Te kiszámoltad már, hogy valójában mekkora költséget jelent a családi kasszában, ha nagy vívódások árán, de spórolás szándékával úgy döntesz, hogy idén nem mentek nyaralni sehova? Többe kerül, mint gondolnád.
Számításaink szerint 256 000 forintot kell elköltened ahhoz, hogy egy programokkal tarkított, szuper és költséghatékony egy hetet szervezz a gyerekeidnek a nyári szünetre. Mindezt úgy, hogy te vagy egyszemélyben a programszervező, az animátor, a konyhásnéni vagy a séf (ki miképp éli meg főzőtudományát).
Plusz láthatatlan munka
Ez a hét a láthatatlan munka fellegvára, hiába nem dolgozol, hiszen szabadságot kell kivenned erre a hétre. Otthon továbbra is te vezeted a háztartást, eteted a gyerekeket, mindent és mindenkit időre leszervezel, és mindenkinek a jó érzésére is próbálsz figyelni. Ez mindaz a munka, amit sosem fogunk forintban viszontlátni, viszont értéke attól még van. Egy heti láthatatlan energiánkat 84 760 forintra becsüli a láthatatlanmunka.hu kalkulátora.
Tehát valójában 341 000 forintnyi munkád van ebben az egy hétben. De gyere, kövesd a számításaimat, hogy lásd, tényleg minden benne van, és nem túlozzuk el!

Két felnőtt, két gyerek
A saját családom programját terveztem meg. Egy Budapesten élő, négytagú család költségeivel számoltam, ahol van egy 3 és egy 7 éves gyerek. Az anyai szempontjaim végtelenül egyszerűek: legyen mindenki boldog, érezze jól magát, lakjon jól és pihenjen. Na jó, a gyerekek mindenképp. És persze az is szempont, hogy legyen rá pénzünk. Épp ezért semmit sem hagytam ki.
Rezsi
Az otthon nyaralás költségeinek számításánál azt vettem alapul, hogy a szállásért nem kell fizetnünk, hiszen otthonról indulunk el „programozni”, majd dolgunk végeztével hazamegyünk. De az otthonlétnek is van rezsiköltsége, ami durván 7000 forint. És klímát még nem kapcsoltunk.
Közlekedés
Az autós közlekedés árait vettem alapul. Érdekes, hogy benzinköltséggel számolva olcsóbban jön ki az úti költség, mint BKV-val, hiába ingyenes a gyerekeknek a buszozás, trolizás, villamosozás. Ha mi felnőttek oda-vissza 90 perces jegyekkel utazunk a hét nap alatt, drágább a közösségi közlekedés, mint az autózás, nem csak kényelmetlenebb. De a kényelemnek is megvan az ára, ami furcsamód utólag jutott eszembe. A parkolás! Az igazi pénznyelő a parkolási díj! Ha autóval megyünk, minimum 10 000 forintot csak parkolásra költünk a héten.
Nagybevásárlás
Az ételt itthon főzzük, így egy gyors bevásárlólistát is készítettem. Egy áruházlánc online elérhető, legolcsóbb termékei közül válogattam ki a legszükségesebbeket, de tényleg csak azokat! A kosárba összesen 18 tétel került, amelyből egy hétre a négyfős családunk igencsak szűkösen tudna napi öt változatos étkezést megoldani, cserébe mégis közel 25 000 forintot kellene fizetni érte. A listát kézműves alapanyagok vásárlásával is kiegészítettem, mert mégiscsak legyen egy kis gyöngy, egy kis festék, miegymás, ha esne, vagy csak hamarabb hazaérünk a napi programról. Így a szűk, heti nagybevásárlásunk 30 000 forintra duzzadt.

