Egyes apák már a születés első perceiben vagy napjaiban kötődnek a babához, de másoknál ez néha kicsit tovább tarthat, és ez teljesen normális. Végül is egy vadonatúj kis emberke landolt az életedben!
Korábban a kutatók úgy gondolták, hogy fontos volt sok időt tölteni az újszülöttel az első néhány napban, hogy azonnal kialakuljon a kapcsolat. De most már tudjuk, hogy a kötődés idővel létrejöhet. Azok a szülők, akiket orvosi okok miatt nem sokkal a szülés után választanak el, vagy akik gyermeküket később fogadják örökbe, szintén szoros, szeretetteljes kapcsolatokat alakítanak ki.
„Annyira sok vita folyik az újszülötthöz való kötődésről, hogy a szülők gyakran bűntudatot éreznek, ha nem éreznek azonnal valami hihetetlen ragaszkodást a babájukhoz, de a kötődés egyéni tapasztalat” – mondja Edward Christophersen gyermekpszichológus.
Melyek a kötődés legjobb módjai?
A szülő-gyermek kötelék idővel erősödik a mindennapi gondozás révén. Nincs mágikus képlet, de néhány dolog segítheti a folyamatot.
- Legyen idő a bőrtől bőrhöz való ölelkezésre, mert az emberi érintés megnyugtatja a szülőt és a babát is.
- Rendszeresen beszélj hozzá vagy énekelj neki, nézz a szemébe, ezek az első lépések a vele való kommunikációhoz.
- Játssz vele mindennap! Az újszülöttek ugyanúgy élvezhetik a játékidőt, mint az idősebb babák. A te játékstílusod eltérhet az anyáétól, és ez így van rendjén. A baba imádni fog mindkettőtökkel játszani.
- Hordozd a babádat!
- Olvass neki rendszeresen! Később már az esti rutin részévé válik.
- Beszélgess a babával egész nap! Elsőre úgy tűnhet, hogy önmagaddal beszélsz, de természetesebb lesz, ha folytatod.
Csak azért, mert az anya szoptat, még nem jelenti azt, hogy az apa kikerült a szülői körből – a babáról való gondoskodás csapatmunka. Ha a csecsemő jól táplált, az apáé a szerep: büfiztetni, énekelni, csak úgy együtt lenni vele. Olykor apaként a cumisüvegből etetést is meg lehet próbálni, ha szükség lenne rá később, már elfogadja a gyermek. A tápszerrel táplálkozó babáknál az apának lehetősége van nagyobb részt vállalni a gyermek etetésekor.
Ha úgy érzed, hogy a kötődés érzésének ösztönzésére tett erőfeszítések nem működnek, érdemes szakember segítségét kérni, és megkeresni az okát. A szakértők a közelmúltban kezdték felismerni, hogy a szülés utáni depresszió – egy olyan állapot, amelyet általában az újdonsült anyákhoz kötnek – az apákat is érintheti. Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia szerint az újdonsült apák akár 10 százalékánál alakul ki apai szülés utáni depresszió (apai PPD). Más tanulmányok szerint az újdonsült apák 4-25 százaléka tapasztalja ezt az állapotot, amely általában a baba születése utáni első három-hat hónapban fordul elő. Ennek számos tünete lehet, például: a tevékenységek iránti érdeklődés elvesztése, jelentős súlygyarapodás vagy -csökkenés, ingerlékenység.
Ne szégyelld magad, ha segítséget kell kérned, ez a legfontosabb lépés, amit meg kell tenned magadért és a családodért!