt, de nem az utolsó a sorban, hogy a családi kikapcsolódás tényleg családi kikapcsolódás, szabadság és nagybetűs pihenés.
Hagymássy Zsuzsanna azt tanácsolja, hogy hagyjuk otthon a munkát a céges telefonnal és laptoppal együtt.
„Legyünk bármilyen fontos beosztásban is dolgozó emberek, egyetlen pillanatban sem szabad fontosabbnak lennie a munkának, mint a családdal töltött időnek!”

+1: Minőségi idő
A klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta szerint a családi élmények, az egymásra figyelés, az együtt átélt örömök teljesen másképp hatnak ránk, mint amikor úgy vagyunk egymás mellett, hogy gyakorlatilag nem csinálunk semmit. Ez a minőségi idő lehet az első oka annak, hogy időnként miért kell együtt kimozdulnunk a családdal.
De vajon milyen gyakran tegyük ezt?
„Ez függ attól, hogy milyen a család kialakult szokásrendszere. Én inkább azt mondanám, törekedjünk arra, hogy minél több ilyen legyen” – mondja Hagymássy Zsuzsanna.
Borítókép: Familypark
A cikk létrejöttét a Familypark támogatta.
Ezt olvastad már?