Az első szülői dilemmák közé tartozik az autósülés kérdése: vajon jól, biztonságosan kötjük-e be. A legnyilvánvalóbb dolgokat nem nagyon lehet elrontani, de van néhány olyan igen lényeges szempont, amelyet jó, ha szem előtt tartunk.
Hiba #1: Használt vásárlása
Azok sorában, amit nem érdemes használtan vásárolni, az autóülés is szerepel. A magyarázat nagyon egyszerű a miértre: ahogyan nem akarunk olyan autót vezetni, amelyiknek komoly baleseti előzményei vannak, úgy nem akarunk olyan autósülést sem vásárolni, amelyik esetleg már megsérült. Emellett egy új darab a gyermekkel együtt változhat.

Hiba #2: Vaskos kabátok vagy ruhák
Akár a tél közepe, akár egy különösen derűs nyári reggel van, hajlamosak vagyunk arra, hogy melegben legyen a gyerekünk az autóban. Egy nagy kabát azonban az autósülés szíjai alatt elég helyet adhat ahhoz, hogy egy esetleges baleset esetén kicsússzon a kicsi. A „pufi ruhák” többnyire levegővel töltött anyagból készülnek, amelyek az ütközés intenzív erőhatásai miatt összenyomódhatnak, ami akár 4 centiméteres lazaságot is eredményezhet a heveder és a gyermek teste között.
De hogyan állapítható meg, hogy a kabát mennyire nagy? Íme a lépések!
- Rögzítsük a gyermeket az ülésben, kabátban!
- Állítsuk be és húzzuk meg a pántokat, ahogyan szoktuk, ügyelve arra, hogy a pántok anyagát ne tudjuk összeszorítani.
- Oldjuk ki a pántokat anélkül, hogy meglazítanánk, és vegyük ki a most már hihetetlenül összezavarodott gyereket az autósülésből, majd vegyük le a kabátját!
- Csatoljuk vissza a gyermeket az autósülésbe anélkül, hogy a hevedereket megigazítanánk. Ha a pántok egyértelműen lazák, vagy most már össze tudjuk csípni a pántokat, akkor a gyermekünk kabátja túlságosan nagy.
Hogyan akadályozhatjuk meg, hogy a gyermekünk fázzon? Nagyon egyszerű a trükk: csak vegyük le a kabátját, amikor beül, csatoljuk be, majd hátrafelé adjuk rá a kabátot, úgy, mint egy takarót, a kis karjai így becsúsznak a kabátujjakon keresztül. Egy extra takaróval még nagyobb meleget csinálhatunk neki.
Hiba #3: Extrák hozzáadása az autósüléshez
Az autóülés huzatának cseréje vagy utólag egy párna hozzáadása veszélyes helyzetet teremthet. Ne szereljük fel az autósülést semmi plusszal, ami eredetileg nem tartozott hozzá!
Hiba #4: Nem olvassuk el a használati útmutatót
A kézikönyv elolvasása haszontalan tevékenységnek tűnhet, de nagyon is hasznos, mi több, életet menthet. Az ülés mellé adott könyv minden kérdésedre választ ad.

Hiba #5: Nem a megfelelő időben történő átállás
Az autósülés kézikönyve tartalmazza az azzal kapcsolatos információkat is, hogy pontosan mikor és hogyan kell átállítani a gyereket a következő ülésfázisra. Tegyük szokásunkká, hogy időnként átnézzük! Ez az önellenőrzés gondoskodik arról, hogy biztonságosan és jól állítsuk be az ülést.
+1 hiba: Az öv bekötésének elmulasztása
Ez most nem az autósülésről szól, de fontos. Először is: a gyermekünk mindent figyel, amit teszünk. Ha azt látja, hogy nem vagyunk bekötve, akkor számára ez lesz a követendő példa. Akkor is használjuk tehát a biztonsági övet, ha elöl ülünk, és akkor is kössük be magunkat, ha hátul ülünk.
Forrás: Fatherly.com
Borítókép: Canva