Az idő a legdrágább kincs – a legtöbben ezt anyaságunk óta gondoljuk így, hiszen úgy tűnik, hogy ebből az egyből tényleg sosem elég. Lehet korán kelni, este pedig sokáig robotolni, hogy mindent elintézzünk, ám ez hosszú távon bizony nem kifizetődő. A titok ugyanis nem a keményebb, hanem az okosabb munkában rejlik, amihez mindössze egy kis tervezésre, több tudatosságra és néhány anyai trükkre van szükség. Íme 18+1 takarékos tipp, hogy még a legfontosabb dolgokra is jusson idő.
Mosogatógép a gép, nem te
Sok műanyag játék, a fogkefetartó, a kanáltartó, a tűzhelygomb, a fürdőjáték, sőt a grillrács is olyan dolgok, amelyeket mosogatógépben is tisztíthatsz. A kézi mosogatással töltött idő így százszorosan megtérül.
Írj listát!
Egy folyamatosan vezetett bevásárlólista életmentő ötlet egy időszűkében lévő anyának. Készíts jegyzetet a telefonodon, a hűtőre mágnesezett papír is mindig szem előtt lesz, és felkerülhet rá minden szükséges dolog abban a pillanatban, amint elfogyott. A bevásárlást így már kész listával kezdheted. Ha alvásidőben, online rendelsz, több órát is megspórolhatsz, és a boltban babakocsizós mutatványt is megúszhatod.
Zoknirulez
A zoknik összepárosításával sem kell sokat bajlódni, ha mindenkinek egyféle típusú és színű zoknit vásárolsz. Apának fekete, anyának fehér, és még annyi szín, ahány gyerek van.
Jelölj ki magadnak telefonidőt!
Az internet az anyák kapuja a világra. Itt találkozunk a barátokkal, itt éljük a közösségi és felnőtt életünket. Böngésszük a webshopokat, vizsgáljuk a termékek összetevőit – hisz gyermekünk jelenlétében ritkán van időnk az apró betűkre. Ám mégis sokat nyomasztjuk magunkat a telefonozás miatt. Engedd meg magadnak ezt az időt! Míg alszik a gyermeked, vagy teát készít a homokozóban, töltődj! Ha általad kijelölt időben teszed, hidd el, kevésbé nyomasztod majd magad.
Főzz egyszer, egyél kétszer!
Azzal, hogy megduplázod a kedvenc receptjeidet, két legyet üthetsz egy csapásra: mindig lesz mit enned anélkül, hogy mindennap órákat töltenél a konyhában. Sőt, ha marad még az extra adagból, le is fagyaszthatod, hogy aztán egy következő alkalommal csak elő kelljen kapnod.
Írj takarítási ütemtervet!
A háztartási teendőkről vezetett listán jelölheted, hogy melyik nap melyik helyiséggel foglalkozol. Egy kicsit.
Szemeteszsáktrükk
Tárold a kuka alján az aktuális szemeteszsák alatt a feltekert zacskókat! Apró, de hasznos tipp. Nem kell ugyanis minden ürítéskor új zsákért a fiókhoz csoszogni. Másodpercek ezek, amik összeadódva percek, majd órák lesznek.
Esti rutin
Egy nap végi lefekvési rutin kialakítása segíthet időt megtakarítani, felkészülni a holnapra, és még nyugodtabbá, pihentetőbbé is teheti az estéket. Be lehet építeni ebbe a gyakorlatba a másnapi ruha kiválasztását vagy az ebéd előkészítését is.
Anyaszolgáltatások
Keresd meg azokat a lehetőségeket, amik érted, az anyáért vannak! Nézz körül, hol találsz például olyan kozmetikát, ahol van gyereksarok, vagy tájékozódj, melyik online áruház szállít ki neked ingyen csak azért, mert anya vagy.
Kérj segítséget!
Az időmegtakarítás egy tökéletes módja, ha segítséget kérsz másoktól. Lehetnek ők a gyerekeid is, akiknek megtaníthatod, hogyan vehetnek részt a háztartási feladatokban. Előfordulhat, hogy az elején mindez egy kicsit több időt vesz igénybe, de hosszú távon megtérül, és közös programnak is kiváló.
Nagyobb játékok
Bár apróságnak tűnik, időmegtakarítás szempontjából nagyon is megfontolandó a kicsik helyett nagyobb játékok vásárlása. Az apró részeket keresni és takarítani is örökkévalóság, a méretesebb darabokat viszont hamarabb össze lehet pakolni, no és tárolni is egyszerűbb. Csak annyit mondunk: gyöngyfűzés. Ezeket csak akkor vedd elő, ha lelkileg is készen állsz a gyöngyszedegetésre.
Lógass!
Kiszámoltad már, mennyi időt töltesz ruhahajtogatással? A mosott holmit ugyanolyan szuperül lehet vállfára akasztva is tárolni.
Automatizálj!
Időspórolós módszert alkalmazhatsz a számlakezeléshez is. Automatikus fizetésnél nem kell emlékezned sem az esedékességi dátumokra, sem az időben postázandó csekkekre, csak te vagy, és az online tér. Emlékeztetőt beállítva nem kell észben tartanod, hogy mikor kell a nagy tesó ebédjét befizetni és mikor kell a bevásárlást megrendelned.
Szennyeskosarat mindenkinek!
Ha a család minden tagja külön edényben gyűjti a levetett ruháit, akkor a szortírozással tulajdonképpen nem is kell időt tölteni. Hasznos lehet szín szerint is csoportosítani a ruhákat: külön a fehéret, a színeset és a feketét.
Programozott kávé
Ha reggeli kávé nélkül neked sem indul a nap, akkor már este készítsd be a másnapi kezdő adagot! Sőt, ha programozható a kávéfőződ, be is állíthatod, hogy kész legyen, mire felébredsz. Vagy az akár lehet a párod reggeli első feladata is.
Óvd a családi időt!
A hétvégi, feszült bevásárlókocsi-tologatás helyett inkább kiránduljatok együtt! Hétköznapra szervezd a praktikus dolgokat, hogy a hétvége csak a családtagokról szóljon. Így fel tudsz töltődni a következő hétre.
Versenytakarítás! Rajt!
A telefonod időzítőjét a házimunkák elvégzésére is használhatod. Beállíthatsz például 10 percet a teregetésre vagy a konyhai rendrakásra.
Kifordítva, befordítva
Vedd rá valahogy a családod, hogy ne kifordítva tegye a ruhát a szennyestartóba! A mosásnál hosszú perceket spórolhatnak meg vele neked. Vagy maguknak, ha végül úgy döntesz, inkább átadod nekik a feladatot.
Majd holnap megmosod
A száraz sampon az anyák igazi csodaszere. Egy-két hajmosásmentes napot is meg lehet spórolni vele. Vagy a szoros copf is segít. Kellően zsíros hajnál olyan, mintha vaksszal kented volna be.
A cikk létrejöttét a Kifli.hu támogatta.
Borítókép: Canva
Ezt olvastad már?
Hétvégi bevásárlás két gyerekkel: garantált ideg-összeroppanás