Ugyan valóban sokat lehet spórolni az otthoni főzőcskével, de azért ennek is vannak veszélyei – például a kánikulai ételtárolás. Ám szinte kizárt, hogy a család megelégszik az otthoni koszttal, pláne, ha kimozdulunk. Meg merném kockáztatni, hogy az otthon csomagolt mellett még legalább napi 10 000 forintot „megeszünk”, ami egy héten így 70 000 forintot is jelenthet.
Ha nem utazunk el, csak „programozunk”
Akkor nézzük, milyen lehetőségeink vannak, és mennyiért, ha eszünk ágában sincs elutazni!

Strandnap Budapesten: 28 300 forint
Az otthon elfogyasztott reggeli után irány a strand! Az itt töltött nap legnagyobb kiadása nem a belépőjegy, hanem a minden más. Hiába ugyanis a bekészített szendvics és gyümölcs, a családunk biztosan befizet egy jó sajtos-tejfölös lángosra meg némi szomjoltóra, amire később rácsúszik egy jégkrém és a palacsinta.
Játszóháznap: 29 700 forint
Egy fővárosi pláza játszóházában egy gyereknek 2 órányi fesztelen játék 4600 forintba kerül, így ezen a napon belépőből két gyerekkel rögtön duplázunk is. A felnőtteknek ingyenes. Ezután a kedvenc, középkategóriás éttermünkben elköltött ebéddel számoltam, ami a gyerekeknek egy-egy csésze gyümölcslevest és egy-egy gyerekadag rántott húst tartalmaz körettel, a felnőtteknek pedig egy-egy kisadag Újházy-tyúkhúsleves után egy normál adag rántott szelettel és a hozzá járó körettel.
Meseszínháznap: 23 000 forint
Egy vágyott meseszínházi belépő 2500 forint fejenként, ami után hamburgerebédet számoltam egy kis üdítővel, ha már egyszer mégiscsak nyaralunk.
Cirkusznap: 19 350 forint
A „legolcsóbb” nap, amire a belépőn kívül csak egy kis fagyizást számoltam; az 500 forintos gombócárral számolva csak az utóbbi 4000 forintba kerül, ha a család minden tagja 2-2 gombócot nyal el.
Mozinap: 32 500 forint
Mozizás kötelező rágcsával, ami után – ha már egyszer nyaralunk – beterveztem a hét második éttermezését egy kicsit szerényebb költéssel, már levesek nélkül. Szintén egy fővárosi plázában.

Balatoni strandnap: 41 900 forint
Egy Balatonföldváron eltöltendő napon minden fogy, ami lángos, palacsinta, üdítő és fagyi, tehát nem elég az otthonról vitt élelem. A vacsora beszerzése is itt lesz, hiszen örömmel használjuk ki az egész napot a pancsolásra, és bőven elég csak kora este hazaindulni. Autóval kicsit drágább az oda- és hazajutás, de a két közlekedési mód közötti különbség nagyjából pont az autópálya-matrica ára.
Élményparknap: 45 000 forint
A legköltségesebb napunk, a kiadásunkat nyilvánvalóan az egész napos családi jegy dobja meg, és ami igaz, az igaz, itt költenénk a napi betevőre is, nem feltétlenül vinnék ugyanis rakott karfiolt otthonról.
A helyszíni költéseinket összeadva csaknem 220 000 forint jött ki. Ha ehhez hozzáadjuk a rezsit és a nagy bevásárlást, akkor 256 000 forint folyt ki a zsebünkből a családi boldogságért. Ha bátrak vagyunk – legalább írásban legyünk azok –, hozzáadjuk a nem létező láthatatlanmunka-forintjainkat, akkor a „nem nyaralunk, csak programozunk” hetünk költsége 341 000 forint.
Ha mégis nyaralunk
Nézzük, mire lenne elég ez a pénz, ha úgy döntünk, hogy ezt az összeget nem a napi programszervezésre, hanem egy négycsillagos nyaralásra akarnánk elkölteni! És mi történik akkor, ha hajlandóak vagyunk magunkra költeni a nem létező láthatatlanmunka-bérünket?
A balatoni Club Tihany Resort április 29-i ajánlata szerint júniusban 7 napot, 6 éjszakát 255 ezer forintért foglalhatunk a családnak a szállodában. Félpanzióval, ami azt jelenti, hogy reggelivel és vacsorával együtt négyünknek.
És amit kapunk még ezért:
- hétből hét napot strandolhatunk a hotel 500 méteres privát strandján;
- élménynek az 55 méter hosszú, 5 méter magas vízi csúszdát ígérik a strandolás mellé. Pezsgőfürdővel, szaunával, beltéri úszómedencével egészíti ezt ki a wellnessajánlat. Az animátorok egész nap foglalkoztatják a gyerekeket (ügyességi versenyek, kreatív, táncos animáció, sport stb.);
- heti 3 alkalommal van cirkuszi előadás. A programajánlatban van tűzzsonglőr műsorszám, artistabemutató és bűvészshow a hotel színpadán, a vacsoraidőhöz igazítva;
- a nyaralás minden napján animátor foglalkozik a gyerekekkel, akik korhatárnak megfelelően akár szülői felügyelet nélkül is különféle kézművesprogramokon vehetnek részt a Kinderklubban;
- meseszínház, minidiszkó és hercegnős jelmezes koncert is szerepel az állandó heti repertoárban;
- esőnapi programként ott van a mozizás lehetősége is, ami mellett szerveznek még családi vetélkedőket, társasjátékozást.

Pluszköltségek
Ez kifejezetten jól hangzik 255 ezer forintért, ha a helyben nyaralós kalkulációnkhoz viszonyítjuk. De azért még itt is tovább kell számolnunk. Ha Budapestről indulunk, akkor utazási költséget kell még hozzáadnunk, ez 32 000 forinttal növeli a kiadásainkat, valamint ott van még a heti parkolás díja, ami összesen 7000 forint. Mivel a félpanziós ellátásban nincs benne az ebéd, ezért ezzel is készülnünk kell. Napi 10 000 forinttal kalkulálva a 4 csillagos családi nyaralásunk 364 000 forintra jönne ki a Tihanyi-félszigeten.
Jobban járhatunk, ha előre tervezünk
Ha megértjük, hogyan működik a szállodák árazása, lefaraghatunk a költségekből. Mint sok szálloda itthon és a világban, a Club Tihany Resort is dinamikus árazással alakítja az árait. Vagyis folyamatosan változó árakkal. Ez azt jelenti, hogy a szálloda telítettsége és a szezon kiemeltsége, valamint a foglalás és a nyaralás között idő függvényében változhat az ár.
Mindenki legyen jól
Tehát a számításaink végeredménye az, hogy valóban olcsóbb nem nyaralni, de közel sem „sokkal olcsóbb”, már csak az a kérdés, hogy mi mit várunk a pénzünkért cserébe. Egy négyfős családot, aki kimozdult otthonról, és talán szusszanhatott mindenki egy kicsit, vagy egy hős szülőpárt, akik szuper programokat szerveztek a gyerekeiknek.
Ha valaki szemfüles módon azt hiányolná, hogy nem gondoltam egy balatoni apartmanbérlésre, akkor elárulom, annak is utánanéztem. Találtam 4 főre egy egy hálótérrel rendelkező, ellátás nélkülit a Balaton déli partján, június végére, 7 nap, 6 éjszakára 254 000 forintért. Itt sok szempontból ugyanazt csinálnánk, mint otthon, csak épp más házában, és mint látszik, jóval több pénzért. De ennek a típusú nyaralásnak – ahogy mindegyiknek – is megvan a maga varázsa, nem csak az ára.
A cikk létrejöttét a Club Tihany Resort, a családok balatoni üdülőhelye támogatta.
Ezt olvastad már?
Így készül a tűző napon is zöldellő fű – strandmester árulja el a titkát